حضرت زهرا (س) مانع نهادینه شدن اسلام بدون ولایت شد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»حضرت زهرا (س) مانع نهادینه شدن اسلام بدون ولایت شد

حضرت زهرا (س) مانع نهادینه شدن اسلام بدون ولایت شد

دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۲۶
امتیاز این گزینه
(1 رای)

استاد حوزه و دانشگاه از شهر مقدس قم گفت: حضرت زهرا(س) تمام قد در برابر جاهلیت ایستاد تا مانع نهادینه شدن اسلام بدون ولایت شود.

 

حجت‌الاسلام حسن شفیعی صبح امروز در سومین مرحله از سلسله نشست‌های تاریخ تحلیلی اسلام با عنوان «از سقیفه تا عاشورا» که در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: دخت مکرم پیامبر(ص) مأمور بود مانع از نهادینه شدن اسلام جدیدی شود که در حال تبیین اسلام اصیل منهای ولایت بود.

وی محو اسلام را از پیامدهای تجدید حیات جاهلیت دانست و افزود: حضرت زهرا(س) با آگاهی از اینکه پذیرش اسلام بدون ولایت منجر به فراگیر شدن جاهلیت می‌شود، برای اتمام حجت با همه مردم و هدایت آنان، تلاش کرد.

پژوهشگر تاریخ اسلام شهرت فراوان بزرگ بانوی اسلام و تعاریف متعدد پیامبر از ایشان را از دلایل پذیرش آن حضرت از سوی مردم جامعه برشمرد و ادامه داد: حضرت زهرا(س) تمام قد در برابر جاهلیت ایستاد؛ زیرا شرایط جامعه پس از رحلت پیامبر(ص) به گونه‌ای نبود که هیچ شخصی حتی امیرالمؤمنین(ع) بتواند در مقابل انحراف بایستد.

شفیعی تصریح کرد: دلیل دیگر تلاش حضرت زهرا(س) به این موضوع آن بود که مخالفت با آن حضرت، مشروعیت فرد و جریان مخالف را از بین می‌برد؛ چراکه این مخالفت‌ها در تناقض با تعاریف پیامبر از بانوی دو عالم بود.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که مخالفت با حضرت زهرا(س) کار آسانی نبود، حاکمان آن زمان تمام تلاش خود را برای خودداری از رویارویی با ایشان به کار می‌بستند؛ اما در نهایت با زیرکی و تلاش آن حضرت، اوضاع بر رسوایی دشمنان اهل بیت تا ابد رقم خورد.

این استاد حوزه و دانشگاه قم با بیان اینکه هر حاکمیتی برای ادامه حیات خود به دو ابزار مقبولیت و مشروعیت نیاز دارد، اضافه کرد: طریقه مبارزه حضرت زهرا(س) با دستگاه حکومتی وقت، علاوه بر مشروعیت، مقبولیت را نیز از آن گرفت.

شفیعی عنوان کرد: حساسیت‌هایی که از سوی قبایل نسبت به حضرت علی(ع) وجود داشت در خصوص بانوی دو عالم صدق نمی‌کرد و همین امر علت دیگری برای ورود آن حضرت به عرصه مقابله با جاهلیت جدید بود.

وی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) تداعی‌کننده دیدگاه‌ها و خواسته‌های پیامبر بود، اذعان کرد: اثبات عدم مشروعیت خلیفه اول و مقاومت در برابر اخذ بیعت از حضرت علی(ع) از جمله فعالیت‌های مبارزاتی ام‌ابیها(س) در برابر جهل جامعه بود.

پژوهشگر تاریخ اسلام وصیت حضرت زهرا(س) برای نوع شهادت، تشییع و خاکسپاری خود را از دلایل زیر سئوال رفتن ابدی دستگاه حاکمیت وقت خواند و بیان کرد: علت این امر آن است که عمل به این وصیت ضمن ماندگار کردن نحوه تشییع و تدفین آن حضرت در تاریخ، برای همیشه این سئوال را که چرا دختر پیامبر نمی‌خواهد جانشینان پدرش بر بدن وی نماز بگذارند، در ذهن مردم نسل‌های مختلف بر جای می‌گذارد.

شفیعی یادآور شد: از آنجا که خلیفه رسول خدا باید همان ویژگی‌های فقاهت و مشروعیت پیامبر را در سطوح پایین‌تر دارا باشد، وصیت حضرت زهرا(س) برای دفن شبانه ایشان و حضور نداشتن جانشینان پیامبر در مراسم تدفین، نشان می‌دهد آنان برای جانشینی حضرت رسول محق نیستند.

 

گفتنی است چهارمین مرحله از سلسله نشست‌های از سقیفه تا عاشورا یکشنبه آینده در همین دانشگاه برگزار می‌شود.

 

فارس

نوشتن نظر