تکفیر و سلفیت ، همان جاهلیت

شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۴۱
امتیاز این گزینه
(3 آرا)

تکفیر و سلفیت اگرچه پدیده شایع این روزهاست، ولی ریشه در تاریخ دارد. در واقع تاریخ سلفیت به جاهلّیت باز می گردد!
اگر با نگاهی از سر دقت، به تاریخ بنگریم، در می‌یابیم که همان ویژگی‌های رفتاری عرب جاهلی، امروز در جریان‌های تکفیری نیز وجود دارد

   • عرب جاهلی متعصب و سبک‌سر بود، اینان نیز این گونه اند؛
  • عرب جاهلی خشونت از سر و رویش می بارید، تکفیرهای مرتجع زمان ما نیز نماد خشونت‌اند؛
  • عرب جاهلی دچار انحراف، خرافه، شرک و … بود، تکفیری های امروز با لباس اسلام و شعار توحید این‌چنین‌اند.
  • آداب و رسوم دوران جاهلیت هرچند در زمان پیامبر ص منسوخ شد، امّا با خانه نشینی ولایت و روگردانی مردم از امامت، احیا گردید.


در حدیثی مشهور و معتبر وجود نازنین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: من مات ولم یعرف إمام زمانه، مات میته جاهلیه
هر کس بمیرد در حالی که امام زمان خود را نشناخته به مرگ جاهلیت مرده است..
شرح العقائد النسفیّه: 232

در این روایت که متضمن ده ها نکته و مطلب پرسود است، به حقیقتی بزرگ اشاره شده است: اگر مردم از امام زمان خود (ولایت) جدا شوند، در گرداب جاهلیت فرو خواهند رفت. یعنی نشناختن و بی‌ایمانی نسبت به امام زمان منجر به جدایی از ولایت حق می‌شود. و کسی که در این حال بمیرد به‌مرگ جاهلیت مرده‌ است. پس کسی که در این حال (بی اعتقادی و جهل به امام) زندگی کند، در واقع زندگی او از جنس زندگی مردمان دوره جاهلیت می‌باشد.
اگر چه با ظهور اسلام و با تلاش ها و از خودگذشتگی‌های پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دوران جاهلیت به پایان رسید؛ اما با رحلت ایشان و جدا شدن امت از امام برحق زمان (علی بن ابی طالب علیه السلام) جاهلیتی جدید و با ظاهری اسلامی به وجود آمد. جاهلیتی که حاصل پیوند پوسته و ظاهر اسلام با رویکردهای اساسی جاهلیت عربی بود. این پیوند نامبارک باعث مانایی و گسترش جاهلیت دوم گردید. تاریخ صدر اسلام شاهد احیای جاهلیت پس از رحلت پیامبر ص و در دوران حکومت غاصبین خلافت است. خشونت بی حد حاکمان در ماجرای جنگ‌های ارتداد، تجاوز، برادر کشی به بهانه ارتداد، استفاده فراوان از چماق تکفیر و مرتد نامیدن مخالفان و قلع قمع کردن آنها، شواهد تاریخی باز گشت جاهلیت است. جاهلیتی نو در پوستینی از اسلام.
آری جاهلیت جدید حاصل پیوند روح جاهلیت با صورت اسلام بود. به واسطه این پیوند انرژی جدیدی در جامعه اسلامی ایجاد شد که بعدها گوشه ای از آن در نهروان،کربلا ، فاجعه حره و … آزاد گردید و جنایت‌ها آفرید..
انرژی حاصل از پیوند صورت اسلام با روح جاهلیت در طول تاریخ اسلام به جز در مقاطعی آزاد نشد. دلیل آن محبت عموم مسلمانان به قرآن، پیامبر و خاندان او بوده است.

در سالهای اخیر با پیدایش و گسترش وهابیت به عنوان قرائتی افراطی ومتحجرانه از اسلام بستر آزاد سازی انرژی آن پیوند نامبارک بیش از پیش فراهم شد.

البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال آن، افزایش گرایش مردم دنیا به دین و معنویت که در نهایت موجب بیداری اسلامی شد، آتش دشمنی دیرینه وهابیت با تشییع ونظام برآمده از آموزه‌های شیعی شعله‌ور گردید. همچنین مدیریت پنهان و آشکار استکبار: آمریکا و متحدانش ونیز حمایت سران مرتجع عرب در به آتش کشیدن منطقه با هیزم کفر و تکفیر نقش بسزایی داشت. آری برای مقابله با تبعات انقلاب اسلامی آتش زیر خاکستر وتاریخی جاهلیت دوباره مشتعل شد و به تعبیر دیگر انرژی نهفته پیوند شوم روح جاهلیت و صورت اسلام آزاد گردید.

با توجه به آنچه گفته شد، در پاسخ به این سوال که ریشه گروه های تفکیری کجاست؟ گفته می شود؛ در صدر اسلام و در دوران جاهلیت!

از تحلیل بالا دو نکته، یکی نگران کننده و دیگری امیدوار کننده به‌دست می آید:

1- نگران کننده : اکنون که آتش تکفیر و سلفیت شعله‌ور شده و انرژی ذخیره شده بیش از 1400 سال تاریخ در حال آزاد شدن است، نباید انتظار داشت به‌راحتی جریان‌های تکفیری مثل داعش نابود شوند. چراکه با نابودی یکی، دیگری سر از تخم بیرون می آورد. بنابراین اوضاع امنیتی منطقه تا مدتها رو به وخامت و پیچیدگی خواهد گذاشت. به خصوص که امروز شاهد رشد و تکثیر قارچ‌وار گروه های متعدد تکفیری هستیم.

2- امیدوار کننده: با آزاد سازی انرژی تکفیر یک تاریخ به پایان می رسد. به طور کلی جریان‌های تاریخی همینگونه به پایان می رسیده اند. بنابراین آزادشدن و درنتیجه اتمام انرژی نهفته کفر وتکفیر، نویدبخش پایان قرائتی ازاسلام است که نصب‌العین‌اش دشمنی با خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بوده است. این اتفاق مهم می تواند نشانه آغاز دورانی جدید در عالم اسلام و انشاء الله ظهور باشد.

گزینه های مرتبط (بر اساس برچسب)