چهار ذکر الهی برای چهار حالت بحرانی
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»چهار ذکر الهی برای چهار حالت بحرانی

چهار ذکر الهی برای چهار حالت بحرانی

شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۲
امتیاز این گزینه
(8 آرا)

امام صادق(ع) فرمودند:
«در شگفتم از کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی‌برد!
۱. در شگفتم از کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حَسبُناالله و نِعمَ الوَکیل...» (سوره آل‌عمران، آیه ۱۷۱) پناه نمی‌برد.
در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یادشده فرموده است:
«پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسّک جستند)، همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند و هیچ‌گونه بدی به آنان نرسید.»
۲. در شگفتم از کسی که اندوهگین است، چگونه به ذکر «لااله الّا أنت سُبحانَک أنّی کُنتُ مِنَ الظّالِمین» (سوره انبیاء، آیه ۸۷) پناه نمی‌برد؛ زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است:
«پس ما یونس را در اثر تمسّک به ذکر یادشده، از اندوه نجات دادیم و همین‌گونه مؤمنان را نجات می‌بخشیم.» (سوره انبیاء، آیه ۸۸)
۳. در شگفتم از کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «وَ أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى‌اللهِ إِنَّ‌اللهَ بَصِیرٌ بِالْعِباد» (سوره غافر، آیه ۴۴) ... پناه نمی‌برد؛ زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است:
«پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یادشده) از شرّ و مکر فرعونیان مصون داشت.» (سوره غافر آیه ۴۵)
۴. در شگفتم از کسی که طالب دنیا و زیبایی‌های دنیاست، چگونه به ذکر «ماشاءَ‌اللهُ لاقُوَّةَ إِلَّا بِالله‏» (سوره کهف، آیه 39) پناه نمی‌برد؛ زیرا خداوند بعد از ذکر یادشده فرموده است:
«مردی که فاقد نعمت‌های دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمت‌ها برخوردار بود) فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می‌دانی، امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.»
«الأمالی( للصدوق)»، ص 6؛ «بحارالانوار»، ج 90، 184-185.

1 نظر

  • لینک نظر حسین دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۷ نوشته شده توسط حسین

    بسم الله الرحمن الرحیم
    منظور از پناه بردن چیست ؟ یعنی تکرار مداوم ذکر مذکور ؟ یا توقف موقت تمام کارهای غیر واجب ، و پرداختن انحصاری به ذکر مذکور ؟ لطفا توضیح کافی بدهید با تشکر .

نوشتن نظر