عدم مقابله با داعش پشیمانی می آورد

عدم مقابله با داعش پشیمانی می آورد

جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۶
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

نماینده ی حضرت آیت الله سیستانی :کسی دچارتوهم نشود که مرجعیت، مجوز تشکیل گروه های مسلح بدون مجوز قانونی را صادر نموده است / اگر با داعش مقابله و از کشور طرد نشود همه پشیمان خواهند شد.

 

 

نماینده ی حضرت آیت الله العظمی سیستانی تصریح کرد: اگر با گروهک و عناصر تروریستی داعش مقابله و از کشور طرد نشوند همه ی گروه ها پشیمان خواهند شد.
سید احمد الصافی- خطیب جمعه ی امروز کربلا- در خلال سخنرانی خود- که در حرم مطهر امام حسین(ع) ایراد کرد- گفت: باید داوطلب شدن برای جنگ با تروریست های تکفیری و کج اندیش مشروط و منظم باشد و انحصار سلاح تنها در دست دولت و دستگاه های امنیتی باقی بماند.
صافی در ادامه افزود: در روز جمعه ی گذشته حضرت آیت الله سیستانی و مرجعیت عالیقدر دینی از مردم خواستند تا داوطلبانه به صفوف ارتش بپیوندند و از عراق دفاع کنند تا اوضاع کابوس وار کنونی سایه ی وحشتناک خود را از سر کشور بردارد. در این زمینه چند نکته وجود دارد که جا دارد من آنها را بیان کنم؛ نخست آنکه این دعوت از سایر شهروندان بود و مختص فرقه و طایفه ی خاصی نبود چون هدف از این دعوت، آمادگی همگانی برای مواجهه با گروه های تکفیری بود که گروهک تروریستی داعش به نمایندگی از آنها با ملت عراق وارد جنگ شده است و حضوری قوی در برخی استان ها دارد.
وی گفت: این گروه های تکفیری کاملا آشکارا اعلام کرده بودند که تمامی استان های عراق- به ویژه کربلای معلی و نجف اشرف- را هدف قرار خواهند داد. همچنین آنها علنا گفتند که به هر چیزی که دستشان برسد حمله خواهند کرد چه مرقد انیبای الهی(ص) باشد چه ائمه ی معصومین(ع) و چه صحابه بزرگوار و صالحین! فراتر از این داعش اعلام کرده بود که به مقدسات سایر ادیان همچون کلیساها نیز رحم نخواهد کرد و مقدسات تمامی عراقی ها بدون توجه به دین و مذهبشان را هدف خواهد گرفت. آنها همچنین اقدام به کشتار مردم و ویرانی مناطقی کردند که با آنها همرای نبودند تا اینکه به زور متقاعد شوند به مذهب و دین آنها درآیند.

خطیب جمعه ی کربلا تصریح کرد: این جماعات تکفیری بلای عظیمی است که بر منطقه ی خاورمیانه نازل شده است. وی از مردم خواست تا داوطلبانه-بدون در نظر گرفتن گرایش های فرقه ای و طایفه ای- به مقابله با تکفیری های داعش بپردازند، تکفیری هایی که اگر امروز جلوی آنها گرفته نشود فردا همگان پشیمان خواهند شد و دیگر پشیمانی هم سودی نخواهد داشت.
وی گفت: باز هم تاکید می کنم که این دعوت هیچ گونه رنگ و بوی فرقه ای ندارد، مرجعیت دینی در خلال سالهای گذشته ثابت کرده است که از هر گونه فعالیت فرقه ای و طایفه ای فاصله دارد و جمله ی مشهور(لا تقولوا اخواننا بل انفسنا- نگویید برادرانمان بلکه بگویید خودمان) از مرجعیت شیعه در مورد برادران اهل سنت برای همگان آشناست.
صافی گفت: برای چندمین بار به همه ی سیاستمدارن و مسئولین اجرایی کشور ضرورت مراعات حقوق تمامی عراقی ها- از تمامی طوایف و قومیت ها- و مساوات در برخورد با تمامی اقشار، را یادآوری می کنم. هرگز این اتفاق نمی افتد که مرجعیت شیعه قصد ایجاد درگیری و تفرقه بین فرزندان ملت را داشته باشد بلکه پیوسته به همبستگی، الفت، محبت و وحدت کلمه در مواجهه با تکفیری های بیگانه دعوت نموده است.
نماینده ی حضرت آیت الله سیستانی در ادامه گفت: اما نکته ی دوم آنکه؛ دعوت مرجعیت از مردم جهت داوطلب شدن در جنگ با داعش، پیوستن به نیروهای رسمی امنیتی و نظامی بود نه تشکیل گروه هایی مسلح خارج از چهارچوب قانون! موضع مرجعیت ضرورت انحصار سلاح در دست حکومت است، این موضع چیزی است که از زمان سقوط رژیم سابق برای همگان آشکار است.
صافی تصریح کرد: پس کسی دچار این توهم نشود که مرجعیت، مجوز تشکیل گروه های مسلح بدون مجوز قانونی را صادر نموده است . مسئولان مربوطه باید هرگونه مظاهر مسلحانه را ممنوع کنند و برای داوطلب شوندگان آیین نامه و چهارچوب منظمی ایجاد کنند تا فقط افرادی در برابر مراکز نظامی تجمع کنند که شرایط لازم برای اعزام به جنگ را دارند.  
وی گفت: در اینجا باید از کلیه ی هموطنان عزیزی که دعوت مرجعیت را لبیک گفتند و در خلال هفته ی گذشته به مراکز داوطلبی در سرتاسر کشور مراجعه نمودند تشکر کنم و ابراز تاسف از اینکه با توجه به رنج هایی که در این زمینه متحمل شدند امکانات کافی برای پذیرش داوطلبی آنان وجود نداشت و امید است در آینده ای نزدیک نواقص برطرف شود. 
وی نکته ی سوم را- که باید عنایت ویژه ای نسبت به آن صورت گیرد- توجه به مهاجران و آوارگان جنگی دانست و گفت: در شرایط بحرانی کنونی همه ی عراقی ها باید با یکدیگر همکاری و همدلی داشته باشند تا به آوارگان کمک شود و نیازهای ضروری آنها برآورده شود.
صافی در پایان از بازرگانان و بازاریان عراقی خواست تا در شرایط فعلی انصاف را رعایت نموده، قیمت ها را بالا نبرند و غذای مردم را احتکار نکنند چرا که علاوه بر جایز نبودن این کار از منظر شرعی در چهارچوب اخلاق انسانی نیز مکروه و ناپسند است.

_____________

شفقنا_فرات نیوز

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی