پایان فتنه عربی،عبری و غربی
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»سیاست»پایان فتنه عربی،عبری و غربی

پایان فتنه عربی،عبری و غربی

يكشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۴۴
امتیاز این گزینه
(1 رای)

تقویت و تحکیم روابط عراق و ایران که مثال‌های بارز آن در چند وقت اخیر را می‌توان حضور مقتدی صدر در کنار رهبر انقلاب، حضور موکب داران عراقی در حسینیه امام خمینی (ره) جهت دیدار با رهبر انقلاب و همکاری مقامات بغداد و تهران برای پیاده روی اربعین دانست، مسئله‌ای نیست که خوشایند مقامات واشنگتن، لندن، تل‌آویو و ریاض باشدو البته فتنه اخیر آنها را نیز که با هدف بر هم زدن مراسم با شکوه اربعین حسینی و وحدت دو ملت ایران و عراق بود نقش برآب کرد و این نقشه فقط چند روز کوتاه دوام آورد و با درایت و هوشمندی دولتمردان عراقی و ملت این کشور خنثی شود.


تظاهرات و تجمعاتی که طی ۵ سال گذشته به امری عادی در بغداد تبدیل شده بود، روز سه شنبه هفته گذشته به طرز مشکوکی به خشونت کشیده شد، آن هم در آستانه اربعین حسینی که کربلای معلا و جاده‌های متتهی به آن از شمال و جنوب میزبان نزدیک به ۱۵ میلیون زائرعراقی و از کشورهای مختلف جهان است.

شروع این تظاهرات، همانند سال‌های گذشته، به وضعیت معیشتی و رفاهی ربط داشت ، بطوری که اولین بار در سال ۱۳۹۴ تجمعات در اعتراض به فقدان برق کافی در ساعات گرم تابستان بود که معترضان با کولرهای آبی اسقاطی دور میدان التحریر در مرکز بغداد می‌چرخیدند و شعار می‌دادند، اما اعتراضات عراقی‌ها در تمام آن سال‌ها که عراق در جنگ علیه داعش نیز بسر می‌برد و دولت این کشور کنترل دستکم ۵ استان را بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد در اختیار نداشت،‌ به غیر از یک مورد در سال ۹۶ ‌هیچگاه به خشونت کشیده نشد.

البته در تمام سال های بعد از ۲۰۰۳ میلادی که به حاکمیت دیکتاتور صدام خاتمه داده شد، هر سال در آستانه اربعین، عملیات تروریستی و انتحاری اوج می‌گرفت. اینها از نظر عراقی‌ها طبیعی بود، چرا که علاوه بر تروریست‌های مولود تفکر وهابیت مانند القاعده و داعش و نیز بازمانده های حزب بعث و نیز برخی جریان‌های سیاسی در حاکمیت و همچنین حامیان منطقه‌ای آنان، حرکت مسالمت آمیز و میلیونی ملت عراق را بر نمی‌تابیدند و هر سال در کنار حملات تروریستی مرگبار،‌ یک جنجال سیاسی براه می‌انداختند.

در تمام این سال‌ها تلاش زیادی شد تا در آستانه موسم اربعین میان شیعیان، بین ایرانی‌ها و عراقی‌ها و نیز در داخل شیعیان عراق تفرقه ایجاد کرده و اختلاف انگیزی کنند، با اینحال هرسال اربعین از سال قبل با عظمت بیشتری برگزار شد؛ اگرچه رسانه‌های منطقه‌ای و حتی بین المللی تلاش کردند، این آئین معنوی را تحت الشعاع تحرکات خود قرار دهند و درنهایت آن را بایکوت کنند.هر سال در این ایام، از کشورهای مختلف جهان تعداد بیشتری به زائران اربعین در عراق ملحق می‌شوند؛ چنانچه از جمهوری آذربایجان، لبنان و حتی طی یکی دو سال اخیر از هندوستان، بر جمعیت زائران خارجی اربعین افزوده شده است و آمار زائران ورودی از ایران نیز از ۵۰۰ هزار نفر در سال ۹۲ به نزدیک به ۲ میلیون نفر در سال گذشته رسید. برای امسال نیز افزایش تعداد زائران ایرانی پیش بینی شده است.

در هر صورت عراق یکی از مهم‌ترین صحنه‌های رقابت رژیم سعودی به عنوان نماینده محور شرارت یعنی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی با جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

رژیم سعودی چند سالی است درباره پیشنهاد‌های اقتصادی به خصوص برای دوران بازسازی عراق تا جذب و همراه سازی رهبران سیاسی این کشور برنامه ریزی و تلاش می‌کند.

با وجود این تلاش‌ها و هزینه‌های سنگین، ریاض، اما نتوانسته پایگاه منسجمی در عراق ایجاد کند و این در حالی است که ایران به واسطه کمک به عراقی‌ها در پاکسازی گروه تروریستی داعش مورد احترام اکثریت گروه‌های سیاسی عراق است.

اربعین یکی دیگر از موارد نزدیکی تهران و بغداد هست که هر سال، با پذیرایی عراقی‌ها و حضور میلیون‌های ایرانی نمایانگر اقتدار اسلامی در جهان است که حتی توانسته پذیرای سایر ادیان هم باشد.

تقویت و تحکیم روابط عراق و ایران که مثال‌های بارز آن در چند وقت اخیر را می‌توان حضور مقتدی صدر در کنار رهبر انقلاب، حضور موکب داران عراقی در حسینیه امام خمینی (ره) جهت دیدار با رهبر انقلاب و همکاری مقامات بغداد و تهران برای پیاده روی اربعین دانست، مسئله‌ای نیست که خوشایند مقامات واشنگتن، لندن، تل‌آویو و ریاض باشد.

مجموعه این دلایل به همراه نشانه‌هایی (اعم از عملیات روانی مبتنی بر اخبار دروغ و شایعات) که طی روز‌های اخیر به کرات مشاهده شده است، می‌توان عربستان سعودی را یکی از عناصر اصلی اغتشاشات این روز‌های عراق دانست که در کنار سرویس‌های اطلاعاتی موساد، سیا و اینتلیجنت سرویس، با اهداف مختلف، ولی ذیل یک راهبرد مشترک یعنی اختلاف افکنی میان ملت و دولت عراق و ایران نقش آفرینی می‌کند.


وحدت زوار اربعین، اختلافات اخیر در عراق را جارو خواهد کرد

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اعتراضات در برخی مناطق عراق، در آستانه روز اربعین و فقط در برخی شهر‌های شیعه‌نشین جای تعجب دارد، گفت: وحدت زوار و حرکت مردمی در دنیا برای حضور در مراسم اربعین، موج عظیمی است که اختلافات اخیر در عراق را جارو خواهد کرد.

صباح زنگنه در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به درگیری‌ها و تجمعات اخیر در برخی نقاط عراق بیان داشت: هیچ گروه، حزب و یا تشکیلات مشخصی در عراق برای حضور مردم در تجمعات اخیر دعوت نشده است؛ بنابراین دعوت کنندگان اصلی هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارند.

وی ادامه داد: به‌نظر می‌رسد سازمان‌های مردم نهاد کمتر شناخته شده، پشت این دعوت‌ها بوده باشند و البته توئیت‌هایی که از کشور‌های مختلف و به‌خصوص عربستان و چند شبکه ماهواره‌ای مشخص صورت گرفت به شکلگیری این تجمعات دامن زد.

سفیر پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی یادآور شد: از طرف دیگر با توجه به سال‌های زیاد جنگ و ناآرامی در عراق، نارسایی‌ها و مشکلات در ارائه خدمات عمومی مانند بهداشت، آب و برق، نظافت شهر‌ها و بیکاری وجود دارد. البته اعضای دولت و پارلمان این کشور هم به وجود این مشکلات، اذعان دارند.

زنگنه با بیان اینکه سفر اخیر آقای عادل عبدالمهدی به چین هم یکی از مسائل مهم پشت این قضایا تلقی می‌شود، گفت: آمریکایی‌ها از اینکه قراردادهایی در عراق به شرکت‌های بزرگ چینی واگذار شود، چنانچه در زمان العبادی هم وقتی با شرکت زیمنس، قراردادی بسته شد، آمریکایی‌ها به شدت ناراحت شدند و حتی رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا به دولت عراق اعتراض کرده و خواستند شرکت جنرال الکتریک را دعوت کرده و قراردادی با این شرکت ببندند.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر، احزاب گوناگون مشاغل و کارها را عمدتا برای پیروان خودشان اختصاص می‌دادند و در این باره چندین برخورد و تجمع هم رخ داده بود؛ چنانچه ظرف چند ماه گذشه، تحصیل‌کرده‌های رشته‌های خاص در عراق تجمع کرده بودند اما نیروهای نظامی برخورد نسبتا خشنی با آب‌پاش‌های آب گرم و احیانا گاز اشک‌آور با آن‌ها داشتند؛ در صورتی که آن‌ها از تحصیل‌کردگان دانشگاه‌های مشخصی بودند و مجموعه حاکمیتی با استفاده از دانش و تجارب علمی آنها می‌توانست به نتایج بهتری برسد.

کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: بعد از آن اتفاقی که برای پادگان حشدالشعبی عراق رخ داد، بحث‌های زیادی به وجود آمد که آیا حشد‌الشعبی قصد دارد با رژیم صهیونیستی بجنگد یا خیر؟ آیا اصلا این حمله‌ها از سوی اسرائیل بوده یا از سوی منابع دیگری رخ داده است؟ خود به راه افتادن این بحث‌ها و اینکه حشد‌الشعبی می‌خواهد جایگزین ارتش شود؛ نفاقی بود که توطئه گران خارجی می‌خواستند بین این دو نیرو در عراق ایجاد کنند.

زنگنه اضافه کرد: این اتفاقات نشان داد عده‌ای پشت این قضایا هستند و می‌خواهند به اختلافات در عراق دامن بزنند و حشد‌الشعبی را در بین ارتش و مردم این کشور، به عنوان یک رقیب، اگر نگوییم دشمن معرفی کنند.

وی یادآور شد: ۲ روز قبل از برگزاری این تجمعات در برخی نقاط عراق، آقای عبدالمهدی اعلام کرد که این حملات به پادگان‌های حشدالشعبی از سوی رژیم صهیونیستی بوده است و همین اعلام آمریکا و اسرائیلی‌ها را نگران کرد؛ چرا که معنی‌اش این است که حشد‌الشعبی حق دارد که به این نوع حمله‌ها پاسخ دهد و جواب دادن یعنی وارد شدن عراق به محور مقاومت که برای آمریکایی‌ها، خط قرمز است.

سفیر پیشین ایران در سازمان همکاری اسلامی بیان کرد: اینکه اعتراضات در برخی مناطق عراق، در آستانه روز اربعین و فقط در برخی شهر‌های شیعه‌نشین رخ داده است جای تعجب دارد؛ چرا که برخی نقاط بغداد تا استان‌های شیعه‌نشین درگیر این تجمعات بوده‌اند و استان‌های غرب و کردنشین عملا آرام بوده‌اند، به‌جز کرکوک که مخلوطی از شهروندان عرب و ترکمن و کرد را درخود جای داده است.

زنگنه عنوان کرد: مجموع این‌ اتفاقات نشان می‌دهد دست‌هایی در تلاش است تا هیچ دولت نزدیک به ایران و سایر کشور‌ها غیر از آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی به دولت‌ مستقر در عراق، نزدیک نشوند. از سوی دیگر اجازه کار به دولت آقای عبدالمهدی را هم نمی‌دهند چراکه این دولت تنها یک سال است که روی کار آمده و نتوانسته همه ظرفیت‌های خود را به‌خوبی نشان دهد.

وحدت زوار و حرکت مردمی در دنیا برای حضور در مراسم اربعین، موج عظیمی است که اختلافات اخیر در عراق را جارو خواهد کرد

کارشناس مسائل غرب آسیا درباره تاثیر این ناآرامی‌ها در راهپیمایی اربعین نیز گفت: وحدت زوار و حرکت مردمی در دنیا برای حضور در مراسم اربعین، موج عظیمی است که اختلافات اخیر در عراق را جارو خواهد کرد. اما این احتمال وجود دارد که در لابه لای ایام زیارت و یا مسیر‌های منتهی به کربلا، درگیری‌های گذرایی به‌صورت زبانی یا برخورد‌های اندک به وجود بیاید که همه زوار باید مواظب باشند و هیچ عامل تحریک‌آمیزی از خودشان نشان ندهند تا این توطئه گران مثلث شوم منطقه در اهداف پلید خود موفق نشوند.


واکنش فلاحت‌پیشه به اتهام‌زنی معترضان عراقی به ایران

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که مخالفان سنتی عراق از اعتراضات مسالمت آمیز مردم این کشور برای پیگیری مطالبات به حقشان سوء استفاده کردند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، در تحلیلی از شرایط اخیر عراق گفت: باید از هرگونه تحلیل مداخله جویانه در قبال تحولات عراق پرهیز کرد. واقعیت این است که در اتفاقات پیش آمده بخشی از مردم عراق ناراضی هستند چون در این کشور روزانه سه میلیون بشکه نفت صادر می‌شود، اما مشکلات معیشتی مردم ادامه دارد و مطالبات واقعی آنها در موضوعاتی همچون اشتغال و امنیت اقتصادی وجود دارد. به ویژه این که در بخش هایی از حوزه‌های اقتصادی عراق نیز فساد دیده شده و این موارد غیر قابل انکار است.

وی گفت که در چنین شرایطی مردم عراق اعتراضات مسالمت آمیزی را برای بیان مطالباتشان به راه انداختند، اما کسانی که دشمنان واقعی عراق بودند از این اعتراضات سوء استفاده می‌کنند. آنها همان مخالفان سنتی هستند که از هر موضوعی برای ایجاد ناامنی در عراق استفاده می‌کنند. در این بین برخی از بازیگران از عوامل ناامن سازی عراق حمایت می‌کنند. همان کسانی که بعد از سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام بمب گذاری‌هایی را انجام دادند و سپس حامیان اصلی داعش بودند. آنها به دنبال تجزیه عراق هستند و سعی کردند در انتخابات این کشور نیز نقش میانجی بازی کنند.

غرفلاحت پیشه ادامه داد:‌ در این شرایط جریانات مخالف ثبات و توسعه در عراق سوار بر تحولات این کشور شدند که به ضرر مردم عراق خواهد بود. این موضوع را هم باید مردم عراق بدانند هیچ اقدام ایران در داخل عراق بدون دعوت این کشور انجام نشده اقداماتی که نتیجه آن توسعه عراق است.

وی توضیح داد: حضور جمهوری اسلامی در عراق در زمینه‌های نظامی امنیتی، سیاسی و اقتصادی به سود ملت این کشور بوده و در حوزه سیاسی و در جهت دفاع از تمامیت ارضی و حق حاکمیت مردم عراق و در حوزه نظامی در راستای مقابله با تروریست اقداماتی انجام شده است، جمهوری اسلامی در حوزه اقتصادی در احیای مبادله مرزی و صنایع سنگین نقش داشته و در نهایت نیز تجربیات بازسازی خود را در اختیار عراق داده است. این که برخی تلاش می‌کنند اتهاماتی را علیه ایران مطرح کنند کاملا کذب است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره‌ی پشت پرده اتفاقات اخیر برای تحت‌الشعاع قرار دادن مراسم اربعین گفت: واقعیت آن است که راهپیمایی اربعین باعث ناکام ماندن بسیاری از سیاست‌های تفرقه آمیز در داخل عراق و بین عراق و کشورهای همسایه شده است. کشورهای مختلفی برای این که راهپیمایی اربعین را با شکست مواجه کنند اقداماتی را انجام می‌دهند اما نتیجه عکس خواهند گرفت. اربعین امسال هم نماد وحدت بین مردم عراق و همدلی و همسویی بین ملت ایران و عراق خواهد بود.

نوشتن نظر