ثواب قرض دادن بالاتر از صدقه است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»ثواب قرض دادن بالاتر از صدقه است

ثواب قرض دادن بالاتر از صدقه است

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در رابطه با قرض، روایات فراوانی وجود دارد گفت: امام صادق (ع) در حدیثی فرمودند: «ثواب قرض، بالاتر از صدقه دادن است، قرض به کسی می‌رسد که واقعاً نیاز دارد ولی صدقه این‌گونه نیست.»

حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد صبح امروز در جمع کارکنان مرکز خدمات حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه روز ۱۴ اسفند روز ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه نامگذاری شده است، گفت: در سنت خداوند متعال انسان‌ها یکسان نیستند و این تفاوت ایجاب می‌کند برخی بی‌نیاز و برخی نیازمند باشند.
وی تصریح کرد: گاهی نیازمندان برای رفع نیاز خود راهی ندارند جز اینکه قرض بگیرند تا مشکلشان رفع شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در رابطه با قرض، روایات فراوانی وجود دارد گفت: امام صادق (ع) در حدیثی فرمودند: «ثواب قرض بالاتر از صدقه دادن است، قرض به کسی می‌رسد که واقعاً نیاز دارد ولی صدقه این‌گونه نیست.»

وی گفت: یکی از ایرادهایی که به اسلام می‌گیرند این است که تأکید اسلام بر صدقه دادن موجب رایج شدن تکدی گری در جامعه می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد ادامه داد: در پاسخ به این ایراد باید گفت که اسلام دستور داده است که مسلمانان تا می‌توانند از روی تکدی گری دست نیاز به کسی دراز نکنند. همچنین اسلام دستور داده است انسان به‌گونه‌ای ظاهرش را حفظ کند که تصور نکنند او محتاج است.

وی بیان کرد: در مبحث زکات نیز عنوان شده است که دریافت کننده زکات دو شرط دارد؛ اول اینکه مستحق باشد و دوم اینکه توان کار کردن نداشته باشد.
استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: در هر حال این مشکل در جامعه وجود دارد و مردم همه یکسان نیستند و عده‌ای عاجز هستند و نمی‌توانند کار کنند و باید به آنها کمک کرد و گاهی شخصی عاجز نیست ولی مشکلی دارد و راهش این است که قرض کند و بعد جبران کند.

وی بیان کرد: کسی که صدقه می‌گیرد خجالت‌زده می‌شود ولی در قرض این‌گونه نیست و قرض گیرنده آن را باز می‌گرداند.

حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد با بیان اینکه بازگرداندن قرض در روایات بسیار سفارش شده است گفت: امام صادق(ع) فرمودند: «اگر دو مسئله را حفظ کنی در مال مردم شریک می‌شود؛ اول اینکه راستگو باشی و دوم اینکه امانت‌دار باشی.»

وی گفت: در وصایای امام حسن عسکری(ع) نیز آمده است که ادای امانت کنید، چه آن امانت‌گذارنده آدم خوب و چه آدم بدی باشد

نوشتن نظر