تکفیری‌ها پرچم اسرائیل را در سوریه برافراشتند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»تکفیری‌ها پرچم اسرائیل را در سوریه برافراشتند

تکفیری‌ها پرچم اسرائیل را در سوریه برافراشتند

يكشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۲
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

گروه های تکفیری حتی در برخی مناطق، پرچم اسرائيل را بر فراز شهرهاى سوريه بالا بردند. اسرائيل دشمن خونين و ابدى ماست. بنده به هيچ عنوان باور نمی کنم که اسرائیل به نفع ملت سوریه گام بردارد و لذا نمی پذیرم که سوریه با اسرائیل کنار بیاید.

 

خبرگزاری LHV، بیش از دو سال از آغاز بحران در سوریه می گذرد. این کشور در طول این مدت شاهد فراز و نشیب و حوادث بسیار زیادی بوده است. یکی از اطراف بازیگر در پرونده سوریه، جوانان بوده اند.

با هدف بررسی جوانب مختلف پرونده سوریه و نقش جوانان در آن، خبرنگار بخش عربی خبرگزاری LHV گفتگویی اختصاصی با «ماهر مرهج» دبيركل حزب ملى جوانان سوريه انجام داده و پرسش هایی در مورد فعاليت هاى حزبش در طول بحران سوريه و نیز ديدگاه این حزب در مورد آينده سوریه مطرح کرده است. متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است:

• ابتدا کمی در مورد حزب ملی جوانان سوریه توضیح دهید.

حزب ملى جوانان سوريه عبارت است از یک حزب سياسى، اقتصادى و اجتماعى که در برگيرنده ى جوانان سورى با تمام مذاهب و قوميت هاست و هدفش برقراى عدالت و آزادى در سوريه است.

اين حزب در سال 2010 ميلادى تأسيس شد. مجموعه اى از جوانان كه خواستار اصلاحات اقتصادى، اجتماعى و عدالت اجتماعى بودند، گردهم آمدند و این حزب را تأسیس کردند. اين جوانان داراى تحصيلات سطح بالا و بیشتر آنان مهندس و پزشک هستند. اعضای این حزب از شهرهاى مختلف سوريه هستند.

در ابتدا اين حزب را "حزب سورىه" نام گذارى كرديم و سپس آن را به "حزب جوانان سوريه" تغيير داديم. در ابتداى آغاز بحران در سوريه در سال 2011، در تظاهرات علیه حکومت شركت كرديم اما بعد از آنكه اين تظاهرات وجه ى ديگرى پيدا كرد، دست از شركت در جنبش ها برداشتيم.

اين حزب خواستار عدالت و مبارزه با فساد است اما معارضان خواستار قتل عام مردم و تغيير نظام هستند. ما براى به دست آوردن تغيير و اصلاح قيام كرديم نه براى ويران كردن كشورمان، از اين رو نام اين حزب به حزب ملى جوانان سوريه تغيير داديم و در تاريخ 14/3/2012 مجوز رسمى گرفتيم و كنفرانس تأسيس حزب را در تاريخ 14/2/2012 برگزار كرديم.

در مجموع ما به دنبال سوريه ای آزاد و سوريه ای با عدالت هستیم و نه تغییر نظام و ساختار. شعار حزبمان «جوانان سوريه براى آينده اى بهتر» است.

ما همواره براى رسيدن به آزادى تلاش مى كنيم، آزادى به معناى حقيقى آن يعنی آزادسازى جولان از چنگ اسرائيل و اسكندرون از دست ترك ها و ايمان داريم كه اسرائيل دشمن ماست. همانگونه كه يقين داريم كه تركيه دشمن ماست.

ما همواره براى تحقيق عدالت اجتماعى و فرصت هاى برابر و ساخت تمدن كشورمان تلاش مى كنيم، تمدنى كه به جهانيان محبت، دوستى و آرامش هديه كند، بر عكس خشونت و وحشيگرى كه بعضى از احزاب مخالف خارج از كشور به دنبال آن هستند.

• نظر شما در مورد دیگر گروه های مخالف حکومت سوریه چیست؟ اکنون در سوریه چه می گذرد؟


در حال حاضر، با كمال تأسف در كشور عزيزمان تحت شعار مخالفت با حکومت، انسان ها، گياهان و حتی سنگ ها مورد هدف قرار گرفته اند. سوريه در حال حاضر هدف حمله گروه هاى جهادى اسلامى افراط گر قرار گرفته كه شيوخ عرب و ایالات متحده آمريكا آنها را بجاى فلسطين به سمت سوريه هدایت کرده اند.

تکفیری ها حتی در پرچم هاى خود نشان می دهند که تاريخشان به قبل از اسلام بر مى گردد. آنان هيچ ربطى به اسلام و مسلمين ندارند. بدون شک اخبار و مطالب زیادی در مورد شبکه تروريستى "القاعده"، "داعش" و دیگر گروهک های اسلامى افراطى و همچنين كشتار بين مذاهب مختلف شنیده اید. اين اتفاقات هيچ موقع خواسته حزب جوانان سورىه نبوده است. ما خواستار اصلاح سیاسی و به صورت صلح آميز هستیم.

• نظر جنابعالی در مورد كنفرانس جنيف که قرار است در آینده ای نزدیک برگزار شود چیست؟

ما اين كنفرانس را به عنوان كنفرانس توافق كشورهاى خاورميانه در مورد منافع اقتصادى يا سياسى مى دانيم و مخالف آن هستيم. یعنی در واقع هر کشوری قبل از اینکه بدنبال حل مشکل سوریه باشد، بدنبال آن است که امتیازات و منافع خود در سوریه را حفظ کند.

اين كنفرانس سرنوشت كشور سوريه را تعيين نمی كند. حتى اگر حاضران در جنيف با بقای نظام و حکومت سوريه موافقت كنند، ما با نظر آنان مخالفیم زيرا كه تنها مردم سوريه حق دارند در مورد سرنوشت كشورشان تصميم گيرى كنند و اين موضوع با انتخابات داخلى و كنفرانس ملى كه تمامى گروه هاى سوریه را در بر گيرد، انجام مى شود.

در هر صورت با ماندگار شدن اين نظام و اين حكومت ما در انتخابات سال 2014 به بشار اسد رأي خواهيم داد و به هيج عنوان با تغيير اين نظام موافق نيستيم.

• به نظر شما اوضاع فعلی و ناامنی در سوریه تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟

ما گمان مى كنيم كه جنگ و درگيري ها با تروريست ها در سوريه پنج يا شش سال ادامه يابد. البته در صورتى كه جنيف2 به موفقيت برسد، اما اگر اين اتفاق نيفتاد اين جنگ تروريستى بر سوريه تا ده سال آينده ادامه خواهد داشت.

• در مورد دخالت کشورهای عربی در سوریه نظری دارید؟

در مورد دخالت هاى عربستان و قطر بعضى از رسانه ها اين موضوع را گزارش دادند. ما در زمين مبارزه هستيم و از همه چيز آگاهيم. بعضى از گروه هاى مخالف از سردرگمى مخالفان داخلى سوء استفاده كردند در رأس اين دستگاه هاى جاسوسى سفير سابق آمريكا در سوريه "روبرت فورد" قرار دارد و همچنين افراد جاسوس که برای عربستان و قطر کار می کنند كه آنها را به عنوان مخالفان دروغين معرفى مى كردند.

ما مى دانيم كه چه مقدار پول و اسلحه به اين مجموعه هاى مسلح تروريستى داده شده كه از طريق تركيه و اردن به اين گروهك ها می رسد. رهبران اين گروهك هاى تروريستى سورى نيستند بلكه اغلب آنها از چچن، تركيه و افغانستان و حتی کشورهای شمال آفریقا آمده اند و همچنين افسران عربستانى و قطرى نيز آنها را آموزش مى دهند. در تركيه نیز افسران تركى، عربستانی و قطرى وجود دارند و همچنين جنگجویان عربستانى بر روى زمين سوريه حضور فعالی دارند که تعداد قابل توجهی از آنها هم کشته شده اند و تصاویر جنازه هایشان منتشر شده است.

• آیا تروریست ها موفق شده اند به دمشق هم نفوذ کنند؟

با توجه به حضور و فعالیتمان در مناطق درگيرى، باید گفت که آنان تا به این لحظه موفق نشده اند که به دمشق نفوذ کنند. بیشتر حضورشان در حومه شهر دمشق و حومه حلب و حومه "حسكه" است. اعتراضات این مناطق مربوط به مخالفانی مانند مان نيست که به صورت مسالمت آمیز اعتراض می کنند، بلكه تروريست مسلح در این مناطق حضور دارند كه هدفشان ويران كردن کشور سوريه و منحرف کردن جوانان است.

گروه های تکفیری حتی در برخی مناطق، پرچم اسرائيل را بر فراز شهرهاى سوريه بالا بردند. اسرائيل دشمن خونين و ابدى ماست. بنده به هيچ عنوان باور نمی کنم که اسرائیل به نفع ملت سوریه گام بردارد و لذا نمی پذیرم که سوریه با اسرائیل کنار بیاید.

• انتقاد حزب جوانان سوریه از حکومت چیست؟

قبل از دو سه سال آروز داشتيم كه نظام حاكم به خواسته هاى معقول جوانان مخالف كه در تظاهرات شركت كردند گوش بدهد اما متأسفانه پاسخ ضعيف به اين خواسته هاى منطقى داده شد از همین رو سوء استفاده كشورهاى فرصت طلب آغاز شد باعث گردید كه برخى از جوانان از راه به در شوند و گرفتار اين توطئه شوند.

 

رجا نیوز

نوشتن نظر