اخوان‌المسلمین مصر از طرح افشاگر حمایت کرد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»اخوان‌المسلمین مصر از طرح افشاگر حمایت کرد

اخوان‌المسلمین مصر از طرح افشاگر حمایت کرد

دوشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

اخوان‌المسلمین مصر با صدور بیانیه‌ای از «سند توافق مصری» که به دست «محمد علی» معروف به «افشاگر»، تنظیم شده حمایت کرد و خواستار وحدت همه گروها علیه حکومت السیسی شد.

«محمد علی» معارض معروف مصری، جمعه شب در ویدئویی از دیدار با رهبران و نمایندگان گروههای مخالف دولت السیسی و توافق بر سر سندی به نام «سند توافق مصری» خبر داد؛ سندی که چشم‌انداز دوران پس از کنار زدن نظام سیاسی فعلی مصر را ترسیم کرده بود .

به نوشته وبگاه عربی ۲۱، «طلعت فهمی» سخنگوی اخوان‌المسلمین مصر شب گذشته (یکشنبه) در بیانیه‌ای رسمی حمایت این جنبش را از سند پیشنهادی «محمد علی» برای دوران پس از حکومت السیسی را تأیید کرد.

در این بیانیه آمده است که اخوان‌المسلیمن مصر پس از اطلاع و بررسی «سند توافق مصری» که هنرمند و تاجر معارض مصری «محمد علی» آن را اعلام کرده، دریافته است که این سند می‌تواند پایه نظری مناسبی برای همکاری همه گروههای مخالف باشد.

اخوان‌المسلمین مصر در ادامه خواستار همکاری همه گروههای و احزاب معارض برای از بین بردن «کودتای نظامی» و ایجاد کشوری دموکراتیک و مدنی و برگزای انتخابات آزاد شده است.

در این بیانیه همچنین آمده است:« فداکاری‌های مردم مصر و شهدای راه میهن به ویژه رئیس‌جمهور شهید "محمد مرسی" را گرامی‌ می‌داریم و به یاد تمامی آزادگان در زندان‌ها از تمامی گروههای سیاسی هستیم».

این برای اولین بار است که گروههای مصری پس از کودتای سال ۲۰۱۳ سند جامعی را برای دوران گذار از حکومت فعلی مصر تنظیم می‌کنند. سندی که با محوریت «محمد علی» هنرمند و تاجر و معارض نوظهور ماههای اخیر نوشته شده است.

رعایت اصول دموکراسی و آزادی احزاب و تأمین آزادی بیان و عقیده، آزادی فعالیت نهادهای دینی، حضور زنان در عرصه اجتماع و مبارزه با فساد جزو اصول مطرح شده در این سند است.

محمد علی» که در سال‌های گذشته بعنوان سرمایه‌گذار، چندین پروژه ارتش مصر را به دست گرفته بود در شهریور ماه با انتشار ویدئوهایی از فساد در خانواده السیسی و سران ارتش سخن گفت و مدعی شد که اسناد زیادی از موارد فساد حکومتی در دست دارد و سرانجام در روزهای ۳۰ شهریور تا ۵ مهر خیابان‌های مصر برای اولین پس از روی کار آمدن السیسی شاهد تظاهرات ضد حکومتی بود. تا کنون هزاران نفر در جریان این اعتراضات بازداشت شده‌اند.
منبع: فارس

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی