انتقاد روسیه از ادامه درز اطلاعات گزارش‌های آژانس درباره ایران
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»انتقاد روسیه از ادامه درز اطلاعات گزارش‌های آژانس درباره ایران

انتقاد روسیه از ادامه درز اطلاعات گزارش‌های آژانس درباره ایران

جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به غیرقابل قبول بودن عدم رفع مشکل درز اطلاعات محرمانه از شورای حکام به رسانه‌های گروهی، توجه جدی دبیرخانه این سازمان به این مسئله را خواستار شد.


"میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه در نشست شورای حکام این سازمان، پیشنهاد کرد که دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعات دارای حساسیت کمتری را در گزارشات خود درباره اوضاع پیرامون ایران بگنجاند تا درز این اطلاعات به رسانه‌های گروهی، بهانه‌ای برای حدس و گمان‌های ناعادلانه در این رابطه نشود.

اولیانوف در سخنان خود که متن آن شب گذشته در سایت رسمی دفتر نمایندگی روسیه در وین منتشر شد، این مسئله را مورد توجه قرار داد که این کشور از تمایل برخی اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انتشار گزارش بعدی مدیرکل درباره توافقات مربوط به تضمین توافقنامه عدم گسترش سلاح‌ هسته‌ای در ایران آگاه بوده و همواره خواستار شفافیت است، ولی در خصوص این مورد خاص، وضعیت عجیبی بوجود آمده است. در حقیقت، شورای حکام تصمیم می گیرد، سندی را علنی کند که از مدتها قبل فاش شده است، یعنی این وضعیت را می‌توان گواه صحت اسناد درز پیدا کرده تلقی کرد که وضعیت تحقیر آمیزی را برای خود شورای حکام بوجود می‌اورد.

این دیپلمات بلندپایه روس یادآور شد: «اسناد درز پیدا کرده به رسانه‌های گروهی بلافاصله پس از انتشار در بخش امن پورتال اینترنتی شورای حکام منتشر شد. ضمن اینکه این کار بطو سیستماتیک اتفاق افتاده است. هیئت نمایندگی روسیه در مدت 10 سال گذشته بارها موضوع غیرقابل قبول بودن درز اطلاعات شورای حکام را بر اساس منشور آژانس بین المللی انرژی اتمی و تعهد کشورهای عضو آن درباره تضمین این مسئله را تذکر داده است.»

نماینده دائم روسیه در وین، در این رابطه از مقامات دبیرخانه آژانس و کشورهای عضو درخواست کرد تا راه حلی اصولی و جامع برای برطرف کردن این مشکل پیدا کنند تا اعتماد بین المللی به سیستم تضمین آژانس بین المللی انرژی اتمی حفظ شود.

اولیانوف تأکید کرد: «با توجه به اینکه چنین راه حلی هنوز پیدا نشده و درز اطلاعات همچنان ادامه دارد، ما بر این عقیده هستیم که دبیرخانه آژانس باید در گزارش‌های خود اطلاعات دارای حساسیت کمتری را بگنجاند تا بهانه‌ای برای گمانه زنی‌های ناعالانه در رسانه‌های گروهی بوجود نیاید، چرا که این مسئله فضای ناسالمی را حتی در زمان بررسی گزارش‌های شورای حکام بوجود آورده است.»

تسنیم

نوشتن نظر