مصر و السیسی در آستانه قیام مردمی و فروپاشی

مصر و السیسی در آستانه قیام مردمی و فروپاشی

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یسرا بخاخ خبرنگار الجزیره، اطلاعات جالبی را در مورد تحولات اخیر مصر و تزلزل دولت عبدالفتاح السیسی در توییتر منتشر کرده است.
وی می‌نویسد: ‏اتفاق جالب و جدیدی در مصر در حال رخ دادنه
پیمانکار و بازیگر مصری محمدعلي که چندسالیه به اسپانیا مهاجرت کرده از حدود یک ماه پیش شروع به انتشار ویدیوهایی افشاگرانه کرده و باتوجه به همکاری‌هایی که با ارتش ‎مصر داشته فساد ‎ عبدالفتاح السیسی و ارتش مصر رو فاش کرده

 


"عبدالفتاح السیسی" رییس جمهوری مصر این روزها در شبکه های اجتماعی هدف حملات انتقادی کاربران مصری قرار گرفته است،
‬‬ ‏هزینه‌های چند میلیاردی (پوند مصری) از خزانه مصر برای بازسازی و ساخت قصرهای ریاست جمهوری، خرید جواهرات برای همسر سیسی از سوئیس، ساخت هتل‌های لوکس برای دوستان نزدیک سیسی...چندبرابر شدن بدهی خارجی مصر
محمد علی ۱۵ سال با ارتش مصر کار کرده اما در دوره سیسی حق و حقوقش پرداخت نشده


افشاگری‌های محمد علی به دور از تکلف سیاسی و به زبان مردم کوچه و بازاره از مصری‌ها دعوت کرده روز جمعه علیه سیسی دست به تظاهرات بزنند

هشتگ مرتبطی هم راه افتاده (سیسی دیگه بسه: كفايهبقىيا_سيسي) که دیشب از مرز ۱ میلیون توییت گذشت اما ناگهان حذف شد و امروز دوباره ترند شد‎

کاربران شبکه اجتماعی توییتر در مصر نیز به سرعت به بازنشر هشتگ راه اندازی شده پرداخته و از رییس جمهوری خود انتقاد کردند.

شبکه خبری "الجزیره" با انتشار نقشه این مجموعه قصرها مدعی شد که این قصرها از مجموعه کاخ سفید در آمریکا هم بزرگتر بوده و هزینه سرسام آوری را بر مردم مصر تحمیل می کند.

مکان این کاخ در پایتخت اداری جدید در قاهره واقع است و تصاویر نشان می‌دهد که مساحت محل اقامت رئیس جمهور به تنهایی ۵۰ هزار متر مربع است و این در حالی است که مساحت کاخ سفید تنها پنج هزار متر مربع است.

مساحت محوطه کلی کاخ با دیوارهای خارجی آن ۲.۳ میلیون متر مربع تخمین زده شده است.

مساحت بیرونی این کاخ که به عنوان فضایی برای ورودی اصلی کاخ طراحی شده است، به ۱۸۰ هزار متر مربع می‌رسد و به عبارت دیگر مساحت کلی کاخ بیش از ۲.۵ میلیون متر مربع است.

درخصوص هزینه‌های ساخت این بنا در پایتخت اداری، گفته شده که احداث یک طبقه از این کاخ حدود ۲.۲۵ میلیارد پوند برای خزانه‌داری مصر هزینه خواهد داشت که این مبلغ برای تاسیس ۱۲۵ مدرسه یا ۱۶ بیمارستان مرکزی در مصر کافی است.


محمد علی که خودش را "فرعون کوچک مصر" توصیف کرده، اتهاماتی را علیه رئیس جمهور مصر، همسر وی و فرماندهان ارتش مبنی بر هدر دادن میلیاردها پوند از اموال عمومی برای منافع شخصی و نیز پروژه‌هایی که بدون بررسی و نتیجه اقتصادی انجام می‌شود، مطرح کرده است.

این پیمانکار مصری اعلام کرد که فرماندهان ارتش به او دستور داده‌اند که سریعاً برای ساخت کاخی به اسکندریه برود، زیرا سیسی و همسرش تصمیم گرفته‌اند عید را در آنجا سپری کنند و هزینه این کاخ به ۲۵۰ میلیون پوند می‌رسد و سپس همسر سیسی آمد و خواهان اصلاحاتی شد که هزینه آنها به ۲۵ میلیون پوند می‌رسد.

وی گفت که تمامی این هزینه تنها برای ساخت و ساز است و شامل هزینه تجهیزات و دکوراسیون نمی‌شود.

این انتقادها در واکنش به سخنان السیسی در کنفرانس "جوانان مصر" مطرح شده است، وی در این کنفرانس گفته بود قصد دارد مجموعه قصرهایی برای نهاد ریاست جمهوری در مصر بسازد که هزینه های آن بسیار هنگفت است.
طبق اعلام روزنامه "الاهرام" مصر، رییس جمهوری مصر در همان کنفرانس مدعی شده بود که این قصرها برای مردم مصر ساخته می شود، کاربران مصری این ادعا را مضحک توصیف کردند.

 

"شادی" کاربر مصری که دیدگاه های اخوانی دارد در این باره با بازنشر هشتگ یادشده نوشت: « 90 قصر و یک استراحتگاه مخصوص برای رییس جمهوری، در حالی که مردم در پیاده روها و قبرها می خوابند، اگر سیسی به فکر مردم است چرا مدرسه و بیمارستان و مسجد نمی سازد.»

"شادی سرور" دیگر کاربر مصری که بازیگر مقیم آمریکاست نیز در خطاب به کسانی که با این هشتگ همراهی نمی کنند نوشت: «می دانم که از ترس جان و مراقبت از خانوده نمی خواهید مطلبی در حساب شخصی خود بنویسید اما همگی به فساد بدنه دولت آگاه هستید، باور ...

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی