آیا از دیدگاه اسلام فلسطین همان سرزمین موعود یهود است؟

آیا از دیدگاه اسلام فلسطین همان سرزمین موعود یهود است؟

سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

برای یافتن پاسخ مناسب این سؤال، ابتدا لازم است به تاریخچه و مفهوم اندیشه  سرزمین موعود در یهودیت بپردازیم و سپس نظر دین مبین  اسلام را درباره آن توضیح دهیم.


تاریخچه مسئله سرزمین موعود در یهودیت، طبق  كتاب مقدّس به زمان  ابراهیم(ع) بر می‌گردد. از زمانی كه ابراهیم(ع)، پدر قبایل عبری با كسان خود راهی سرزمین  فلسطین شد، همواره خداوند به او و فرزندانش مژده داده است كه «این سرزمین را به ذریه شما خواهم بخشید.» بر اساس همین قرارداد آسمانی بود كه  موسی(ع) همه قبایل عبری را به دستور خداوند از  مصر كوچ داده و رهسپار  كنعان شده است.

در همین سرزمین،  بنی اسرائیل، دو حكومت سلطنتی به نام یهودیه در جنوب و  اسرائیل در شمال تأسیس كرده و بناهای مقدّس قومی و مذهبی خود را بنیان نهاده‌اند. در كوچه‌های این سرزمین، پیامبران بنی‌اسرائیل سال‌های سال مردم را موعظه می‌كرده‌اند. دین و تمدّن یهودی در آنجا رشدكرده است و به این ترتیب، این سرزمین جزیی از وجود یهودیان شده است.
تاریخچه مسئله سرزمین موعود در یهودیت، طبق كتاب مقدّس به زمان ابراهیم(ع) بر می‌گردد. چند نمونه از آیات  عهد عتیق بر بخشیده شدن این سرزمین به بنی‌اسرائیل اشاره كرده‌اند. این آیات عبارتند از:
ـ خداوند بر ابرام ظاهر شد. فرمود: «من این سرزمین را به نسل تو خواهم بخشید.»
ـ خدا به ابرام فرمود: «من همان خداوندی هستم كه تو را از شهر  اور كلدانیان بیرون آوردم تا این سرزمین را به تو بدهم.»
-و ...

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی