نقشه تقسیم عراق روی میز سعودی ها
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»نقشه تقسیم عراق روی میز سعودی ها

نقشه تقسیم عراق روی میز سعودی ها

جمعه ۱۳ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۵۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

العالم نوشت: سایت خبری "نهرین نت" در گزارشی فاش کرد که عربستان سعودی به همراه چند کشور عربی برای تقسیم عراق برنامه ریزی کرده اند.

نهرین نت در گزارش خود نوشت: به دنبال روند گسترده دستگیری بیش از ۶۰۰ نفر از افراد متهم به دست داشتن در پیگیری طرحی برای خدشه دار کردن روند سیاسی عراق و کنترل قدرت در این کشور با حمایت عربستان، قطر و امارات، خودمختاری استان صلاح الدین به عنوان بخشی از این طرح مورد مخالفت شدید قرار گرفته است.

به نوشته این پایگاه عربی ، تصمیم شورای استان صلاح الدین برای تبدیل این استان به یک منطقه خودمختار با نارضایتی و اعتراض عشایر، نمایندگان، سیاستمداران و شخصیت های این استان مواجه شده است.

نهرین نت افزود : در شرایطی که مقام ها و مردم عراق با طرح موضوع خودمختاری صلاح الدین مخالفت کرده اند ، روزنامه نیمه دولتی "الریاض" که نقطه نظرات دولت عربستان را منعکس می کند، روز دوشنبه تصمیم شورای این استان را مبارک دانسته و آن را نتیجه طبیعی احساس شهروندان آن استان مبنی بر در حاشیه ماندن اعلام کرد.

پایگاه اینترنتی نهرین نت ادامه داد : ناظران بر این باورند تصمیم شورای استان صلاح الدین برای تبدیل این استان به یک منطقه خودمختار، در هماهنگی با طرح های عربستان برای ایجاد فتنه مذهبی و تحریک جدال میان اهل سنت و شیعیان در عراق انجام می شود چرا که فتاوای تکفیری و عملیات نسل کشی علیه شهروندان شیعه و منفجر کردن حسینیه ها و بارگاههای مقدس نتوانست به ایجاد این فتنه بینجامد.

نزدیکان اعضای شورای استان صلاح الدین در این باره به شبکه نهرین نت گفتند: "حارث الضاری" رئیس تشکل موسوم به "هیأت علمای مسلمان عراق" که مقر آن در اردن و قاهره است، از تصمیم شورای استان صلاح الدین به علت اعلام خودمختاری این استان فقط در زمینه مالی و اداری و عدم اعلام خودمختاری کامل آن مانند منطقه خودمختار کردستان انتقاد کرده است.

به نوشته نهرین نت، این اقدام شورای استان صلاح الدین باعث شده است تا برخی از ناظران اعضای این شورا را به تلاش برای فرار از فساد اداری و مالی در این استان و حمایت از افراد متهم کنند.

نهرین نت به اعتراضات گسترده مردمی علیه تصمیم شورای استان صلاح الدین پرداخت و افزود : از جمله اعتراضات گسترده مردم این استان با تصمیم شورای استان می توان به اعتراض فرماندار و شیوخ قبایل شهر دجیل در این زمینه و تهدید آنها به جدایی از استان صلاح الدین در صورت اصرار این شورا بر تشکیل و اعلام یک منطقه خودمختار اشاره کرد.

"محمد محمود المجید" رئیس شورای اداری شهرستان "الدجیل" در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: در صورتی که شورای استان صلاح الدین به اقدامات خود در زمینه اعلام خودمختاری این منطقه ادامه دهد؛ شهرستان الدجیل از این استان جدا خواهد شد.

وی افزود: این شهرستان ارتباط خود را به طور نهایی با شورای استان قطع خواهد کرد و به رایزنی با استان بغداد برای پیوستن به آن به عنوان نزدیک ترین استان خواهد پرداخت.

نهرین نت در ادامه آورده است : در این کنفرانس که از سوی شورای اداری شهرستان الدجیل با همکاری شیوخ و شخصیت های منطقه تشکیل شده بود، بیش از ۲۰۰ نفر از شیوخ عشایر و شخصیت های فرهنگی، سیاسی و رسانه ای حضور داشتند.

شورای استان صلاح الدین روز ۲۷ ماه اکتبر گذشته با دو سوم آرا به اعلام خودمختاری اداری و اقتصادی این استان رأی داده بود.

"علی الصجری" از رهبران ائتلاف وحدت عراق تأکید کرد: نمایندگان استان صلاح الدین در پارلمان عراق اعتراض خود را به اعلام خودمختاری این استان اعلام خواهند کرد و به زودی نشستی میان شورای استان و نمایندگان مردم استان در پارلمان برای صرف نظر کردن از تصمیم اعلام خودمختاری برگزار خواهد شد.

درهمین حال "نوری المالکی" نخست وزیر عراق در دیدار با شیوخ استان صلاح الدین مخالفت خود با خودمختاری این استان ابراز داشته و اعلام کرده بود که کابینه با درخواست شورای استان صلاح الدین در این باره موافقت نخواهد کرد.

شبکه ماهواره ای "الانوار" به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرده بود: اعلام صلاح الدین به عنوان یک منطقه خودمختار گامی در راستای تبدیل این استان به پناهگاهی برای تروریست ها و افرادی است که براساس ماده ۴ مبارزه با تروریسم تحت پیگرد هستند.

نوشتن نظر