شیوه بروز شادی

شیوه بروز شادی

جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

شیوه های بروز شادی در روز عید فطر متأثر از فلسفه و دلیل عید قرار دادن این روزاست، لذا تمام این شیو ه ها هدفدار و در راستای ایجاد الفت بیشتر بین مؤمنان وسیر آنان در مسیر تكاملی است...


الف عاشوری

آن گونه كه گفتیم شیوه های بروز شادی در روز عید فطر متأثر از فلسفه و دلیل عید قرار دادن این روزاست، لذا تمام این شیو ه ها هدفدار و در راستای ایجاد الفت بیشتر بین مؤمنان وسیر آنان در مسیر تكاملی است. برخی از این شیوه ها عبارتند از:

1- شاد كردن دیگران

ائمه علیهم السلام سرور این روز و شادی آن را به شكل های مختلفی به دیگران منتقل می كردند. مثلاً روایات متعددی دربارة آزادی برده ها در این روز در سیرة ائمه آمده است. آن ها در شب عید برده ها را آزاد می كردند و برده های دیگری را جایگزین آن ها می كردند. (1)

2- تكبیر و تهلیل
یكی دیگر از جلوه های سرور در این روز و شب قبل از آن، سردادن سرود بزرگی و عظمت حق تعالی است. رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمود:« زینوا.... العیدین (فطر-قربان) بالتهلیل و التكبیر و التحمیدو التقدیس؛ (2) دو عید فطر و قربان را با تهلیل (لا اله الا الله) ، تكبیر (الله اكبر) ، تحمید (الحمدلله) و تقدیس (سبحان الله) زینت دهید»
خود پیامبر نیز همین گونه عمل می كرد و در روز عید فطر و قربان در حالی كه صدایش را به تكبیر بلند می كرد خارج می شد. (3)

3- پاكیزگی و طهارت
از دیگر جلوه های شادی، پاكیزه كردن خود و استفاده از بوهای خوش و... است. امام صادق علیه السلام می فرمود:« من لم یشهد جماعه الناس یوم العید فالیغسل و الیتطیب بما وجد و لیصل وحده كما یصلی فی الجماعه؛ (4) كسی كه روز عید نمی تواند در جماعت مردم شركت كند، پس غسل كند و خود را به آنچه یافت خوشبو كند و به تنهایی نماز بخواند، همان طور كه در جماعت می خواند.» و نیز نقل شده است كه «كان رسول الله صلی الله علیه و آله اذا اتی بطیب یوم الفطر بدء بنسائه؛ (5) پیامبر وقتی بوی خوش و عطر روز فطر به دستش می رسید، از زنانش شروع می كرد.»

4- كمك به مستمندان
هر چند در این روز زكات فطره واجب شده است امّا كمك به مستمندان در این روز منحصر به فطریه نیست و رفتار پیامبر صلی الله علیه و آله نشان می دهد كه مردم باید در این روز نسبت به فقرا ایثار و گذشت قابل توجهی انجام دهند. ابن اثیر می نویسد:پیامبر پس از نماز عید فطر و ایراد خطبه از منبر فرود آمد و از میان صف های جماعت خود را به جمع زنان رساند و در حالی كه بر دست بلال تكیه داده بود زنان را موعظه كرد و تذكر داد. آن گاه بلال لباس خود را گسترد تا زنان صدقه های خود را در آن بریزند و زن ها نیز یكی پس از دیگری دستبندهای بزرگ و كوچك و گوشواره های خود را در می آوردند و درون آن می ریختند.» (6)
معلوم می شودكه پیامبراكرم صلی الله علیه و آله مردم را در این روز به كمك كردن به مستمندان تشویق می كرده است.

5- به زیارت رفتن
همان گونه كه در همه عیدها متداول است، دیدار از یكدیگر و صله ارحام در این عید نیز مورد سفارش است با این تفاوت كه جوهرة این عید اقتضا می كند زیارت افراد مخصوصی ترجیح یابد مانند زیارت امام حسین علیه السلام (یستحب زیارت الحسین علیه السلام یوم الفطر). (7)پی نوشت :
1) كنز العمال، ح 24094. 24095.
2) بحارالانوار، ج 91، ص118.
3) وسایل الشیعه، ج 5 ص 115.
4) كافی ج 4، ص 170.
5) جامع الاصول ابن اثیر، ج 7، ص 89.
6) بحارالانوار، ج101، ص 100.
منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره شماره12.

نوشتن نظر