جای خالی «بچه‌های نسبتاً خوب» در قاب تلویزیون!
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»سینما»جای خالی «بچه‌های نسبتاً خوب» در قاب تلویزیون!

جای خالی «بچه‌های نسبتاً خوب» در قاب تلویزیون!

دوشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۲۶
امتیاز این گزینه
(1 رای)

گرچه نوع پرداخت به یک موضوع اجتماعی ، فرهنگی و یا حتی سیاسی از منظر و زاویه نگاه رسانه ای، در قد و قواره تلویزیون و البته با حوزه تاثیرگذاری بالا است تا در ورای نگاه آسیب شناسانه، تا حدی سیاهی‌ها و تلخی های اجتماع را نیز به نمایش درآورد، ...

گرچه نوع پرداخت به یک موضوع اجتماعی ، فرهنگی و یا حتی سیاسی از منظر و زاویه نگاه رسانه ای در قد و قواره تلویزیون و البته با حوزه تاثیرگذاری بالا است تا در ورای نگاه آسیب شناسانه، تا حدی سیاهی‌ها و تلخی های اجتماع را نیز به نمایش درآورد، اما به یقین افراط و تفریط در این باره نیز می‌تواند سازندگان آثار تلویزیونی به ویژه از نوع نمایشی آن را از هدف اصلی خود دور کند؛ از این حیث، شاید در برهه کنونی نیازمند اعتدال در پردازش هنری در برنامه‌های تلویزیون باشیم.
چندی است که جدیدترین سریال یکی از کارگردان‌های خوب تلویزیون، از شبکه اول سیما در حال پخش است. سریال "بچه‌های نسبتاً بد" ساخته سیروس مقدم، از نظر سبک سریال سازی و نیز نوع پرداخت متفاوت به یک موضوع قدیمی به اذعان کارشناسان و اهالی فن، چندگام جلوتر از نمونه‌های مشابه ساخت داخل است، اما به اعتقاد نگارنده با وجود همه نوآوری‌هایی که در تدوین و حتی فیلمنامه آن مشاهده می‌شود، اما از حیث محتوایی دارای نواقصی می‌باشد.

به یقین، یکی از رسالت ‌ای مهم تلویزیون، در کنار هشدار نسبت به تلخی‌ها و کژروی‌های برخی مردمان جامعه، نمایش سبک زندگی مناسب و مطلوب است، چه آنکه از این طریق می توان به نیاز جامعه برای معرفی و ترویج زندگی بهتر به منظور الگوگیری واقع گرایانه پاسخ گفت.

به عبارت دیگر گر چه نمایش سبک زندگی خلافکارها ، دزد ها و افراد غافل، گمراه و نابهنجار در رسانه ملی امری ضروری است اما نباید آنتن رسانه ملی نیز خالی از نمایش و ترویج سبک زندگی درست و مطلوب بر اساس آموزه های دینی و ملی باشد.

این که رهبر معظم انقلاب فرمودند: « صدا و سیما، مدرسه‌ای عمومی برای همه قشرها در سراسر کشور است . برداشت ما از صدا و سیما این است که آن را دانشگاهی برای تدریس اصول اسلامی – انقلابی بدانیم.» و نیز سال‌ها پیش تر از آن حضرت امام(ره) نیز تاکید کردند که:«صدا و سیما باید دانشگاهی عمومی برای هدایت و تربیت مردم باشد»، باید در برنامه سازی و سیاست‌گزاری رسانه ملی به خوبی متبلور شده و نمود پیدا کند.

به عبارت دیگر، رسانه ملی چنان چه بخواهد شأنیت خود را در مقام هدایت گری عمومی جامعه حفظ کند و از سویی اصول و آموزه‌های اسلامی و انقلابی را در قالبی تاثیرگذار به مردم بیاموزد، باید در تهیه و پخش آثار نمایشی خود تجدید نظر کرده و در کنار تحول و نوآوری در ساختار و فرم آن‌ها، به مساله پختگی در محتوا نیز توجه لازم را مبذول بدارد.

البته بی انصافی است که از برخی کارهای خوب و موفق در صداو سیما چشم پوشی کرد اما چه خوب است که با توجه به اصل تاثیرگذاری بالای آثار نمایشی به خصوص سریال‌هایی که با تیم حرفه ای ساخته شده و در بهترین ساعات شبانه روز، مقابل دیدگان عموم مردم قرار می گیرد، به همه ابعاد و زویای مطرح در مقوله سبک زندگی، توجه بیشتری داشت.

در این میان نشان دادن سبک زندگی افراد موجه، تبیین اصول و شاخصه های درست زیستن بر اساس نگاه دینی و اخلاقی، از جمله اقداماتی است که تا حدود زیادی می تواند در انجام صحیح ماموریت های صدا و سیما خاصه تلویزیون موثر باشد. این نکته از آن رو اهمیت دارد که بدانیم در امر سریال سازی در کنار همه هشدارهایی که باید در فرم و قالب خاص خود بیان شود، ارایه راه‌کارها و الگوهایی برای مقابله با خطرات و آسیب ها، امری ضروری به شمار می‌آید. صدالبته بهره گیری از نظرات کارشناسانه و دلسوزانه صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی می‌تواند در رسیدن به این هدف، بسیار راه‌گشا و کلیدی باشد.

سید محمد مهدی موسوی

منیعک حوزه نیوز

نوشتن نظر