شب اول قبر به روایت یک دختر

شب اول قبر به روایت یک دختر

جمعه ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۰۱
امتیاز این گزینه
(10 آرا)

علامه سید محمد حسین طباطبائی صاحب تفسیر المیزان نقل کردند که: استاد ما عارف برجسته «حاج میرزا علی آقا قاضی» می‏گفت:
در نجف اشرف در نزدیکی منزل ما، مادر یکی از دخترهای اَفَنْدی‏ها (سنی‏های دولت عثمانی) فوت کرد.
این دختر در مرگ مادر، بسیار ضجه و گریه می‏کرد و جداً ناراحت بود، و با تشییع کنندگان تا کنار قبر مادر آمد و آنقدر گریه و ناله کرد که همه حاضران به گریه افتادند.
هنگامی که جنازه مادر را در میان قبر گذاشتند، دختر فریاد می‏زد: من از مادرم جدا نمی‏شوم هر چه خواستند او را آرام کنند، مفید واقع نشد؛ دیدند اگر بخواهند با اجبار دختر را از مادر جدا کنند، ممکن است جانش به خطر بیفتد. سرانجام بنا شد دختر را در قبر مادرش بخوابانند، و دختر هم پهلوی بدن مادر در قبر بماند، ولی روی قبر را از خاک انباشته نکنند، و فقط روی قبر را با تخته‏ای بپوشانند و دریچه‏ای هم بگذارند تا دختر نمیرد و هر وقت خواست از آن دریچه بیرون آید.
دختر در شب اول قبر، کنار مادر خوابید، فردا آمدند و سرپوش را برداشتند تا ببینند بر سر دختر چه آمده است، دیدند تمام موهای سرش سفیده شده است.
پرسیدند چرا این طور شده‏ای؟
در پاسخ گفت: شب کنار جنازه مادرم در قبر خوابیدم، ناگاه دیدم دو نفر از فرشتگان آمدند و در دو طرف ایستادند و شخص محترمی هم آمد و در وسط ایستاد، آن دو فرشته مشغول سؤال از عقائد مادرم شدند و او جواب می‏داد، سؤال از توحید نمودند، جواب درست داد، سؤال از نبوت نمودند، جواب درست داد که پیامبر من محمد بن عبدالله(صلی الله علیه و آله و سلم)است.
تا این که پرسیدند: امام تو کیست؟
آن مرد محترم که در وسط ایستاده بود گفت: «لَسْتُ لَها بِاِمامِ؛ من امام او نیستم»
در این هنگام آن دو فرشته چنان گرز بر سر مادرم زدند که آتش آن به سوی آسمان زبانه می‏کشید.
من بر اثر وحشت و ترس زیاد به این وضع که می‏بینید که همه موهای سرم سفید شده در آمدم.
مرحوم قاضی می‏فرمود: چون تمام طایفه آن دختر، در مذهب اهل تسنن بودند، تحت تأثیر این واقعه قرار گرفته و شیعه شدند (زیرا این واقعه با مذهب تشیع، تطبیق می‏کرد و آن شخصی که همراه با فرشتگان بوده و گفته بود من امام آن زن نیستم، حضرت علی (علیه السلام) بوده‏اند) و خود آن دختر، جلوتر از آنها به مذهب تشیع، اعتقاد پیدا کرد.

تبیان
علامه سید محمد حسین حسینی تهرانی، معادشناسی، ج ۳، ص ۱۱۰.

6 نظر

 • لینک نظر ایمر پنجشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۲ نوشته شده توسط ایمر

  نشون می ده چقد کلاهبرداری تو اسلام عمقیه ... جلل خالق ... داستان می بافن دیگه

 • لینک نظر قسمتعلی يكشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۳۹ نوشته شده توسط قسمتعلی

  در جواب دوستمون آرش که میگن فقط عمل صالح کافیه! کردار انسانها نتیجه پندار و اعتقاداتشون هست.

 • لینک نظر گمنام جمعه ۱۸ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۴۲ نوشته شده توسط گمنام

  واقعاً ترس وجودم را فرا گرفت. آیا ماشیعه ی واقعی آن حضرت هستیم؟

 • لینک نظر محمد رضا پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۰۱ نوشته شده توسط محمد رضا

  سلام
  «الیوم اكملت لكم دینكم و اتممت علیكم نعمتی و رضیت لكم الاسلام دینا»
  سوره: 5 , آیه: 3
  و سپس مى‏گويد: «امروز دين و آيين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آيين شما پذيرفتم» (الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ برگزيده تفسير نمونه، ج‏1، ص: 491

  وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِيناً).

  روز اكمال دين كدام روز است-

  منظور از «اليوم» (امروز) كه در دو جمله بالا تكرار شده چيست؟ آنچه تمام مفسران شيعه آن را در كتب خود آورده‏اند و روايات متعددى از طرق معروف اهل تسنن و شيعه آن را تأييد مى‏كند و با محتويات آيه كاملا سازگار است اين كه: منظور روز غدير خم است، روزى كه پيامبر اسلام صلّى اللّه عليه و آله امير مؤمنان على عليه السّلام را رسما براى جانشينى خود تعيين كرد، آن روز بود كه آيين اسلام به تكامل نهايى خود رسيد و كفار در ميان امواج يأس فرو رفتند، زيرا انتظار داشتند كه آيين اسلام قائم به شخص باشد، و با از ميان رفتن پيغمبر صلّى اللّه عليه و آله اوضاع به حال سابق برگردد، و اسلام تدريجا برچيده شود، اما هنگامى كه مشاهده كردند مردى كه از نظر علم و تقوا و قدرت و عدالت بعد از پيامبر صلّى اللّه عليه و آله در ميان مسلمانان بى‏نظير بود به عنوان جانشينى پيامبر صلّى اللّه عليه و آله انتخاب و از مردم براى او بيعت گرفته شد يأس و نوميدى نسبت به آينده اسلام آنها را فرا گرفت و فهميدند كه آيينى است ريشه‏دار و پايدار.

  دین وقتی کامل است که ولایت داشته باشی به ولایت علی ابن ابیطالب (ع) آن موقع عمل صالح و دیگر اعمال دین مورد پذرش و مقبول واقع خواهد شد

 • لینک نظر آرش دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۳۹ نوشته شده توسط آرش

  به نظرم این نمیتونه صحت داشته باشه. چون نزول فرشتگان و ائمه جنبه مادی نداره و طبعا این دختر نمیتونسته قادر به درک این موارد باشه و اگر هم بنا به اقتضائاتی چشم برزخی به دختر داده شده باشه مشاهده این صحنه ها نمیتونه در جنبه ناسوتی اون تاثیرگذار بوده باشه. ضمن اینکه موافق این دیدگاه نیستم که عدم اعتقاد به مبانی مورد احترام از سوی ما برای هر فردی در دنیا عذاب رو براش واجب میکنه. بر اساس احادیث رسیده میوه درخت ایمان عمل صالح هست و اگر این عمل صالح محصول یک درخت توحیدی دیگه باشه قابل احترام و توجه هست. کاملا بدیهیه که این عمل صالح بسیار بهتر از بی ثمر بودن هست هر چند این درخت بی ثمر اسمی از اسلام و تشیع داشته باشه.

 • لینک نظر مجید شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۹ نوشته شده توسط مجید

  سلام
  شما پیامهایی رو که مخالف با نظر خودتون است رو تعید نمیکنید من دیروز که نظر برای این پست فرستادم تعید نکردید باز هم میگم ایم چرندیات چیه که تو سایت می گذارید. یه سوال داشتم ... از این دختر که الان پیرزن شده سوال کنید که بهش وحی نازل نشد شاید این پیامبری معصومی چیزی باشه......... این آخرین نظری بود که دیگه برای سایت موعود میفرستم...سایتتوت اوایل خوب بود اما هر چه زمان می گذرد با این مطالب بی دروپیکر سایت رو نابود کردید.... احترام
  علامه سید محمد حسین طباطبائی و حاج میرزا علی آقا قاضی بجای خود. اما باین مطلب می خواستید چی رو ثابت کنید حقانیت شیعه رو.
  این که نیازی به این مطلب بی خود نداره . همین سنی ها و وهابی ها می توانند با این مطلب هزار شبهه به دیگر اعتقتدات ما وارد کنند این مطالب به درد عموم مردم نمیخوره

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی