همه بچه‌ها تعطیل بودند الا بچه‌های کار
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»همه بچه‌ها تعطیل بودند الا بچه‌های کار

همه بچه‌ها تعطیل بودند الا بچه‌های کار

شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دیدن بچه‌های کار در خیابان‌ها آنقدر تکراری شده که بسیاری از مواقع تلخی این آسیب بزرگ را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، کودکانی که وقتی همه بچه‌های شهر تعطیل‌اند، باز هم باید کار کنند.

طی هفته گذشته همه بچه‌ها در تهران تعطیل بودند الا بچه‌های کار و از آنجایی که به نظر نمی‌رسد کسی به بچه کاری که ماسک فیلتردار زده کمک کند یا از او چیزی بخرد، هیچ‌کدام هم ماسک نزده‌اند و دارند کار می‌کنند. بچه‌هایی که نه تنها با تعطیلی مدارس تعطیل نمی‌شوند بلکه باید پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها هم کار کنند.

این شرایط بسیار بد برای کودکان کار خیابان در حالی تداوم دارد که به گفته مسئولان طرح ساماندهی این کودکان از تیر ماه سال جاری با همکاری نهادهای مختلفی از جمله بهزیستی، سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه کودکان کار خیابان، شهرداری و وزارت کشور آغاز شده است و در ابتدای کار نیز حدود ۳۰۰ کودک با هدف ساماندهی جمع‌آوری شد اما مشکلاتی از قبیل کمبود محل نگهداری استاندارد به وجود آمد.

البته مسئولان وقت بهزیستی استان تهران از عدم همکاری نهادهای مسئول گله داشته و تنها ماندن در اجرای این طرح را دلیل مشکلات به وجود آمده در اجرای آن مطرح می‌کردند.

در حال حاضر نیز وقتی از مسئولان نهادهای مرتبط به ویژه بهزیستی در خصوص اجرای طرح ساماندهی کودکان کار خیابان سؤال می‌شود از تداوم این طرح می‌گویند اما به نظر نمی‌رسد مردم تهران تغییری در تعداد این کودکان احساس کرده باشند.

نکته مهم دیگری که در خصوص اجرای طرح ساماندهی کودکان خیابان مطرح شد این بود که از آنجایی که بیشتر آنها اتباع بیگانه هستند و به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند، باید رد مرز شوند.

عیسی فرهادی، معاون استاندار و فرماندار تهران، در صد و بیستمین جلسه شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ۱۰۰ درصد این کودکان متکدی، ۸۲ درصد آنها اتباع بیگانه، ۵۰ درصد آنها بی‌سواد مطلق و ۲۰ درصد کودکان اتباع فاقد خانواده هستند و انفرادی به ایران آورده شده‌اند.

فرماندار تهران حضور کودکانی را که خانواده‌های آنها به صورت غیرمجاز به کشور وارد شده‌اند، مشکل بزرگی بیان و اظهار کرد: مقرر شد با سفارت کشورهای متبوع این کودکان جلساتی برگزار و برای طرد این خانواده‌ها اقدامات لازم انجام شود، در غیر این صورت آنها در کمپ نگهداری می‌شوند. البته در پیگیری‌های خبرنگاران مسئولان اعلام کردند که تاکنون هیچ خانواده و کودکی رد مرز نشده‌ است.

تا قبل از اجرای این طرح در سال جاری، ۳۰ طرح مشابه طی سال‌های گذشته اجرا و با شکست مواجه شده بود. شاید بهتر بود مسئولان ابتدا دلایل شکست طرح‌های قبلی را بررسی می‌کردند و سپس به اجرای طرح جدید می‌پرداختند. آنچه مایه تأسف است اینکه در بدترین شرایط آلودگی هوای تهران، بچه‌هایی که خودشان در سرنوشتشان هیچ نقشی ندارند در سخت‌ترین شرایط کاری در حال تکدی‌گری به روش‌های مختلف هستند و هنوز هیچ راهکاری برای نجات آنها اجرا نشده است.
منبع: خبرگزاری قرآنی

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی