هزاران راهب بودایی در میانمار با برپایی تظاهراتی خواهان اخراج مسلمانان از این کشور شدند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»هزاران راهب بودایی در میانمار با برپایی تظاهراتی خواهان اخراج مسلمانان از این کشور شدند

هزاران راهب بودایی در میانمار با برپایی تظاهراتی خواهان اخراج مسلمانان از این کشور شدند

جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۴۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

در حرکتی تحریک آمیز علیه مسلمانان ستم دیده ی روهنگیای میانمار، هزاران تن از راهبان بودایی با برپایی راهپیمایی در سراسر این کشور، خواستار اخراج این اقلیت بنگالی تبار مسلمان از میانمار شدند.

به گزارش موعود به نقل از شفقنا، ویراتو، از راهبان بودایی و ترتیب دهنده ی حرکت اخیر، در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: ما این تظاهرات را برگزار کردیم تا به دنیا بفهمانیم که مسلمانان روهنگیا در این کشور حتی به عنوان یک گروه اقلیت قومی نیز جایی ندارد.

ویراتو، همچنین افزود: ما سالها در میان مذاهب و اقوام مختلف با صلح و آرامش زندگی کرده ایم اما در حال حاضر با عده ایی از مهاجران غیرقانونی بنگالی روبرو هستیم که می خواهند آنها را به عنوان یک گروه بومی و شهروندان میانمار بپذیریم و به آنها ملیت و شهروندی میانمار را بدهیم در حالی که آنها میانماری نیستند.

این راهبان بودایی که لباس سنتی سرخ رنگ تیره به تن داشتند، با تجمع و راهپیمایی در ماندالای، دومین شهر بزرگ میانمار، خواهان اخراج مسلمانان  روهنگیا از این کشور شدند.

در میان بنرهایی که بوداییان معترض در دست داشتند، جملاتی همچون «با حمایت از رییس جمهور، از مام وطن حفاظت کنید» به چشم می خورد.

این در حالی است که تین سین، رییس جمهور میانمار، پیش از این پیشنهاد کرده بود مسلمانان روهنگیا از این کشور اخراج و به کشور دیگری فرستاده شوند.

در ماه ژوییه نیز، رییس جمهور میانمار در وب سایت آنتونیو گوترز، عضو عالیرتبه ی سازمان ملل در امور پناهندگان اظهار کرده بود: پذیرفتن مسلمانان روهنگیا که به طور غیرقانونی وارد میانمار شده و از اصل و تبار ما نیستند، غیرممکن است.

وی در همین راستا حتی پیشنهاد اخراج این اقلیت مسلمان و فرستادن آنها به کمپ های سازمان ملل یا یک کشور سوم، را مطرح کرده است.

سازمان ملل مسلمانان روهنگیا را به عنوان یکی از ستم دیده ترین گروه های اقلیت جهان نام برده و این عده با انواع مختلف مصادیق تبعیض در وطن خود روبرو هستند.

مسلمانان روهنگیا بر اساس اصلاحیه ی قانون شهروندی میانمار از سال 1982 به عنوان مهاجران غیر قانونی در این کشور شناخته شده و دولت میانمار آنها را بنگالی دانسته و در این کشور به رسمیت نمی شمارد.

هزاران نفر از مسلمانان روهنگیا تحت فشارها و خشونت های قومی اخیر در استان راخین، مجبور به فرار از میانمار و ترک خانه و کاشانه خود شده اند.

بر اساس گزارش سایت خبری آن اسلام، گروههای حقوق بشر، نیروهای پلیس و ارتش میانمار را متهم به سوءاستفاده از قدرت و دستگیری مسلمانان روهنگیا کرده و ناظر حقوق بشر نیز بارها اعلام کرده است نیروهای امنیتی این کشور مسلمانان روهنگیا را هدف حملات خود و کشتار و تجاوز و بازداشت قرار داده اند.

این گروه همچنین مدعی است صدها تن از مردان و پسران روهنگیا در استان راخین،  دستگیر و ممنوع الملاقات شده اند.

در واکنش به اقدام اخیر بوداییان و برپایی تظاهرات، گروه های حقوق بشر نیز بی کار ننشستند و این اقدام معترضین را حرکتی تحریک کننده و دامن زدن به شعله ی نفرت و انزجار علیه مسلمانان روهنگیا خواندند.

«قیل رابرتسون»، معاون مدیر ناظر حقوق بشر در آسیا، در گفت و گو با صدای آمریکا اظهار داشت: واقعیت این است که این راهبان بودایی طی سال های پیش نیز بارها علیه دموکراسی و حقوق بشر اعتراض کرده و امروز نیز خواستار اخراج یک گروه اقلیت بخصوص از این کشور هستند. این موضوع به شدت باعث نگرانی است چرا که به نظر می رسد احتمال زیادی وجود دارد که دولت میانمار نیز به این خواسته ها تن دهد.

گروه های حقوق بشر غیر دولتی(NGO) پیش از این نیز در ماه ژوییه، راهبان بودایی را متهم به ممانعت از کمک های بین المللی به مسلمانان آواره شده ی روهنگیا کرده بودند.

نوشتن نظر