صنعتی به نام مشروبات الکلی
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»بیوتروریسم»صنعتی به نام مشروبات الکلی

صنعتی به نام مشروبات الکلی

جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

صنعت نوشیدنی‌های الکلی یکی از سودآورترین صنایع دنیا است که سالانه میلیاردها دلار سود، عاید کشورهای تولید کننده این محصولات می‌کند. به‌رغم هشدار تمامی نهادهای بهداشتی و حقوق بشری مبنی بر مضرّ بودن آنها، تولید و توزیع این نوشیدنی‌ها در تمامی کشورهای غربی آزاد است. در این گزارش می‌خواهیم به بررسی پشت پرده صنعت مشروبات الکلی و چگونگی فعّالیت دولت‌های غربی، به ویژه «آمریکا» در این حوزه بپردازیم.

 51% آمریکایی های بزرگسال الکلی هستند
51% از افراد هجده سال به بالا در آمریکا الکلی هستند. در واقع 59% از مردان بزرگسال آمریکایی و 43% از زنان بزرگسال این کشور، الکلی هستند. کشور آمریکا در فهرست پرمصرف‌ترین کشورهای استفاده کننده از انواع مشروبات الکلی در جهان، در بین پانزده کشور نخست است. در جدول روبرو به عنوان نمونه سرانه مصرف آبجوهای محتوی الکل در سال 2010م. آورده شده است. صنعت الکل در خدمت احزاب سیاسی آمریکا اغلب کارخانجات مشهور تولید مشروبات الکلی، به صورت جدّی وآشکارا، از احزاب سیاسی خاصّی حمایت می‌کنند. بر اساس مطالعه مرکز سیاست‌های پاسخ‌گویانه در مورد امور مالی کمپین‌های سیاسی، این احزاب، بخش عمده‌ای از حمایت‌های مالی خود را از سوی این مراکز جذب می‌کنند؛ به عنوان مثال، طبق بررسی‌های این مرکز، «حزب دمکرات آمریکا» در جریان انتخابات سال 2010 م. کمک‌های نقدی بسیار هنگفتی از سوی این کارخانجات دریافت کرد که شرکت «گالو واینری» (E. & J. Gallo Winery) در صدر این جدول کمک‌کننده‌ها قرار داشت. در انتخابات سال 2010 م.، شرکت گالو و دیگر افرادی که به گروه مشروبات الکلی «سونوما کانتری واینری» (Sonoma County winery) وابسته‌اند، بیش از 700/ 256 دلار برای حزب دمکرات خرج کردند. این مقدار، معادل 93% کلّ کمک‌های مالی انجام شده به احزاب دمکرات در جریان این انتخابات بود.
شرکت گالو واینری همچنین یکی از اصلی‌ترین حامیان نانسی پلوسی، رئیس «کنگره ایالات متّحده» در جریان مبارزات انتخاباتی وی بوده است. افراد خانواده گالو که از سال 1940م. در صنعت مشروبات الکلی فعّال هستند، در دو دهه گذشته بیش از 1.58 میلیون دلار به حزب دمکرات کمک مالی کرده‌اند.
جمهوری‌خواهان نیز از این دست کمک‌ها بی‌نصیب نبوده‌اند. اصلی‌ترین حامی جمهوری خواهان، خانواده جکسون هستند که مشروبات الکلی کندل جکسون را تولید می‌کنند. این گروه در جریان انتخابات سال 2010 م. 000/107 دلار به حزب جمهوری‌خواه کمک مالی کردند. کارخانجات «مولسون کورز» (Molson CoorsBrewing) نیز رابطه بسیار نزدیکی با اعضای احزاب جمهوری‌خواه دارند و از سال 1990م. به بعد، 1.4 میلیون دلار به این حزب کمک مالی کرده‌اند.
با توجّه به رابطه نزدیک سناتورها و رجال سیاسی آمریکا با صاحبان کارخانه‌های مشروبات الکلی، اغلب کمک‌های مالی انجام شده در جریان مبارزات انتخاباتی این افراد، از سوی کارخانه‌های مشروبات الکلی صورت می‌گیرد؛ به عنوان مثال در جریان انتخابات سال 2010م. سه عضو از پنج عضو «کمیته مبارزات انتخاباتی مایک تامپسون»، سناتور دمکرات «ایالت کالیفرنیا»، صاحبان کارخانه‌های مشروبات الکلی بودند. سه کارخانه گالو واینری، «ساتر هوم واینری» و «انستیتو واین»، بیش از 000/55 دلار به این سناتور کمک کردند.
جدول زیر بیانگر آن است که چگونه افراد وابسته به ده کارخانه بزرگ تولیدکننده مشروبات الکلی، با اعطای کمک‌های مالی به احزاب سیاسی در جریان انتخابات سال 2010م. سعی در اعمال نفوذ در سیاست‌های وضع شده از سوی آنها دارند.
ستون اوّل جدول، نام شرکت‌ها و ستون‌های بعدی، به ترتیب کلّ مبلغ اهدا شده و سهم دمکرات‌ها و جمهوری خواهان از این مقدار را نشان می‌دهد.
یکی از صنایعی که در جریان بحران اقتصادی آمریکا صدمه‌ای ندیده است و همچنان روند سودآوری را ادامه می‌دهد، صنعت مشروبات الکلی است. با توجّه به کمک‌های کلان و دائمی صاحبان این صنایع به احزاب سیاسی آمریکا، بسیاری منتقدان بر این باورند که دولت آمریکا تحت نفوذ صاحبان این صنعت، با تصویب قوانین حمایتی، سعی در نگاه داشتن صنعت نوشیدنی‌های الکلی به دور از بحران اقتصادی رایج در این کشور دارد.

هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی استفاده از مشروبات الکلی در غرب
استفاده از مشروبات الکلی، هزینه‌های بسیار زیادی را بر کشورها تحمیل می‌کند. هزینه‌هایی از قبیل معالجه معتادان الکلی، مقابله با اعتیاد به الکل، درمان بیماری‌های ناشی از مصرف الکل، تصادف‌ها و حوادث صورت گرفته به دلیل مست بودن، کاهش راندمان کارکنان به دلیل استفاده از مشروبات الکلی، مقابله با جرم‌های صورت گرفته به دلیل مصرف مشروبات الکلی و... .
کشور آمریکا به عنوان یکی از مصرف‌کنندگان اصلی این مشروبات، همواره متحمّل هزینه‌های اقتصادی هنگفتی در این زمینه شده است. جدول زیر که از گزارش دپارتمان سلامت و خدمات انسانی ایالات متّحده برگرفته شده است، شامل هزینه‌های صورت گرفته در بخش‌های مختلف این کشور، جهت مقابله با آثار سوء استفاده از مشروبات الکلی است. (تمامی هزینه‌ها بر حسب میلیون دلار است). ستون اوّل مربوط به بخشی است که در آن هزینه شده است. ستون دوم مربوط به مقدار هزینه‌ها در سال 1992 م. و ستون سوم مربوط به پیش‌بینی هزینه‌ها در سال 1998 م. است.


استفاده از الکل، نتایج سوء و جبران‌ناپذیری دارد که از جمله آنها می‌توان به افزایش تعداد حوادث رانندگی، نزاع‌های خیابانی و روابط نامشروع و کنترل نشده اشاره کرد. طبق آمار اعلام شده، مصرف الکل در سرتاسر جهان، سبب مرگ 1.8 میلیون نفر شده است و حدود 58.3 میلیون نفر به دلیل استفاده از مشروبات الکلی معلول شده‌اند. نزدیک به 40% از این 58.3 میلیون نفر که به دلیل استفاده از مشروبات الکلی فلج شده‌اند، به دلیل اختلالات روانی ناشی از مصرف مشروبات الکلی، سلامتی خود را از دست داده‌اند. در کشورهایی نظیر «آفریقای جنوبی» که بیماری‌هایی نظیر ایدز شیوع بیشتری دارند، استفاده از الکل، خطر ابتلا به این بیماری‌ها را به شدّت افزایش می‌دهد. علاوه بر این، استفاده از الکل، خطر قربانی تجاوزهای جنسی شدن یا اقدام به تجاوز جنسی را افزایش می‌دهند.

 

مطالعات انجام شده بر روی مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در «کانادا» حاکی از آن است که 20٪ آنها از اثرات منفی استفاده از الکل بر روی جنبه‌های مختلف اقتصادی، کاری و خانوادگی خود، آگاه هستند؛ امّا با وجود این از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند.
استفاده از الکل، سالانه سه میلیارد پوند به سیستم بهداشت «بریتانیا» ضرر می‌زند. کارآفرینان و صاحبان مشاغل نیز از اثرات منفی استفاده از الکل در امان نیستند و استفاده از مشروبات الکلی توسط کارمندان آنها سالانه 6.4 میلیارد پوند به آنها ضرر می‌زند. این اعداد شامل هزینه‌های مربوط به مشکلات اجتماعی و بزهکاری‌های مربوط به استفاده از الکل نمی‌شود و در صورت در نظر گرفتن این هزینه‌ها، با اعداد بسیار بزرگتری مواجه خواهیم شد.

زنان باردار آمریکایی و مصرف الکل
در ایالات متّحده از بین هر پنج زن، دو نفر الکل مصرف می‌کنند. به عبارت دیگر چهار میلیون زن در ایالات متّحده الکل مصرف می‌کنند که از این میان، 2.5 میلیون نفر معتاد به الکل هستند. همچنین آمارها حاکی از آن است که از هر ده مادر باردار آمریکایی، یک نفر به مصرف نوشیدنی‌های الکلی اعتیاد دارد.
مصرف الکل در دوران بارداری، سبب بروز سندروم الکل جنینی می‌شود. سندروم الکل جنینی، اختلالات فیزیکی و ذهنی کودکان را سبب می‌شود که امروز، تعداد کودکان مبتلا به این اختلالات، به دلیل افزایش مادران الکلی به شدّت افزایش یافته است. قرار گرفتن جنین در معرض موادّ الکلی سبب کاهش سرعت رشد مغز می‌شود که ممکن است به عقب‌ماندگی یا مرگ منجر شود. کودکانی که از این سندروم، جان به در می‌برند، ممکن است دارای چشم‌ها و لب‌های غیرعادی باشند یا مخچه آنها کامل نشده باشد. همچنین ممکن است آسیب‌های وارد شده به جنین، در مرحله رشد که به علّت مصرف نوشیدنی‌های الکلی به وجود آمده‌اند، سبب بروز بیماری‌های قلبی در سنین خردسالی کودک شوند.
نتایج تحقیقات انجام شده توسط «سیستم بررسی عوامل خطرناک رفتاری» در سال 2002 م. حاکی از آن بود که تقریبا 10% مادران باردار آمریکایی الکل مصرف می‌کنند. در این تحقیق که زنان هجده تا چهل و چهار ساله را مورد بررسی قرار داده است، مشخّص شده که 50% از زنانی که در شرف باردار شدن هستند، از نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌کنند.

نوجوانان الکلی آمریکا
مصرف نوشیدنی‌های الکلی در دوران نوجوانی به ویژه در سنین قبل از پانزده سالگی، سبب وارد شدن صدمات جبران‌ناپذیری به مغز می‌شود و ممکن است مقدّمه اعتیاد به الکل را فراهم کند. نتایج تحقیقات انجام شده از سوی «مؤسّسه ملّی اعتیاد به الکل»، حاکی از آن است که 40% از افرادی که در سنین قبل از پانزده سالگی مصرف الکل را تجربه کرده‌اند، در سنین میانسالی به الکل اعتیاد پیدا کرده‌اند؛ در حالی‌که تنها 10% از افرادی که تا سن بیست سالگی هیچ‌گونه نوشیدنی الکلی را تجربه نکرده‌اند، در دوران میانسالی به مصرف نوشیدنی‌های الکلی معتاد شده‌اند.
آمار ارائه شده از سوی «مؤسّسه بررسی خطرات رفتاری نوجوانان» در دبیرستان‌های ایالات متّحده، حاکی از آن است که 15.1% از نوجوانان آمریکایی قبل از آنکه به سنّ چهارده سالگی برسند، حدّاقل یک‌بار مصرف نوشیدنی‌های الکلی را تجربه کرده‌اند. طیّ تحقیقات صورت گرفته توسط دولت ایالات متّحده، در 2000 م.، حدود 9.7 میلیون نفر از افراد بین دوازده تا بیست ساله، در بازه زمانی یک ماهه قبل از انجام این تحقیق، از الکل استفاده کرده بودند که این مقدار 27.5% از جوانان این کشور را شامل می‌شود.
در ایالات متّحده تقریباً سه چهارم مرگ و میر افراد بین ده تا بیست و چهار سال به چهار علّت است:
1. تصادف؛
2. حوادث غیرعمدی دیگر؛
3. قتل؛
4. خودکشی.
تحقیقات مرکز «بررسی رفتارهای مخاطره‌آمیز نوجوانان ایالات متّحده»، حاکی از آن است که مصرف الکل با هر چهار مورد ارتباط مستقیم و تنگاتنگی دارد.
با توجّه به مضرّات بی‌شمار نوشیدنی‌های الکلی در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد جامعه، این سؤال مطرح می‌شود که چرا دولت‌های بزرگ، نظیر آمریکا همچنان از تولید و تبلیغات گسترده جهت جذب هر چه بیشتر افراد جامعه به سوی استفاده از این نوشیدنی‌ها، حمایت می‌کنند. آیا ارتباطات پشت پرده تولیدکنندگان این نوشیدنی‌ها با سران سیاسی این کشورها آن‌چنان است که آنها را مجاب می‌کند تا همچنان از این صنایع حمایت کنند و در مقابل فشارهای مجامع بهداشتی و حامیان حقوق انسانی بایستند. این سؤالات و صدها سؤال دیگر، هر فرد متفکّری را به فکر وا می‌دارد تا علّت رشد روزافزون این صنعت را بیش از پیش درک کند.

پی‌نوشت‌ها:
:[1] Moreira, MT.; Smith, LA.; Foxcroft, D.; Moreira, Maria Teresa (2009). "Social norms interventions to reduce alcohol misuse in university or college students.". Cochrane Database Syst Rev (3): CD006748
[2] Chersich, MF.; Rees, HV. (Jan 2010). "Causal links between binge drinking patterns, unsafe sex and HIV in South Africa: its time to intervene.". Int J STD AIDS 21 (1): 2–7.
[3] "Send Us a Message." Alcoholism in Canada. Web. 03 Apr. 2012.
[4] Dooldeniya, MD.; Khafagy, R.; Mashaly, H.; Browning, AJ.; Sundaram, SK.; Biyani, CS. (Nov 2007). "Lower abdominal pain in women after binge drinking.". BMJ 335 (7627): 992–3. doi:10.1136/bmj.39247.454005.BE. PMC2072017. PMID17991983.
[5] Office of Applied Studies. 2004 . Results From the 2003 National Surveyon Drug Use and Health: Detailed Tables. NSDUH Series H-24, DHHSPublication No. SMA 04-3963. Rockville, MD: Substance Abuse andMental Health Services Administration. oas.samhsa.gov/nhsda.htm9.
[6] National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. 2003. Alcohol:A Women’s Health Issue. NIH Publication No. 03-4956. Rockville, MD:National Institutes of Health. pubs.niaaa.nih.gov/publications/brochurewomen/women.htm
[7] Grant, B.F.; Dawson, D.A.; Stinson, F.S.; et al. 2004. The 12-monthprevalence and trends in DSM-IV alcohol abuse and dependence: United States, 1991-1992 and 2001-2002. Drug and Alcohol Dependence74:223
[8] Centers for Disease Control and Prevention. 2004. Alcohol consumptionamong women who are pregnant or who might become pregnant—United States, 2002. MMWR 53(50):1178-1181.www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5350a4.htm
[9] Batra, S.; Wrigley, ECW (April 2005). "Alcohol: The teratogen.". Obstetrics & Gynecology: 308–309.
[10] Vorvick, Linda (August 15, 2011). "Fetal alcohol syndrome". PubMed Health. Retrieved 9 April 2012.
[11] US Department of Health and Human Services, US Department of Agriculture. Nutrition and your health: dietary guidelines for Americans. 5th ed. Washington, DC: US Department of Health and Human Services, US Department of Agriculture; 2000.
[12] "Early Age At First Drink May Modify Tween/Teen Risk For Alcohol Dependence". Medical News Today. 21 September 2009.
[13] Grant, BF.; Dawson, DA. (1997). "Age at onset of alcohol use and its association with DSM-IV alcohol abuse and dependence: results from the National Longitudinal Alcohol Epidemiologic Survey.". J Subst Abuse 9: 103–10. doi:10.1016/S0899-3289(97)90009-2. PMID9494942
[14] SAMHSA 1999 NHSDA.
[15] Morbidity & Mortality Weekly Report (MMWR), Centers for Disease Control, Risk Youth Behavior Surveillanceنوشتن نظر