علی الشیخ: بشارت به بعثت پیامبر(ص) در تورات و انجیل وجود دارد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»علی الشیخ: بشارت به بعثت پیامبر(ص) در تورات و انجیل وجود دارد

علی الشیخ: بشارت به بعثت پیامبر(ص) در تورات و انجیل وجود دارد

جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۲۷
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

پژوهشگر ادیان ابراهیمی افزود: یهود اعتقاد قطعی دارند که پیامبر(ص) ما همان پیامبری است که در کتاب هایشان بشارت داده شده است ولی به خاطر حسادت ایمان نمی آورند آنها معتقدند مادر ما حضرت ساره است و از نسل اسحاق هستیم و نمی توانیم از فرزندان هاجر کنیز پیروی کنیم.

 

دومین سلسه نشست های علمی فرهنگی با عنوان «میثاق با پیامبر رحمت و عدالت»

دکتر علی الشیخ در ابتدای این نشست گفت: ادیان دنیا به ادیان توحیدی، آسمانی و ابراهیمی،  و ادیان شرقی تقسیم می شوند ادیان؛ اسلام، یهودیت، مسیحیت، صائبه و مجوس ادیان آسمانی هستند.

وی با بیان اینکه تعداد صائبه کم است و دین مغلقی دارند و به پیروان حضرت یحیی اطلاق می شوند افزود: دو نوع صائبه مندائی و حرانی وجود دارد و حرانی ها اهل کتاب نیستند.

این پژوهشگر ادیان ابراهیمی با بیان اینکه اسلام ناسخ ادیان آسمانی دیگر است افزود: آیات زیادی داریم که دین اسلام برای تمام بشریت آمده است خداوند در قرآن می فرماید «وما ارسلناك الا كافه للناس» و سایر پیامبران برای قوم خود بوند نه برای همه مردم.

وی با اشاره به اینکه فقط دین اسلام، جهانی است ابراز داشت: خداوند در قرآن در آیاتی مثل؛ « الذين يتبعون الرسول النبي الامي الذي يجدونه مكتوبا عندهم في التوراه والانجيل» و « الذين آتيناهم الكتاب يعرفونه كما يعرفون ابناءهم» و در صریح ترین آیه؛ « واذ قال عيسي ابن مريم يا بني اسراييل اني رسول الله اليكم مصدقا لما بين يدي من التوراه ومبشرا برسول ياتي من بعدي اسمه احمد» به بعثت پیامبر(ص) در تورات و انجیل بشارت داده است.

علی الشیخ عنوان کرد: تورات و انجیل در قرن هشتم میلادی به زبان عربی ترجمه شد اگر تورات و انجیل زمان پیامبر(ص) غیر از این کتاب ها باشد ما نمی توانیم به وجود نام پیامبر(ص) در تورات و انجیل استناد کنیم پس این همان تورات و انجیل زمان پیامبر(ص) است زمانی که به این کتاب ها نگاه می کنیم با اینکه حذف و اضافه داشته اند بشارت به مبعوث شدن پیامبر(ص) در این کتاب ها وجود دارد.

وی در بیان نمونه ای از بشارت های تورات در مورد بعثت پیامبر(ص) گفت: خدا به حضرت ابراهیم 99 ساله که بچه دار نمی شد گفت من ترا دوست دارم، حضرت ابراهیم گفت خدایا من بچه دار نمی شوم دوست دارم که نسلم ادامه پیدا کند خداوند فرمود به عدد ستارگان از یکی از فرزندان تو نسل تو را زیاد می کنم.

این پژوهشگر ادیان ابراهیمی افزود: زمانی که حضرت ابراهیم مژده الهی را شنید به ساره این خبر را داد، ساره گفت با هاجر ازدواج کن. حضرت ابراهیم با هاجر ازدواج کرد و خداوند اسماعیل را به آنان داد. فرشتگان به حضرت ابراهیم گفتند خداوند از ساره که پیر است اسحاق را به تو خواهیم داد خدا اسحاق را به ساره و ابراهیم داد و ساره، هاجر و اسماعیل را طرد کرد و به سرزمین دیگر رفتند. ابراهیم به خدا عرض کرد من اسماعیل را دوست دارم به اسماعیل چه می دهی؟ خداوند گفت از اسماعیل یک امت بزرگ با دوازده امام و خیر کثیر به تو خواهم داد.

وی خاطرنشان کرد: در آیه دیگر در تورات این مطلب وجود دارد که؛ "هاجر زمانی که اسماعیل تشنه بود و به دنبال آب بود فرشته ها به هاجر گفتند از اسماعیل امت عظیم به وجود خواهد آمد" و ما اثبات می کنیم که این امت عظیم و بزرگ امت حضرت محمد(ص) است.

علی الشیخ در بیان بشارت به بعثت پیامبر(ص) در تورات اظهار داشت: حضرت موسی از جانب خدا به بنی اسرائیل گفت از طرف خدا پیامبری خواهد آمد که از شما نیست و از برادران شماست مانند موسی است و هیچ کلامی جز کلام من نمی گوید.

وی ابراز داشت: مسیحیت اعتقاد دارد که این بشارت متعلق به حضرت عیسی است در حالی که او بنده خداست و مسیحیت اعتقاد دارند حضرت عیسی فرزند خدا یا خداست. حضرت موسی پدر و مادر داشت ولی حضرت عیسی فقط مادر داشت ولی پیامبر(ص) ما با حضرت موسی شباهت های زیادی دارد.

این پژوهشگر ادیان ابراهیمی افزود: یهود اعتقاد قطعی دارند که پیامبر(ص) ما همان پیامبری است که در کتاب هایشان بشارت داده شده است ولی به خاطر حسادت ایمان نمی آورند آنها معتقدند مادر ما حضرت ساره است و از نسل اسحاق هستیم و نمی توانیم از فرزندان هاجر کنیز پیروی کنیم.

وی با بیان اینکه چهار نوع انجیل وجود دارد افزود: تنها در انجیل یوحنا نام پیامبر(ص) آمده است حضرت عیسی در فلسطین به زبان آرامی صحبت می کرد و این انجیل از زبان آرامی به یونانی ترجمه شده است ما باید معادل نام پیامبر(ص)  را از زبان یونانی و زبان آرامی به دست بیاوریم و در 5 آیه از انجیل یوحنا لفظ "پاراکلیتوس" به معنای محمد(ص) آمده است.

علی الشیخ که خود از مسیحیان عراق بود و بعدا مسلمان و شیعه شد: اظهار داشت: زمانی که مسلمان شدم نمی دانستم که مسلمانان به شیعه و سنی تقسیم می شوند به من گفتند "شیعه هستی یا سنی؟ شیعیان اعتقاد دارند که پیامبر(ص) برای خود جانشین تعیین کرده ولی اهل سنت معتقدند که پیامبر(ص)  جانشین تعیین نکرده است"، گفتم ما در کاتولیک معتقدیم که تمام پیامبران جانشین دارند معقول نیست که پیامبری جانشین نداشته باشد و به همین خاطر مذهب اهل بیت(ع) را برگزیدم و گفتم اگر مکتبی بهتر از مکتب اهل بیت(ع) در اسلام باشد آنرا می پذیرم اسلام همان مکتب اهل بیت(ع) است.

 

ابنا

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی