تمام فرقه های صوفیه انحرافاتی دارند/ در مورد عرفان‌های کاذب ذهن جوانان را روشن کنیم
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»فرقه‌های انحرافی و شبه‌عرفان‌های جدید» تمام فرقه های صوفیه انحرافاتی دارند/ در مورد عرفان‌های کاذب ذهن جوانان را روشن کنیم

تمام فرقه های صوفیه انحرافاتی دارند/ در مورد عرفان‌های کاذب ذهن جوانان را روشن کنیم

يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۶
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

یکی از مراجع تقلید گفت: ما معتقدیم تمام فرقه‌های صوفیه انحرافاتی دارند هرچند تکفیرشان نمی‌کنیم و راه صحیح را به آنها نشان می‌دهیم.

 

حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی امشب در جمع مدیران مرکز مطالعات و پاسخگویی به سوالات شبهات حوزه علمیه قم عملکرد این مجموعه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: لازم است فعالیت‌های این مرکز بیش از گذشته توسعه یابد.

او افزود: همواره یک سری سوالات مشترک توسط مخاطبان پرسیده می‌شود که لازم است مجموعه‌ای از پاسخ‌های کوتاه و فشرده برای اینگونه سوالات تدوین شود و در اختیار پاسخگویان و مخاطبان قرار گیرد؛ در دفتر ما نیز مجموعه‌ای شامل 600 مورد جواب اینگونه سوالات در اختیار پاسخگویان قرار گرفته است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اینگونه مجموعه سوالات و جواب‌ها می‌توانند همواره توسعه یابند و موارد جدیدی به آنها افزوده شود عنوان داشت: جواب‌هایی که در اینگونه فهرست‌ها وجود دارد پس از کار کارشناسی تهیه شده‌اند و به این ترتیب مردم پاسخ سوال‌های خود را به بهترین شکل ممکن دریافت می‌کنند.

او ادامه داد: مردم معمولا در مورد طلسم سوالاتی دارند که ما نیز در جواب می‌گوییم طلسم موهوم است ولی جن حقیقت دارد زیرا در قرآن هم به وجود جن اشاره شده است هرچند بیشتر سوالات مردم نشان می‌دهد دچار توهمات و خیالات شده‌اند که البته خواندن آیت‌الکرسی و صدقه دادن این مسائل را برطرف می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی خرافات موجود در جامعه را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: ایستادگی و پاسخگویی محکم به اینگونه مسائل موجب می‌شود به تدریج شاهد حذف آنها باشیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به عرفان‌های کاذب و جدید گفت: برخی از این مکاتب مربوط به گروه‌های شناخته‌شده مانند صوفیه هستند که ما معتقدیم تمام فرقه‌های آنها انحرافاتی دارند هرچند تکفیرشان نمی‌کنیم و راه صحیح را به آنها نشان می‌دهیم و گروه دیگر از عرفان‌های نوظهور را گروه‌های ناشناخته تشکیل می‌دهند که حتی نباید از آنها نام برد.

او تصریح کرد: در مورد عرفان‌هایی که از دین تبعیت نمی‌کنند باید گفت آنها بیشتر به دنبال سودجویی و اخاذی از مردم بوده و لازم است جوانان را با اهداف آنها آشنا و هویت واقعی‌ اینگونه مکاتب را برایشان تبیین کنیم تا گرفتار چنین موهوماتی نشوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر استفاده از ادبیات مناسب در پاسخگویی دینی و اعتقادی افزود: در مورد برخی مسائل حساسیت‌هایی نیز در اجتماع وجود دارد که باید با ارائه پاسخ‌های تلطیف شده اجازه ندهیم کسی رنجیده خاطر شود.

این مرجع تقلید اضافه کرد: تاکنون به پاسخگویی در حوزه‌های علمیه به صورت فنی تخصصی نگاه نشده بود در حالیکه جوابگویی دینی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و لازم است نگاه تخصصی به آن صورت بگیرد.

 

شفقنا

نوشتن نظر