رقابت خرگوش و لاک پشت
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»رقابت خرگوش و لاک پشت

رقابت خرگوش و لاک پشت

چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۴۴
امتیاز این گزینه
(6 آرا)

بیستمین شبکه تلویزیونی نیز با عنوان تماشا مدتی است راه اندازی شد. شبکه ای در آن قرار است فقط سریال پخش شود و مخاطبان این امکان را دارند که یک سریال را با سه مرتبه تکرار در ساعات مختلف روز تماشا کنند!

از دو سال پیش که مسئولان صدا و سیما با وعده راه اندازی شبکه های جدید از جریان سازی و تنوع بخشی به برنامه گفتند، خیلی ها منتظر بودند ببینند شبکه های تازه تاسیس که تنها از طریق آنتن های دیجیتال قابل دریافت بود، چه محتوایی را قرار است به مخاطب منتقل کند؟

انتظارها بالاخره با راه اندازی شبکه های مستند، شما، نمایش، آی فیلم، پویا، بازار، ورزش، سلامت و تماشا به سر رسید تا مخاطبان هر چند ماه یکبار دستگاه های دیجیتال خود را برای دریافت شبکه جدید تنظیم مجدد کنند.

اتفاقی که در ابتدای راه اندازی این شبکه ها مخاطبان با آن رو به رو شدند، پخش فیلمها و سریالهای قدیمی  و به اصطلاح نوستالژیکی بود که مخاطبان را با خود به خاطرات می برد. امری که در ابتدا برای ما ایرانی ها که به خاطره بازی هم معروف هستیم جذاب به نظر می رسید اما هرچه جلوتر رفت و شبکه های جدیدتر ایجاد شدند، شاهد تکثیر این تکرار در شبکه های مختلف بودیم، تا جایی که فیلمی که چند هفته قبل در شبکه آی فیلم پخش می شد، اکنون در شبکه نمایش پخش می شود و البته لازم به ذکر نیست که همان برنامه بارها در شبکه های 1و2و3و4و5 پخش شده بود!

شبکه تماشا نیز این دور را تکمیل کرد و با عنوان شبکه سریال، باز هم سراغ سریالهای قدیمی تلویزیون رفت و باز هم این مخاطب بود که باید با گذشته ها و خاطراتش، آن هم نه برای یکبار که برای چندمین بار روبه رو شود تا جایی که این امر به نوعی سوژه مسخره کردن و حتی اعتراض بسیاری شود که «چه خبر است؟! چرا اینهمه تکرار؟»
حال باید دید سریالها و فیلم های سینمایی چند بار تکرار این 20 شبکه کدام محتوای اخلاقی و اسلامی و متناسب با فرهنگ و جامعه مان را منتقل می کنند؟ اگر جم تی وی، من و تو، فارسی وان و 120 شبکه ماهواره ای فارسی زبان دیگر که هر روز بیشتر و بیشتر رشد می کنند، هدف خود را پخش سریال و تکرار آن قرار می دهند، پشت سرشان اهدافی خوابیده که سرگرم سازی همراه با القا و تغییر سبک زندگی و ذائقه ایرانی یکی از آنهاست، اما کدام هدف پشت سر تکرار سریالهای قدیمی ما که بسیاریشان به لحاظ محتوایی تاریخ گذشته اند قرار دارد؟

به قول دکتر حسام الدین آشنا استاد ارتباطات این برنامه ها مخاطبان کدام شبکه ها را کاهش داده اند؟ شبکه های ماهواره ای یا مخاطبان شبکه 1و2و3و4؟ جواب احتمالا روشن است.

باور کنیم هرچقدر هم بار نوستالژیک برنامه های شبکه های تازه تاسیس بالا باشد، باز هم نمی تواند در مقابل جذابیت، سوژه های جدید و مبتلابه جامعه رقابت متعادلی داشته باشد. رقابت خرگوش و لاک پشت مسلما اینبار به برد لاک پشت ختم نخواهد شد چن خرگوش های این مسابقه خواب نیستند!


مریم محبی

منبع: مستور

1 نظر

  • لینک نظر پارسا چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۴۱ نوشته شده توسط پارسا

    معلومه که پشت سر تکرار سریالهای قدیمی در شبکه های ایرانی چه هدفی خوابیده: سرگرم سازی همراه با القا و تغییر سبک زندگی و ذائقه ایرانی. آخه خیلی خوب جواب میده. با کمترین هزینه و دردسر!این همت ضد دینی و تلاش خستگی ناپذیر واقعاً ستودنیه!

نوشتن نظر