اصل لازم برای انتخاب مسیر زندگی
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اصل لازم برای انتخاب مسیر زندگی

اصل لازم برای انتخاب مسیر زندگی

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۶
امتیاز این گزینه
(1 رای)

در قرآن آیه «‌فی سبیل الله» زیاد دیده می‌شود که می‌توان از آن به عنوان یک معیار در انتخاب مسیر زندگی استفاده کرد.

 

در ادامه بیست و هشتمین شماره با موضوع «امتیازات انقلاب الهی» که در هفتم اسفندماه سال 1361 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان می‌شود.

در راه خدا حرکت کنید

نکته 1)
در قرآن آیه «‌فی سبیل الله» زیاد دیده می‌شود؛ یعنی حرکت باید خدایی باشد؛ انگیزه‌ انقلاب خداست و چون خدا بود نتیجه می‌دهد.

نکته 2) مارکسیست‌ها می‌گویند هر چه بیش‌تر به مردم فشار بیاید، مردم بیش‌تر آماده‌ انقلاب می‌شوند؛ ما زمینه‌ انقلاب را فشار نمی‌دانیم بلکه زمینه انقلاب را اوامر خدا می‌دانیم.

نکته 3)
وقتی انقلاب خدایی باشد وحدت حفظ می‌شود؛ اگر خدا شد همه دور خط خدا می‌چرخیم «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً» (آل عمران/103) اما اگر خدا نشد «إِذاً لَذَهَبَ کُلُّ إِلهٍ بِما خَلَقَ» (مؤمنون/91) متفرق می‌شویم.

نکته 4) مؤمن به خدا، اجل و مرگ را در دست خدا می‌داند «لَنْ یَنْفَعَکُمُ الْفِرارُ» (احزاب/16) و معتقد است «إِحْدَى الْحُسْنَیَیْن» (توبه/52) همه چیز دست خدا است.

مؤمن به دنیا چگونه می‌نگرد؟

نکته 5)
مؤمن به خدا دنیا را کوچک و کم می‌داند «مَتاعُ الدُّنْیا قَلیلٌ» (نساء/77) پس برای آخرت تلاش می‌کند تا در آخرت جایگاه خوبی داشته باشد.

نکته 6)
«الدُّنْیَا سِجْنُ الْمُؤْمِن»(کافى، ج‏2، ص‏250) دنیا زندان مؤمن است. دنیا غنچه است «زَهْرَةَ الْحَیاةِ الدُّنْیا»( طه/131) که هیچ وقت برای کسی گل نداده است.

نکته 7)
«وَ الْآخِرَةُ خَیْرٌ وَ أَبْقى‏» (اعلى/17) «وَ فیها ما تَشْتَهیهِ الْأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ الْأَعْیُن» (زخرف/71) دنیا طوری است که بعد از چندبار از آن زده می‌شوی، ولی قرآن می‌گوید: بهشت طوری است که هر چه آن را ببینی، از آن خسته نمی‌شوی.

ویژگی هواداران انقلاب الهی

نکته 8)
به حضرت نوح(ع) می‌گفتند: اطرافیانت یک مشت اراذل هستند این‌ها را کنار بگذار تا ما که درجه‌ یک هستیم به تو ایمان بیاوریم. ایشان فرمودند: «وَ ما أَنَا بِطارِدِ الَّذینَ آمَنُوا» (هود/29) من مؤمنان را طرد نمی‌کنم. هواداران انقلاب الهی محرومان دل سوخته و فطرت پاک هستند.

متن کامل این برنامه را از اینجا ببینید.

_____

فارس

نظر قرآن درباره مواد درسی/ علم مفید و مضر از نظر امام کاظم(ع)/20

خدا انقلابی‌ها را هم امتحان می‌کند/ انواع امتحانات/21

تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟/22

روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند/23

شیوه فریب مسلمانان/ گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود/24

راهکار قرآن برای از بین بردن باطل/ اسبی که خدا به آن قسم می‌خورد/25

اهمیت پشتکار و صبر/ مسلمانانی که در ردیف کفار قرار می‌گیرند/26

گرایش انسان برای تقلید/ شیوه انتخاب افراد/ لوازم فرماندهی و رهبری/27

نوشتن نظر