نمک؛ سم سفید!! یا طلای سفید!! – بخش سوم
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»معارف اسلامی»طب سنتی، طب اسلامی»نمک؛ سم سفید!! یا طلای سفید!! – بخش سوم

نمک؛ سم سفید!! یا طلای سفید!! – بخش سوم

چهارشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نمک و رفع کک و مک عَنْهُ عَنْ یَعْقُوبَ بْنِ یَزِیدَرَفَعَهُ قَالَ قَالَ أَبُوعَبْدِاللَّهِ ع‏ مَنْ ذَرَّعَلَى أَوَّلِ لُقْمَهٍ مِنْ طَعَامِهِ الْمِلْحَ ذَهَبَ اللَّهُ عَنْهُ بِنَمَشِ الْوَجْهِ‏.(۱) از او از یعقوب بن یزید که سند را بالا برده و گفته: ابوعبدالله امام صادق (ع) فرموده: کسی که بر اولین لقمه از غذایش نمک بپاشد خداوند کک مک صورت را از ...نمک و رفع کک و مک

عَنْهُ عَنْ یَعْقُوبَ بْنِ یَزِیدَرَفَعَهُ قَالَ قَالَ أَبُوعَبْدِاللَّهِ ع‏ مَنْ ذَرَّعَلَى أَوَّلِ لُقْمَهٍ مِنْ طَعَامِهِ الْمِلْحَ ذَهَبَ اللَّهُ عَنْهُ بِنَمَشِ الْوَجْهِ‏.(۱)

از او از یعقوب بن یزید که سند را بالا برده و گفته: ابوعبدالله امام صادق (ع) فرموده: کسی که بر اولین لقمه از غذایش نمک بپاشد خداوند کک مک صورت را از او ببرد.

نمک درمان ۷۰ درد

الْعُیُونُ،بِالْأَسَانِیدِالثَّلَاثَهِ عَنِ الرِّضَاعَنْ آبَائِهِ(ع)قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص)لِعَلِیٍّ(ع)عَلَیْکَ بِالْمِلْحِ‏ فَإِنَّهُ شِفَاءٌمِنْ سَبْعِینَ دَاءًأَدْنَاهَاالْجُذَامُ وَالْبَرَصُوَالْجُنُونُ.(۲)

عیون، به سندهای سه گانه (سه سند) از امام رضا (ع) از پدرانش که فرمود: رسول الله (ص) به علی (ع) فرمود: برتو باد به نمک، پس همانا او شفای هفتاد درد است که پست ترین و پایین ترین آن جذام (خوره)، برمی (پیسی یا ویتیلیگو) و جنون (دیوانگی) است.

عَنْهُ عَنْ أَبِیهِ عَنْ یُونُسَ بْنِ عَبْدِالرَّحْمَنِ عَنْ رَجُلٍ عَنْ سَعْدٍالْإِسْکَافِ عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِ(ع)قَالَ:إِنَّ فِی الْمِلْحِ‏ شِفَاءًمِنْ سَبْعِینَ نَوْعاًمِنْ أَنْوَاعِ الْأَوْجَاعِ ثُمَّ قَالَ لَوْیَعْلَمُ النَّاسُ مَافِی الْمِلْحِ‏ مَا تَدَاوَوْاإِلَّا بِهِ.(۳)

از او از پدرش یونس بن عبدالرحمان از مردی از سعد اسکاف از ابی عبدالله امام رضا (ع) که فرمود: همانا در نمک شفای از هفتاد نوع از انواع دردهاست، سپس فرمود: اگر مردم میدانستند آنچه در نمک هست، مداوا نمیکردند مگر به آن.

درمان ۷۲ دردو شروع غذا با نمک

عَنْهُ عَنْ أَبِی الْقَاسِمِ وَیَعْقُوبَ بْنِ یَزِیدَوَالنَّهِیکِیِّ عَنْ عَبْدِاللَّهِ بْنِ مُحَمَّدٍعَنْ زِیَادِبْنِ مَرْوَانَ الْقَنْدِیِّ عَنِ ابْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِ ع قَالَ:مَنِ افْتَتَحَ طَعَامَهُ بِالْمِلْحِ دُفِعَ عَنْهُ أَوْرَفَعَ عَنْهُ اثْنَانِ وَسَبْعُونَ دَاءًوَرَوَاهُ النَّوْفَلِیُّ عَنِ السَّکُونِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِوَرَوَاهُ عَنْ أَبِیهِ عَنْ أَبِی الْبَخْتَرِیِّ عَنْ أَبِی عَبْدِاللَّهِ ع‏.(۴)

او از ابی قاسم و یعقوب بن یزید و نهیکی از عبدالله بن محمد از زیاد بن مروان قندی از ابن سنان از ابی عبدالله (ع) که فرمود: کسی که غذایش را به نمک طعام افتتاح کند، دفع میشود از او یا از او رفع میکند هفتاد و دو درد را؛ و آن را نوفلی از سکونی از ابی عبدالله (ع) نقل کرده و آن را او از پدرش از ابی بختری از ابی عبدالله (ع) نیز نقل کرده است.

أقول:وجدت فی بعض الکتب المعتبره،عن النبی(ص)،قال:ثلاث لقمات بالملح‏،قبل الطعام،تصرف عن ابن آدم اثنین وسبعین نوعامن البلاء،منها:الجذام والبرص.(۵)

میگویم در بعضی از کتاب های معتبر از حضرت رسول اکرم (ص) یافته ام که فرمود: سه لقمه با نمک، قبل از غذا، هفتاد و دو نوع از بلا را از فرزند آدم ازبین میبرد که جذام و برص از آن هاست.

شروع و پایان غذا با نمک و درمان ۳۶۰ درد

وَقَالَ ص‏ مَنْ أَکَلَ الْمِلْحَ‏ قَبْلَ کُلِّ شَیْ‏ءٍوَبَعْدَکُلِّ شَیْ‏ءٍ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ ثَلَاثَمِائَهٍ وَسِتِّینَ نَوْعاًمِنَ الْبَلَاءِأَهْوَنُهَاالْجُذَامُ. (۶)

از رسول خدا (ص) که او فرمود: کسی که غذایش را به نمک افتتاح کند و به آن ختم کند از سیصدوشصت درد عافیت یابد که خوره از آن جمله است.

نکوهش منع مصرف نمک:

۱۵ الکافی، ۵/ ۳۰۸/ ۱۹/ ۱ محمد عن محمد بن أحمد عن السندی بن محمد عن أبی البختری عن أبی عبد اللَّه ع قال قال أمیر المؤمنین ع‏ لا یحل منع الملح‏ و النار.(۷)

أَبُوالْبَخْتَرِیِّ عَنْ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ عَلِیٍّ عَلَیْهِ السَّلَامُ أَنَّهُ قَالَ:«لَایَحِلُّ مَنْعُ الْمِلْحِ‏ وَالنَّارِ».(۸)

ابوالبختری از جعفر از پدرش از علی (ع) که او فرمود: منع (نهی) کردن نمک و آتش حلال نیست (روا نیست).

الْجَعْفَرِیَّاتُ، بِإِسْنَادِهِ عَنْ جَعْفَرِبْنِ مُحَمَّدٍعَنْ أَبِیهِ عَنْ جَدِّهِ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ عَنْ أَبِیهِ عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص:خَمْسٌ لَایَحِلُّ مَنْعُهُنَّ الْمَاءُوَالْمِلْحُ‏ وَالْکَلَأُوَالنَّارُ وَ الْعِلْمُ وَفَضْلُ الْعِلْمِ خَیْرٌمِنْ فَضْلِ الْعِبَادَهِ وَکَمَالُ الدِّینِ الْوَرَعُ.(۹)

جعفریات، به استنادش از جعفر بن محمد از پدرش از جدش علی بن الحسین از پدرش از پدرش از علی بن ابی طالب (ع) که فرمود: رسول خدا (ص) فرموده: پنج چیز است که جلوگیری کردن از آنها حلال نیست: آب و نمک و …. و آتش و علم. و فضیلت (خوبی علم) بهتر از فضیلت عبادت است وکمال دین، پرهیز و دوری از بدیهاست.

تهیه کننده:  سید مسعود بااوسی با همکاری حسین معینی

نوشتن نظر