اوباما انتشار گزارش محرمانه درباره ارتباط عربستان با القاعده را بررسی می کند

اوباما انتشار گزارش محرمانه درباره ارتباط عربستان با القاعده را بررسی می کند

يكشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۵۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کاخ سفید طرح خروج بخشهایی از یک گزارش رسمی کنگره را درباره ارتباط احتمالی عربستان با حملات تروریستی 11 سپتامبر از "طبقه بندی محرمانه" و انتشار عمومی آن، بررسی می کند.

 


احتمال ارتباط عربستان و یازده سپتامبر؟ اوباما انتشار گزارش محرمانه درباره ارتباط عربستان با القاعده را بررسی می کند

موضوع این گزارش محرمانه کنگره آمریکا هفته گذشته و در پی اظهارات زکریا موساوی، از نیروهای سابق عملیاتی القاعده مطرح شده است. موساوی که جزو بمب گذاران سانحه یازده سپتامبر 2001 شناخته می شود و در آمریکا زندانی است، در اقرارنامه خود مدعی شده چهره های ارشد رژیم سعودی در دهه 90 از القاعده حمایت کرده اند.

موساوی فهرستی از حامیان مالی القاعده در زمان فرماندهی اسامه بن لادن را ارائه داده است که در آن نام شماری از مقامات بلندپایه سعودی از جمله شاهزاده ترکی الفیصل آل سعود، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان به چشم می خورد.

این ادعا از سوی عربستان سعودی رد شده است.

به گفته جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سال گذشته به درخواست کنگره، بررسی موضوع خروج گزارش مذکور از حالت "طبقه بندی محرمانه" را آغاز کرده است.

ارنست گفت: "ایالات متحده و عربستان سعودی روابط و همکاری های ضد تروریستی خود را کماکان حفظ خواهند کرد."

مقامات آمریکایی که از بخش طبقه بندی شده گزارش کنگره اطلاع دارند، بر سر انتشار عمومی این بخش اختلاف نظر دارند.

شماری از آنها معتقدند این بخش گزارش کنگره باید کماکان به صورت محرمانه باقی بماند زیرا درباره محتوای آن به قدر کافی تحقیق نشده است اما بعضی دیگر می گویند دلیل کافی برای عدم انتشار این بخش، وجود ندارد.

_____________

ایندیپندنت_شفقنا

نوشتن نظر

الاخبار