دیدگاه آیت الله روحانی در خصوص عزاداری سیدالشهدا در شرایط شیوع کرونا
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»دیدگاه آیت الله روحانی در خصوص عزاداری سیدالشهدا در شرایط شیوع کرونا

دیدگاه آیت الله روحانی در خصوص عزاداری سیدالشهدا در شرایط شیوع کرونا

پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۴۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

آیت الله روحانی به سئوالی در مورد عزاداری سیدالشهداء و یاران باوفایشان در شرایط شیوع کرونا پاسخ دادند.

آیت الله روحانی به سئوالی در مورد عزاداری سیدالشهداء و یاران باوفایشان در شرایط شیوع کرونا پاسخ دادند.

متن پاسخ مرجع تقلید شیعیان به شرح زیر است:
شک و تردیدی نیست که برپایی مجالس حسینی از برترین مستحباتی است که انسان مؤمن را می ‌تواند به خدا نزدیک کند، اما وقتی برپایی مجالس با خطری تزاحم داشته باشد که عموم مردم را تهدید می‌ کند، همانطور که در این روزها و در پی انتشار این ویروس خطرناک چنین شده، حفظ جان مردم و مؤمنین و دور نگه داشتن از در معرض این خطرات قرار گرفتن واجب و مقدم است بر هر موضوع و مساله دیگری حتی اگر این مساله منجر به برپا نشدن یا کاهش مجالس حسینی و سایر مناسبت ‌ها بشود.

بنابراین اگر میان اقامه مجالس عزاداری و حفظ جان مردم و مؤمنین، تزاحم وجود داشته باشد نباید مجالس برپا شود؛ چون قطعا حفظ جان مؤمنین با التزام به منع تجمعات مقدم است حتی نسبت به برگزاری این مجالس و در عزاداری فقط به استفاده از رسانه‌ های متعدد مثل تلویزیون و رادیو و سایر وسائل مجاز اکتفا ‌شود.

اما اگر برپایی تمام مجالس حسینی یا بخشی از آن با رعایت توصیه‌ ها و راهنمایی ‌های بهداشتی تعیین‌ شده از جانب متخصصان مثل عدم تراکم جمعیت ممکن باشد و عدم انتقال ویروس به قدر معقولی تضمین ‌شود؛ با حصول این شرایط می‌ توان آن مجالس را برپا نمود.

با این حال دقت شود که تشکیل مجالس به‌ شکل همیشگی و معمول گذشته بدون مراعات ضوابط بهداشتی قطعاً باعث انتشار این بیماری خطرناک می‌ شود و این مساله از نظر شرعی جایز نیست.
همچنین در برخی حالات که عده‌ ای می ‌دانند مبتلا هستند یا احتمال قوی می‌ دهند مبتلا هستند و به توصیه‌ ها عمل نمی‌ کنند و موجب انتقال ویروس می‌ شوند؛ مسبب و ضامن هستند.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی