آیا عربستان می تواند حوثی ها را شکست دهد
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»سیاست»آیا عربستان می تواند حوثی ها را شکست دهد

آیا عربستان می تواند حوثی ها را شکست دهد

يكشنبه ۰۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۴
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

در جنگ نوامبر سال 2009 میلادی حوثی ها بر 25 روستای مرزی عربستان سعودی و 10 تانک در منطقه جازان واقع در جنوب غربی این کشور در کمتر از 1 هفته مسلط شدند، در آن زمان عربستان مجبور شد برای بازپس گرفتن تانک‌های خود پول بپردازد.


به گزارش موعود  علی شهاب تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله‌ای در بخش عربی پایگاه خبری شبکه سی ان ان نوشت که تاریخچه طولانی درگیری‌ها در یمن نشان می‌دهد که در جنگ نوامبر سال 2009 میلادی حوثی ها بر 25 روستای مرزی عربستان سعودی و 10 تانک در منطقه جازان واقع در جنوب غربی این کشور در کمتر از 1 هفته مسلط شدند، این در حالی بود که در آن زمان نیروهای سعودی حمله‌ای را بر ضد جنبش انصار الله در داخل یمن آغاز کرده بودند. در آن زمان عربستان مجبور شد برای بازپس گرفتن تانک‌های خود پول بپردازد.

ویژگی‌های شخصیتی مبارزان یمنی نقش اساسی در ترسیم معادله‌های درگیری کنونی در یمن دارد، آن هم در برابر ضعف اساسی طرف مقابل که در نتیجه عوامل عدیده‌ای در ابعاد فردی و اجتماعی از جمله فقدان تجربه‌های نظامی لازم و موقعیت مردم ‌شناختی در داخل عربستان سعودی و مرزهای این کشور با یمن -که محل استقرار اسماعیلی ها است- به‌ وجود آمده است.

در اینجا باید به این نکته توجه داشت که جنبش حوثی ها یک رویکرد گذرا در تاریخ منطقه نیست، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که 40 درصد از ساکنان یمن که بالغ بر 25 میلیون نفر جمعیت دارد وابسته به زیدی ها هستند که حوثی ها موقعیت ویژه‌ای در میان آن‌ها دارند. در نتیجه بسیج نظامی این عده با در نظر گرفتن قدرت بالای حوثی ها در بسیج مردمی در بستر خود بنا به مسائل اجتماعی و اعتقادی و همچنین حضور عناصر و جریان‌های محلی خسارت ‌دیده از سیاست‌های عربستان سعودی در یمن می‌تواند دامنه مبارزات مردمی بر ضد تجاوز ریاض را بیشتر کند.

شاید بتوان اعلام آماده ‌باش عربستان سعودی برای 150 هزار نظامی این رژیم در مرزهای یمن را که رسانه‌های عربستان اعلام کرده‌اند ، دلیلی بر اطلاع ریاض از این پتانسیل قوی دانست. در مورد توانمندی‌های نظامی باید گفت که مشخص است که جنگ‌های 6 گانه‌ای که حوثی ‌ها بر ضد دولت یمن انجام داده‌اند، تجربه نظامی گسترده‌ای را در اختیار آن‌ها قرار داده است. این در حالی است که جریان مذکور در مبارزه با عناصر سعودی نیز تجربه دارند و حتی در سال 2009 میلادی در نزدیکی منطقه جازان تا عمق 30 کیلومتری خاک عربستان سعودی نیز پیشروی کرده‌اند.

توانمندی نظامی حوثی ها با در نظر گرفتن تسلیحات تحت اختیار آن‌ها نشان می‌دهد این گروه قادر به ورود در دو نوع جنگ نظامی و چریکی هستند. ازآنجا که نمی‌توان تحولات امروز یمن را از اوضاع کنونی منطقه جدا کرد، مداخله مستقیم عربستان بر ضد حوثی ها، منطقه را به دور تازه ای از درگیری‌ها خواهد کشاند، طبیعی است که چنین درگیری‌هایی مایه کشمکش‌های منطقه‌ای شود، همان‌طور که در تمامی پرونده‌های منطقه این موضوع قابل مشاهده است.

ازآنجا که موقعیت یمن بر اساس پتانسیل ویژه و استراتژیک و قرار گرفتن در سواحل دریای سرخ مورد توجه دولت‌های منطقه‌ای و جهانی بوده است، کسی که در درگیری یمن پیروز شوند، به‌ صورت عملی کنترل گذرگاهی که نفت دریای سرخ را از طریق گذرگاه‌های دریایی اقیانوس هند به آسیا می‌رساند، در اختیار خواهد داشت.

پیشروی حوثی ها به سمت صنعا پایتخت یمن و مناطق دیگر این کشور که چند ماه پیش صورت گرفت، قابل پیش‌بینی بود، به ویژه اینکه سیاست‌های عربستان سعودی در یمن، به تدریج و همراه با از دست دادن برگه‌های قدرت ریاض در چندین کشور منطقه‌ای خصومت‌هایی را در این کشور ایجاد کرد، این موضوع باعث شد امکان مهار حوثی ها در شرایط کنونی برای ریاض وجود نداشته باشد.

در وهله اول به نظر می‌رسد که حمله هوایی عربستان سعودی در تحقق پیروزی تبلیغاتی و سطحی در مرحله تأثیر گذاری سایت‌های اجتماعی موفق بوده است، اما تغییر موازنه های قدرت میدانی لازم می کند که درگیری زمینی نیز آغاز شود، درگیری که تجربه‌های تاریخی و جغرافیایی حکایت از آن دارد که هرگز به نفع عربستان سعودی نخواهد بود.

نوشتن نظر