عزت و آبروی ما و نظام مدیون اهل بیت(ع) است "آیت الله جوادی آملی"
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»عزت و آبروی ما و نظام مدیون اهل بیت(ع) است "آیت الله جوادی آملی"

عزت و آبروی ما و نظام مدیون اهل بیت(ع) است "آیت الله جوادی آملی"

شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۴
امتیاز این گزینه
(1 رای)

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی عزت نظام و مملکت را مرهون اهل بیت(ع) دانست.

 

حضرت آیت الله جوادی آملی در جلسه درس اخلاق هفتگی خود که در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، اظهار داشت: حرف تازه‌اي که انبيا(عليهم السلام) آوردند اين است که اگر کسي طهارت روح, پارسايي و تقوا را از دست داد علم حاصل از آن رهگذر را از دست مي‌دهد.

او ادامه داد: علم تنها بر اساس حس و تجربه حسّي نيست ما يک سلسله علوم تجريدي داریم که در هيچ آزمايشگاهي قابل نفي و اثبات نيست و راهش تقواست. تقوا هم شعب فراواني دارد و آن علوم تجريدي هم شعب فراواني دارند، تقواي هر رشته را کسي از دست داد از بهره‌وري از آن علم تجريدي محروم است.

این مرجع تقلید با اشاره به کاروان راهیان نور و استفاده های معنوی که از این سفرها باید برد، بیان داشت:

ما راهيان نور داريم که به برکت شهدا فيض‌هاي فراواني برده و مي‌برند، اين راهيان نور و همه عزيزاني که بالأخره به شهادت و کوي شهادت احترام مي‌گذارند باید بدانند، عزّت ما, آبروي ما, کشور ما, مملکت ما, نظام ما مديون يا علي و يا حسين (ع) است.

آیت الله جوادی آملی با بیان این مطلب که هر کار خير و یا گناهی آثار خاص خودشان را دارند، گفت:  اين گناهان آثار خاصّ خودشان را دارند در قبال اين گناهان, اطاعات آثار مخصوص خودشان را دارند بعضي از اطاعات و کارهاي خير است که در معرفت‌افزايي اثر دارد بعضي در محبت اثر دارد بعضي در شوق و اشک‌ريزي اثر دارد, اگر کسي بخواهد در جهاد اکبر پيروز شود هيچ چاره ندارد مگر اينکه مسلّح باشد پيروزي در جهاد اصغر سلاحش آهن است که در جنگ تحمیلی ديديم, پيروزي در جهاد اوسط سلاحش اشک است.

او ادامه داد: بنابراين هر گناهي يک حجاب ويژه است و هر اطاعتي يک راه خاص است. اينکه خداوند فرمود: ﴿الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا﴾ همه اين راه‌هاي فرعي به آن بزرگراه که صراط مستقيم است متّصل است صراط مستقيم بيش از يکي نيست اما اين راه‌هاي فرعي که به آن صراط مستقيم مي‌رسد متعدّد است فرمود ما اين راه‌ها را نشان مي‌دهيم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود به رهاورد انبیا اشاره کرد و افزود: آنچه انبيا آوردند يکي اين است که تقوا و طهارت و پاکي روح اين دل را مثل آينه شفافا بدون غبار مي‌کند, يک; به دست صاحب‌دل مي‌دهد, دو; به او مي‌فهماند که اين دل را به کدام طرف نگه بدار, سه; اين مي‌فهمد که آينه دل را به طرف اسماي حسناي خدا نگه بدارد, چهار; آثار الهي در اين دل مي‌تابد.

او ادامه داد: بسياري از جوان‌ها دلشان آينه شفاف است ولي اين آينه شفاف را به هر جا بگیرند، همان را به آنها نشان مي‌دهد، کار عالمان اخلاق همين دو چيز است: يکي اينکه اين قلب شفاف را نگذارند آلوده شود و اگر تيره شد غبارروبي کنند. دوم اينکه به اين جوان‌ها که در دانشگاه يا حوزه هستند عنايت کنند که اين آينه دل را به کدام طرف نگه دارند اگر به طرف علي و اولاد علي نگه داشتيد آفتاب علوي و فاطمي و حسني و حسيني بر دل آنها خواهد تابید.

________

اسرا نیوز

نوشتن نظر