ترکیه و امریکا با تمام وجود در کنار تروریست ها
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»ترکیه و امریکا با تمام وجود در کنار تروریست ها

ترکیه و امریکا با تمام وجود در کنار تروریست ها

يكشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)

وزیر امور خارجه آمریکا که به ترکیه رفته است، در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای خود بر ادامه حمایت‌ها از مخالفان در سوریه تاکید کردند.


به گزارش اسکای نیوز عربی، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که صبح شنبه پس از سفر 10 روزه خود به آفریقا وارد ترکیه شد در یک کنفرانس خبری مشترک با احمد داوود اوغلو شرکت کرد. وزرای امور خارجه ترکیه و آمریکا در این دیدار با تاکید بر اینکه باید کمک‌ها به مخالفان سوری ادامه یابد اعلام کردند که مذاکراتشان بر سوریه بعد از اسد متمرکز بود. وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که مذاکراتش با همتای ترک خود مسائل گوناگونی را در بر گرفت که برنامه‌ریزی برای مابعد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه یکی از مسائل محوری مذاکرات بود.
وی دراین کنفرانس مطبوعاتی که پس از مذاکرات چند ساعته با احمد داوود اوغلو برگزار شد، عنوان داشت: مخالفان سوری در حال قدرت گرفتن هستند و هرچه قدرت مخالفان بیشتر شود حملات نظام حاکم در سوریه علیه آنها نیز افزایش می‌یابد. وی ادامه داد: هم اکنون شاهد موج گسترده جدایی‌ نیروهای نظامی و سیاسی از بشار اسد هستیم که این امر امیدوار کننده است.

هیلاری کلینتون افزود: ما برنامه‌هایی را برای پایان دادن به وضعیت جاری در سوریه در دست داریم که کمک به مخالفان و تلاش برای آغاز مرحله انتقالی بدون حضور بشار اسد یکی از آنهاست. وی ادامه داد: ما به مخالفان کمک کرده‌ایم و به کمک‌های غیرنظامی خود به مخالفان دولت سوریه ادامه می‌دهیم و امیدواریم دیگران نیز به این اقدام مبادرت ورزند.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران و حزب‌الله گفت: وضعیت انسانی در سوریه به شدت بحرانی است و تحریم‌های اخیر علیه حزب‌الله و ایران در راستای فشار به رژیم حاکم در سوریه اعمال شده است. وی افزود: ما از ملت سوریه می‌خواهیم تا از زیرساخت‌ها و نهادهای دولتی در سوریه حمایت کند و برای آغاز مرحله انتقالی در این کشور به نهادهای اساسی کشور آسیب نزند.

وی در ادامه افزود: مساله خلع قدرت در سوریه و گسترش قدرت گروه‌های تندرو و تروریست در سوریه نیز یکی دیگر از مسائل مورد بحث ما با همتای ترک خود بود و ما تاکید داریم که سوریه نباید به پایگاهی برای تروریست‌های حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) تبدیل شود. کلینتون افزود: ما با مخالفان سوری دیدار کردیم و مخالفان بر دموکراتیک بودن نظام آتی در سوریه تاکید دارند و باید به کمک به آنها ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به درگیری‌های حلب نیز گفت: درگیری‌های اسفباری در مناطق مختلف سوریه از جمله حلب در جریان است و در سخنانی که آوارگان سوری در ترکیه ایراد کرده‌اند ما شاهد مسائل بسیار اسفناکی بودیم.

وی ادامه داد: باید همکاری و برنامه‌ریزی دقیقی میان آنکارا و واشنگتن وجود داشته باشد تا در شرایط اضطراری همانند مورد کاربرد تسلیحات شیمیایی بتوان به بهترین نحو عمل کرد.

نوشتن نظر