تشدید فعالیت جریان راست افراطی در اسپانیا علیه مسلمانان
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تشدید فعالیت جریان راست افراطی در اسپانیا علیه مسلمانان

تشدید فعالیت جریان راست افراطی در اسپانیا علیه مسلمانان

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دیدبان مبارزه با افراط‌گرایی وابسته به الازهر مصر، نسبت به تشدید فعالیت جریان راست افراطی در اسپانیا و نفرت‌پراکنی علیه مسلمانان این کشور هشدار داد.

دیدبان مقابله با افراط‌گرایی الازهر روز (چهارشنبه) در گزارشی اعلام کرد که ایدئولوژی راست افراطی، تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات جوامع است و خطر آن کمتر از عقاید گروه‌های افراطی که به نام دین مرتکب جنایات می‌شوند نیست و آنها، دو روی یک سکه هستند.

این سازمان همچنین از اقدامات قضایی در جهت مقابله با تهدید رو به رشد جنبش راست افراطی قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است: مشکل افراط‌گرایی در رأس موضوعاتی است که دیدبان الازهر به آنها می‌پردازد. مسئله افراط‌گرایی یکی از بزرگترین مشکلات جهان در دوران معاصر ما است که محدود به یک جامعه، دین یا فرقه خاص نیست. شکی نیست که جهان در حال حاضر با چالش بزرگی در مواجهه با گسترش ایدئولوژی گروه‌های افراطی در میان جوانان روبرو است، اما غرب از شکل‌های دیگر افراط‌گرایی، به ویژه جریان راست افراطی رنج می‌برد.

این دیدبان نسبت به افزایش نفرت‌پراکنی در اسپانیا هشدار داد و برگزاری جشن سالگرد سقوط گرانادا که مربوط به ۵۲۹ سال پیش است، از سوی حزب فاکس، این کشور را یکی از نشانه‌های اوج‌گیری افراطی‌ها در اسپانیا دانست.

به گفته این سازمان، اعضای حزب راست افراطی فاکس در اسپانیا با اتهامات متعدد در زمینه نفرت‌پراکنی و ترویج نژادپرستی روبرو هستند و تحقیقات قضایی علیه آنها آغاز شده است.

توئیتر در واکنش به افزایش تبلیغات خصمانه حزب فاکس، تصمیم گرفت موقتاً حساب رسمی این حزب را به حالت تعلیق درآورد. این تصمیم پس از یک رشته توئیت ضد اسلامی همراه با هشتگ «اسلامی‌سازی را متوقف کنید» در تاریخ ۲۸ ژانویه گرفته شد. توئیتر اعلام کرد این توییت‌ها با تهدید یا تشویق خشونت علیه افراد بر اساس نژاد، دین، سن و ... معیارهای این رسانه را نقض کرده است.

نهادهای اسلامی در اسپانیا، از جمله سه اتحادیه اسلامی در منطقه کاتالونیا اعلام کردند که فیلم‌های منتشر شده از سوی حزب فاکس را به دادستان عمومی ارائه خواهند داد.

این نهادها کمپین تبلیغاتی سازمان یافته از سوی فاکس برای ایجاد نفرت از اسلام و مسلمانان در اسپانیا را محکوم کردند و آن را غیرمسئولانه دانستند.

دیدبان الازهر دولت‌های غربی را به اقدامات سختگیرانه‌تر و وضع قوانینی برای مقابله با این جریانات که خطر آنها افزایش یافته فراخواند و از مقامات مسئول خواست تا راه‌های حمایت از این جریانات افراطی را که به دنبال ایجاد اختلاف در جامعه هستند را قطع کنند.
منبع: خبرگزاری قرآنی

نوشتن نظر