سرور 'وايبر' در اسرائيل قرار دارد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»سرور 'وايبر' در اسرائيل قرار دارد

سرور 'وايبر' در اسرائيل قرار دارد

شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۱۸
امتیاز این گزینه
(5 آرا)

برخي آگاهي ندارند كه سرور خاص نرم‌افزار وايبر در داخل اسرائيل قرار دارد و متأسفانه به‌كارگيري رايگان آن به دليل سهولت استفاده‌اش در تلفن همراه ميان مصري‌ها و ديگركشورهاي عربي و اسلامي رواج يافته است.

 

در این اواخر عمليات جاسوسي آمريكا از فرانسه افكار عمومي جهان را برانگيخت و سوال هاي زيادي را درباره نقض حريم خصوصي افراد در عرصه ارتباطات و اشكال مختلف اش اعم از طريق تلفن، ايميل، سايت هاي اجتماعي و كامپيوترهاي شخصي شركت ها و افراد ايجاد كرد. روزنامه هاي فرانسوي عمليات جاسوسي و راه هاي به كار رفته توسط دولت آمريكا را افشا كردند، از جمله روش هايي كه طي آنها آژانس امنيت ملي آمريكا اقدام به كارگذاري و به كارگيري برنامه هاي شنود در برخي از دستگاه هاي كامپيوتري نموده است.

اين گونه ارتباطات در آمريكا «يو اس ۳۱۳۶» ناميده مي شوند.

روزنامه هاي فرانسوي اعلام كردند: ابزارهاي به كار رفته براي جاسوسي از ديپلمات هاي فرانسوي در آمريكا شامل برنامه هاي «هايلندز» براي دزدی از سيستم هاي كامپيوتري از طريق شنود از راه دور، «فا گراند» براي دريافت اطلاعات از صفحات الكترونيكي و «بي بي اكس» كه برای انتقال بحث ها و مكالمات ديپلمات هاي فرانسوي ها به کار می رفت مي باشند.

روزنامه هاي فوق تأكيد مي كنند: اين تكنولوژي های پيشرفته در دستگاه هاي اطلاعاتي كشورهاي ديگر شناخته شده اند، اما آژانس امنيت ملي آمريكا داراي ابزارهاي خاصي است.

برحسب اعلام شركت هاي ارتباطات جهاني اغلب نرم افزارهاي تلفن ها و كامپيوترها از آمريكا از طريق توافقنامه حمايت از حريم خصوصي و رعايت شروط آن مديريت مي شود، شروطي كه براي استفاده برنامه ها در تلفن همراه موافقت با آنها ضروري است.

از جمله برنامه هايي كه در دورة اخير معروف شده است، برنامه «وايبر» است كه مصري ها در ارتباطات تلفني بين المللي آن را به كار گرفتند. برخي ها از اين مسأله آگاهي ندارند كه سرور خاص آن در اسرائيل قرار دارد بنابراين به كارگيري رايگان آن به دليل سهولت استفاده اش در تلفن همراه ميان مصري ها و نزديكان شان در كشورهاي عربي و خارجي رواج يافت.

روشن است كه جهان عرب بزرگ ترين بازار توليدات آمريكايي است امري كه از طريق آن مي توان آن چه را كه در ميان مردم عرب رخ مي دهد به تصوير كشيد و با تمام جزئيات به آمريكا منتقل ساخت. پايگاه «العيديد» قطر مركزي براي انتقال اطلاعات و ارتباط با پروژه اطلاعاتي «گلوبال نت ورك» است.

اين ارتباط از سال ۱۹۹۵ میلادی ميان قطر و آمريكا برقرار است به طوري كه قطر ۲۷ ساختمان را براي نگهداری سيستم ها بنا كرد. نيروهاي آمريكا در حالي آماده حمله به عراق مي شدند كه در بخشی از منطقه مهم ترين زيرساخت نظامي آمريكايي قرار داشت.

پايگاه العيديد داراي طولاني ترين و با شكوه ترين سالن ها در منطقه است و تحقيقات ثابت كرده كه قطر بيش از ۴۰۰ ميليون دلار براي ايجاد پايگاه هايی همچون العيديد و ... در ازاي حمايت نظامي آمريكا از آن در برابر كشورهاي حوزه خليج فارس هزينه كرده است.

همچنين يكي از اسناد سري منتشر شده توسط سايت ويكي ليكس نشان داد كه شركت بين المللي متخصص در نظارت بر ارتباطات و پيام ها به نظام حكومتي بحرين جهت دستگيري فعالان و خبرنگاران كمك كرده است.

سايت ويكي ليكس اسنادي را ارائه كرده كه نشان دهنده فعاليت ده‌ها شركتي است كه به دولت ها برنامه هاي الكترونيكي پيشرفته را جهت جاسوسي از شهروندان و نظارت بر كاربران اينترنت از جمله در بحرين ارائه مي كنند. تحقيقات ويكي ليكس نشان داده شركت "Trovicor" به مقامات بحريني در راستاي دستگيري فعالان و روزنامه نگاران كمك كرده است.

اين شركت، خدماتي را در راستاي افشای ارتباطات تلفني، پيام هاي اينترنتي و ارتباطات اينترنتي مثل اسكايپ و ... ارائه مي كند. اسناد حاوي اطلاعاتي از بسياري از شركت هاي غربي اند كه خدمات و برنامه هايي را درباره «افشای قانوني» اطلاعات، كنترل و نظارت گسترده، نظارت بر شبكه هاي الكترونيكي، جاسوسي در بخش های ارتباطات و پيام هاي الكترونيكي و دستگاههاي جاسوسي ارائه مي كنند.

در اثناي انقلاب ليبي اخباري درباره كمك شركت اسرائيلي كه «گلوبال سي اس تي» نام دارد جهت به كارگيري تعدادي از سربازان مزدور در راستاي مقابله با انقلابيون ليبي منتشر شد. در عمل اين شركت قبل از انقلاب با نظام ليبي همكاري مي كرد، اما ادله اي درباره اين گونه همكاري در اثناي انقلاب وجود ندارد.

"ديلما روسف"، رئيس جمهوری برزيل نيز طي سخنراني در سازمان ملل اعلام كرد که كشورش در معرض عمليات هک و افشا توسط «شبكه جاسوسي جهاني» قرار گرفته است. او افزود: اطلاعات استراتژيك اقتصادي و تجاري هدف عمليات جاسوسي فوق بوده است و اين گونه بازي با منافع ساير كشورها لطمه به اصولي تلقي مي شود كه بر روابط ميان ملت هاي دوست حكمفرما است.
سخنراني او يك هفته پس از لغو سفر برنامه ريزي شده اش به آمريكا در پي مطرح شدن سلسله اي از ادعاها درباره ميزان و حجم برنامه هاي جاسوسي آمريكا انجام شد.

روسف توجيهات مطرح شده توسط آمريكا از جمله اين كه هدف از افشاي اطلاعات محافظت از كشورها در برابر تروريسم است را رد كرد و گفت: "جناب رئيس، برزيل مي داند كه چگونه از خود محافظت كند".

همچنين آژانس امنيت ملي آمريكا توانست پست الكترونيكي "فيليپ كالدرون"، رئيس جمهوری سابق مكزيك را هك كند، اقدامي كه به آژانس جهت دستيابي به گزارش به طور كلي سري ماه مي ۲۰۱۰ كمك كرد، گزارشي كه حاوي اطلاعات ديپلماتيك ، اقتصادي وارتباطات مرتبط با نظام سياسي مكزيك و ثبات داخلي بود.

همچنين آژانس در تابستان ۲۰۱۲ توانست ارتباطات ميان "انریکه بینا نیتو"، كانديداي رياست جمهوري در آن زمان و ۹ تن از معاونان نزديك او را تحت كنترل قرار دهد. به طوري كه آژانس فوق توانست به حدود ۸۵ هزار پيام متني خاص كه مربوط به نزديكان بينا نيتو رئيس جمهور قبلي مكزيك بود دسترسي يابد.

در سايه اين اتفاقات زياد، تكراري و خطرناك حيرت و نگراني جهاني در بعد افراد و دولت‌ها درباره هك شدن حريم خصوصي برانگيخته شد، زیرا این امر شامل دقيق ترين مسائل خصوصي و فردي و ورود به پايگاههاي اطلاعاتي و اسرار دولت ها و همچنين ارتباطات تلفني مي شود.

همچنين در این اواخر برخي از خبرگزاري ها از وجود دستگاه هاي بسيار دقيق در سيستم عامل هواپيماهاي توليد شده آمريكايي مثل F۱۶ و F۱۵ و ساير توليدات پيشرفته جنگي خبر داده اند، سامانه‌اي كه از طريق آن مي توان هواپيما را از كار انداخت و از كادرش پس از فروش به هر كشوري جاسوسي كرد.

در اين جا اين سوال مطرح مي شود كه تكنولوژي، دوست انسان است يا دشمن او. در این اواخر جهان شاهد جهش هاي پي در پي در عرصه تحولات فناوري به خصوص در عرصه ارتباطات بوده است و در عمل جهان تبديل به دهكده اي كوچك شده است اما روشن است كه اين فناوري در راستاي آسايش انسان نيست، بلكه عامل بدبختي اوست.

در حالي كه آمريكا در عرصه ارتباطات تلفني در كشورهايي مثل فرانسه، آلمان و ساير كشورهاي دوستش اقدام به جاسوسي مي كند و چه بسا اين فناوري و توانايي را دارد تا اين گونه عمليات ها را كشف و از آنها پيشگيري كند. نكته قابل تأكيد اين كه آمريكا اين گونه عمليات ها را به آساني و به طور گسترده در كشورهاي خاورميانه از جمله مصر پس از انقلاب ۲۵ ژانويه ۲۰۱۱ اجرا مي كند. برخي معتقدند، آمريكا از مخالفان و رسانه اي ها جاسوسي مي كند و هزاران مورد از مكالمات تلفني و پيام هاي الكترونيكي را مورد تجسس قرار مي دهد.

سوال اين است كه چگونه مي توان با اين امر مقابله كرد آن هم در زماني كه آمريكا از اقدامات و جاسوس هاي فوق حمايت مي كند و آن را به عنوان اقدامي عادي توجيه مي كند كه تمامي كشورها آن را انجام مي دهند.

 

مشرق

نوشتن نظر