اثرات شوم دیدن عکس و فیلم مستهجن
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»غرب شناسی»اثرات شوم دیدن عکس و فیلم مستهجن

اثرات شوم دیدن عکس و فیلم مستهجن

سه شنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۲
امتیاز این گزینه
(7 آرا)

مقاله حاضر  در بهار سال گذشته در سایت موعود (mouood.org) منتشر شد. پس از مدّتی نظرهایی که صمیمانه و دردناک زیر مقاله آمده بود، ما را بر آن داشت تا به وسیله بازنشر متن خواندنی و تکان‌دهنده مقاله و نظرها، خوانندگان مجله را هم متذکّر آسیب‌ها و نمونه‌های واقعی فاجعه این روزها بنماییم. خداوند همه ما را از فتنه‌های متنوّع و متلوّن آخرالزّمان حفظ کند.

 


یکی از قدرتمندترین نیازها و غرایزی که در انسان وجود دارد، غریزه جنسی است. نیاز جنسی مانند نیاز به آب و غذا از نیازهایی است که بایستی از روش صحیح ارضا گردد.

فحشا
از نظر علم و تجربه ثابت شده است که یکی از عوامل اصلی و ناخودآگاه تحریک و ترشّح غدد و هورمون‌های جنسی، نگاه است. نگاه به نامحرم، هر چند بدون قصد تلذّذ باشد، عمل طبیعی و غریزی خود را انجام می‌دهد و زمینه تحریک شهوت انسان را در زمان نگاه یا بعد از آن ایجاد می‌کند. تحریک غریزه جنسی به گونه نامشروع نیز آثار شوم و نکبت بار فراوانی بر ابعاد مختلف انسان و جامعه بشری ایجاد می‌نماید. اسراف، انحراف و هدر رفتن نیروهای فکری ، اجتماعی و معنوی انسان، زمینه‌سازی سردی روابط خانوادگی (شخصی که نگاه خود را کنترل نمی‌کند، با یک همسر ارضا نمی‌شود)، حالت حسرت و ناکامی، از دست دادن آرامش روانی، میل به گناه (لواط، زنا، استمنا و ...) و بالأخره گرایش به گناهان مختلف، از جمله آثار سوء نگاه حرام است که در عرصه زندگی فردی، خانوادگی و اجتماع ظاهر می‌گردد. امام علی(ع) می‌فرماید:
«چشم، پیش قراول دل، جلودار فتنه، دام شیطان است و نگاه حرام سبب کاشتن بذر شهوت و نهال گناه (زنا و لواط، استمنا و ...).»۱
نگاه به نامحرم باعث سختی زندگی و زیادی حسرت و افسوس است. «قرآن کریم» در این مورد می‌فرماید:
«قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِک أَزْکی‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یصْنَعُونَ؛۲
به مؤمنان بگو چشم‌های خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و عفاف خود را حفظ کنند، این برای آنان پاکیزه‏تر است. خداوند از آنچه انجام می‏دهید، آگاه است!»
برخی آثار فاجعه‌آمیز نگاه کردن به فیلم‌های غیراخلاقی را می‌توان این‌گونه برشمرد:

۱. کاهش شدید عشق:

چنین افرادی از توان عاطفی کمتری برخوردارند و در روابط عاشقانه توفیق کمتری کسب می‌کنند.

2. تاثیرات فیزیولوژیک:

سلامت جنسی انسان که تأثیر عمیقی در سلامت جسمی و روانی او دارد، حاصل ارضای معقولی است که در پی تحریک واقعی و نیاز حقیقی فیزیولوژی بدن اتّفاق افتاده باشد. حفظ نکردن این تعادل، از عقلانیّت انسان می‌کاهد و او را وادار به گناه می‌کند.

۳. تضعیف انسانیّت:

جنبه جنسی بسیاری از این افراد، عاری از ویژگی‌های انسانی می‌شود. آنها یک حالت «من غریبه» (جنبه تاریک) را توسعه می‌دهند که محور آن، شهوت جامعه‌ستیز و عاری از اکثر ارزش‌ها است.
مشاهده مکرّر و زیاد آن و در دسترس همه بودن این نوع فیلم‏ها حتّی به عنوان آموزش، باعث شکستن قبح و زشتی اموری است که اسلام، عقلا و عرف جامعه، آنها را زشت و قبیح می‏شمارند. حتّی انسان‏های مؤدّب و با نزاکت از بیان و ذکر برخی الفاظ که مستقیماً اشاره به یکی از اعضای بدن انسان می‏کند، اکراه دارند و آن را زشت و ناپسند و قبیح می‏دانند، چه رسد به اینکه به مشاهده، تجزیه و تحلیل آن بپردازند.

4. از بین رفتن عفّت عمومی و اجتماعی در درازمدّت:

کسانی که این‌گونه فیلم‌ها را تماشا می‌کنند، در برخورد با افراد دیگر در اجتماع، نگاه جنسی دارند و شیطان همیشه برای گمراه کردن آنها امید دارد؛ زیرا آنها برای گمراهی و انحراف از مسیر الهی آمادگی لازم را دارند.

5. نقش بستن تصاویر جنسی در مغز:

در اینجا بهتر است که به تجربه دکتر روان شناس، مک گاف در دانشگاه «کالیفرنیا» بپردازیم. یافته‌های او (که بسیار ساده شده‌اند) نشان می‌دهند که خاطرات تجربه‌هایی که به هنگام تحریکات احساسی (مثل تحریک جنسی) رخ می‌دهند، توسط هورمون غدّه آدرنال در مغز می‌نشینند و پاک کردن آنها دشوار است. این فرض می‌تواند تا حدودی اثر اعتیاد به هرزه‌نگاری و هرزه‌بینی را توصیف کند. خاطرات نیرومند تحریکات جنسی از تجربه‌های گذشته، خودشان را در صحنه مغز حفظ می‌کنند و مرتّباً به ذهن خطور می‌کنند و فرد را از لحاظ شهوانی تحریک می‌کنند. اگر او به هنگام این تخیّلات، استمنا کند، باعث تقویت پیوند بین تحریک جنسی و اوج لذّت جنسی می‌شود که همراه با منظره ویژه یا تکرار پی‌درپی آن صحنه در ذهن خواهد بود.

6. تأثیر بر رفتار جنسی:

برخی از جامعه‌شناسان آلمانی ادّعا می‌کنند که عادت بیمارگونه دیدن عکس یا فیلم‌های پورنو (سکسی) بر رفتارها و برخوردهای جنسی معتادان پورنو تأثیر منفی دارد. تا جایی که این بیماران، از انجام سکس عادی و عشق‌ورزی، لذّتی نمی‌برند. کاربرانی که داوطلبانه برای ترک اعتیاد خود به روانکاو مراجعه کرده‌اند، اعتراف می‌کنند که دیدن پورنو، به بخش جدایی‌ناپذیر ارضای جنسی آنان تبدیل شده است و آنان نمی‌توانند بر «وسوسه و نیاز» دیدن این تصاویر غلبه کنند.

7. انزوا و کاهش روابط اجتماعی:

پژوهشگران آلمانی معتقدند که اعتیاد به دیدن فیلم‌ها و تصاویر پورنو، همچنین سبب انزوا و دوری فرد از اجتماع و کاهش روابط اجتماعی او می‌شود.

8. تحلیل توان عقل:

هر قدر که اطّلاعات موجود در ذهن، منظّم‌تر و دارای عناوین کمتری باشد، دسترسی عقل به آنها برای پردازش‌های جدید، مهیّاتر خواهد بود؛ امّا وجود داده‌های فراوان و متعدّد که فضای ذهن را بی‌جهت پر کرده باشند و با تکرار درگیری ذهنی و رفتار بیرونی تقویت شده باشند، باعث کاهش توان عقل به مقدار چشمگیری می‌شوند؛ علاوه بر آنکه این داده‌ها، دارای تأثیر بر هورمون‌های مختلف نیز بوده و تأثیرات ارگانیک را نیز درپی دارند.

9. سقوط شخصیّت زن و مرد و تبدیل شدن به وسیله‌ای برای اشباع هوس‌های سرکش:

با پرداختن افراطی فرد به مسائل جنسی، شخصیّت او به شخصیّتی شهوانی تبدیل خواهد شد که تداعی‌ها و برداشت‌های وی با کوچک‌ترین ارتباطی (حتّی توهّمی) رنگ جنسی به خود می‌گیرد. کارکرد افراد برای چنین فردی، تنها ارضای غریزه جنسی است و اهتمام خود او نیز صرفاً بر ارضای همین بعد وجودی خویش است.

10. آسیب جسمی:

علم پزشکی هنوز تا مرز شناخت بسیاری از بیماری‌ها فاصله‌ای طولانی دارد؛ چه بسا اموری که در زندگی روزمرّه ما وجود داشته باشند و ما به عنوان امور مفید از آنها استفاده کنیم و در آینده‌ای نزدیک ضرر آنها از نظر پزشکی ثابت شود. بنابراین اگرچه تاکنون برای هرزه‌بینی، اثر جسمانی مستقیم تشخیص داده نشده است (و احتمال این وجود دارد که با پیشرفت علم مشخّص گردد)؛ ولی قطعاً اثر غیرمستقیم دارد. یعنی نگاه به عکس و فیلم‌های مبتذل، غالباً موجب تحریک سیستم عصبی خودکار (سمپاتیک و پاراسمپاتیک) و تحریک شهوت می‌گردد، هم زمان ضربان قلب و تعداد تنفّس افزایش پیدا می‌کند، ترشّح برخی از هورمون‌ها در خون بالا رفته و تعادل هورمونی و روانی شخص، برای دقایقی و گاه ساعت‌ها و گاه روزها به مخاطره می‌افتد. اگر این رفتار به مدّت طولانی ادامه یابد، آثار آن، همه عمر فرد را در بر خواهد گرفت.

11. پرخاشگری:

هرزه‌بینی نه تنها بر ذهن فرد، تأثیر مخرّب می‌گذارد، بلکه افراد را تشویق می‌کند تا از نظر جنسی بیشتر حالت سلطه‌جو و پرخاشگر داشته باشند.

12. مقایسه:

به دنبال مشاهده این‏گونه فیلم‏ها، افراد مجرّد در آینده، به مقایسه آنچه در فیلم دیده‏اند و آنچه از همسر خود انتظار دارند، می‏پردازند و در نتیجه نقایص و کمبودها و ضعف‌های احتمالی خود و همسر خویش در ذهن فرد برجسته شده و چه بسا باعث کاهش تمایل و علاقه به همسر انتخاب شده خود می‏شود و به تدریج، کانون خانواده را دچار اختلال و فروپاشی می‏کند.

13. دیدن عکس‌ها و فیلم‌های مبتذل:


دیدن این عکس‌ها و فیلم‌ها، به ویژه جوانان را در یک حال تحریک دائم قرار می‌دهد، تحریکی که سبب کوبیدن اعصاب آنان و ایجاد هیجان‌های بیمارگونه عصبی و گاه سرچشمه امراض روانی می‌گردد.

14. سستی ایمان:

این گناه، پیوند انسان با خدا را سست و در صورت استمرار، این پیوند را قطع و ایمان او را زایل می‌گرداند، غریزه جنسی انسان را به طور افراطی تحریک کرده، او را از فعّالیت‌های مثبت انسانی بازداشته و به سمت ارتکاب فحشا و منکرات سوق می‌دهد. بدین وسیله، انسانیّت انسان را که سرمایه وجودی انسان است، از او سلب می‌کند.

15. محروم شدن از شیرینی و لذّت انس با خدا:

هوشیار بودن این تصاویر در ذهن و مرور دائمی و ناخودآگاه آن، حضور قلب را در عبادات، به خطر می‌اندازد و تکرار نافرمانی خدا، بهره رابطه با او را از بین می‌برد.

16. مردن دل‌ها و افسردگی:

همان‌گونه که روایات نیز بر این امر تصریح دارند، ولنگاری جنسی و ارتباطی، باعث بروز قساوت قلب می‌شود و مرگ معنوی و روانی قلب را درپی دارد.

17. تأثیرات منفی در زندگی زناشویی


در ادامه، به انعکاس نظرهای خوانندگان مطلب می‌پردازیم:

نظر باران جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۵۶ نوشته شده توسط باران
بیشتر نظرها را پسرها گذاشته بودند؛ ولی من یک دخترم. یک دختری که هرکس ببیند فکر می‌کند خیلی پاک است؛ ولی هرکسی به گناه آلوده می‌شود. خدا می‌داند چند بار توبه کردم و شکستم. هر بار هم قول می‌دادم که دیگر سراغ آن فیلم‌ها نروم، باز هم شیطان گولم می‌زد و می‌رفتم سراغشان. ولی الآن واقعاً از خدا شرم می‌کنم. واقعاً شورش را درآورده‌ام. خسته شده‌ام. می‌خواهم دیگر از ته ته دلم توبه کنم. بدی این فیلم‌ها این است که دسترسی به آنها خیلی آسان است، بدون اینکه کسی بفهمد؛ ولی خدا به انسان یک نیرویی داده است که هرکاری بخواهد می‌تواند انجام دهد. پس از این به بعد، هر وقت این فکرها به ذهنم آمدند به خدا پناه می‌برم. شما هم دعایم کنید...

نظر میثم جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۰۰ نوشته شده توسط میثم
نماز را اوّل وقت بخوانند، درست می‌شود؛ چون:
«انَّ الصّلوه تَنهی عَن الفَحشا وَ المُنکَر.»

نظر ehsan چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۱ نوشته شده توسط ehsan
با خودتان فکر کنید که از دیدن این کثافت‌کاری که اینها می‌کنند، چه چیزی به شما می‌رسد. چشم‌های خودتان را حرام نکنید. این چشم‌ها باید امام زمان(ع) را ببیند. خدا لعنت کند آنهایی را که این فیلم‌ها را می‌سازند. یک ذکر هست که به شما می‌گویم ان‌شاءالله که خدا کمکتان کند. «لاحول ولا قوه الاباالله العلی العظیم و صلی الله علی محمّد و آله الطیّبین» این ذکر را روزانه خیلی تکرار کنید خیلی مؤثّر است. برای من هم دعا کنید.

نظر شهریار جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۶ نوشته شده توسط شهریار
خدایا! تمام ما بندگان گنه كار خودت را ببخش.استغفار استغفار استغفار

نظر لیلی پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۱۰ نوشته شده توسط لیلی
سلام
شوهر من هم معتاد به این فیلم هاست.
بدبختی اینجاست که او نمی‌داند که من می‌دانم.
کم کم دارم از ازدواج با این آقا پشیمان می‌شوم. خیلی دارم رنج می‌کشم. نمی‌دانم باید چه کار کنم؟

نظر حسین شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۳ نوشته شده توسط حسین
یا مولا...
خواندن دعای یستشیر یک بار صبح و یک بار شب راه رهایی است.
البتّه آقای بهجت استغفار را راه حلّ معرفی می‌کنند.

نظر نا شناس جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۵ نوشته شده توسط نا شناس
سلام خدمت دوستان عزیز
من متأسّفانه مدّت 20 سال دچار این سوء رفتار بودم. یعنی دقیقاً از وقتی که به سنّ بلوغ رسیدم. خدا را گواه می‌گیرم این مطالب را فقط و فقط برای این دارم ابراز می‌کنم که دوستان جوان‌تر من ناآگاهانه خودشان را دچار این مرض نکنند و اگر وارد شدند زودتر رهایی پیدا کنند.
در سنین بلوغ، به دلیل دیدن این عکس‌ها و نداشتن راهی برای ارضا، دچار خودارضایی شدم. به مرور قوّه حافظه‌ام تحلیل رفت و الآن بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم آلزایمر گرفته‌ام. بعد از ازدواج دچار انزال زودرس بودم و نمی‌توانستم لذّت کافی از عمل زناشویی با همسرم ببرم. پاهایم بسیار سست و ضعیف شده که کاملاً حس می‌کنم به این رفتار مربوط است. به مرور، تعداد دفعات خودارضایی افزایش پیدا می‌کند. در مجموع توصیه من این است که با توکّل به خدا و استغفار، خودتان را از شرّ این کار راحت کنید. ضمناً لازمه آن هم پرکار بودن شما و نداشتن وقت بیکاری است؛ چون زود برمی‌گردد. وقتتان را با ورزش پر کنید. من را هم دعا کنید. مطمئن باشید شدنی است.

نظر ahmad یكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۱ نوشته شده توسط ahmad
هر وقت این عکس‌های بد را می‌دیدم، آن روز حسّ سردرد، غصّه، افسردگی و ناامیدی شدیدی به من دست می‌داد. خدا را شکر که چند وقت است که دیگر به سمتش نمی‌روم؛ امّا این را فهمیدم که هر دفعه که این لامذهب‌ها را می‌دیدم، بیشتر بهشان معتاد می‌شدم. به خاطر خدا و خودتان و خانواده‌تان سعی کنید این چرندیات را نگاه نکنید، چون واقعاً هیچ سودی برای آدم ندارند و قدرت تمرکز را از آدم می‌گیرد و صحنه‌ها توی ذهن مدام تکرار می‌شوند و شاید هم هیچ وقت از ذهنت پاک نشوند.

نظر رضا یكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۴ نوشته شده توسط رضا
به این فکر کنید که آخر و عاقبت دیدن این چرندیّات چیست؟ به خدا توکّل کنید و سعی کنید دیدن این فیلم‌ها را کنار بگذارید، ارزش انسان از دیدن این فیلم‌ها خیلی بیشتره که با دیدن این عکس‌ها و فیلم‌ها احساس حقارت نفس و بی ارادگی به او دست می‌دهد. فقط ناامید نشوید و از خدا کمک بخواهید.

نظر وحید شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۳۳ نوشته شده توسط وحید
برای نجات از این بیماری، باید اوّل استغفار کرد و از خدا همیشه کمک خواست و دنبال مشغولیّت‌های فکری جایگزین بود تا به تدریج دل‌های ما را خدا پاک کند. پیوسته باید از شرّ شیطان به سوی خدا گریخت و پناه از خدا خواست. استغفار و مددگیری از خدا و یاد ائمّه اطهار(ع) در زمان‌های مختلف از شبانه‌روز نجات‌بخش و بیزارکننده از گناه هست.

نظر سعید شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۱ نوشته شده توسط سعید
بچّه‌ها دیدن این عکس‌ها و فیلم‌ها، اراده را از آدم می‌گیرد. خودم هم تازگی‌ها به این لعنتی‌ها اعتیاد پیدا کردم. یک دلیل آن شاید برای حسّ کنجکاوی باشد و واقعاً فکرش آدم را اذیّت می‌کند. لعنت خدا بر شیطان و نفس امّاره که دهن آدم را آسفالت می‌کنند.

نظر ناشناس شنبه 30 شهریور ۱۳۹۲ ساعت 12:01 نوشته شده توسط ناشناس
من می‌خواهم برای همیشه آن را کنار بگذارم؛ ولی ناخوداگاه باز به سمتش کشیده می‌شوم. دارم نابود می‌شوم. یکی به من کمک کند. امیدوارم خدا من را ببخشد و برگرداند ...

نظر حسین پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۱ نوشته شده توسط حسین
سلام. امیدوارم امام زمان(عج) من را ببخشد. نیّت کردم دیگر کنار بگذارم. در ضمن واقعاً روی جسم تأثیر بدی می‌گذارد.

نظر تک کریستال شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۰۳ نوشته شده توسط تک کریستال
با سلام من یک مرد هستم. می‌خواستم در مورد مطالعه شخصی خودم در مورد تبلیغات جنسی در فرم و شکل‌های مختلف مطالبی را بنویسم. در ابتدا باید بگویم که این تبلیغات به شکل‌های مختلف مثل عکس، فیلم، داستان، موزیک و تبلیغات دارویی یا ترکیبی از آنها در سطح‌های مختلف در طول زمان‌های مختلف ارائه شده است. غالباً در این مسائل، اصل قورباغه آرام‌پز به خوبی رعایت شده است. به عبارتی آرام آرام شخص پاک و بی‌گناه تبدیل به تبهکار جنسی می‌شود و در هر پلّه که شخص بالاتر می‌رود، کمی تشنگی‌اش رفع ولی با دغدغه جدّی‌تر تشنه‌تر می‌شود. به عبارتی چنان شخص درگیر می‌شود که نه فیلم‌ها و نه تصاویر و نه داستان‌ها و در مواردی که اشخاص به بیماری خودارضایی دچار شده باشند اندکی آرامش و لذّت لحظه‌ای به او نمی‌دهد. روند این مسائل تشدید پیدا می‌کند تا اینکه اشخاص را درگیر عمل زنا کند، صرف نظر از اعتیاد جنسی که برای شخص اتّفاق می‌افتد. در گذشته عمده تبلیغات بر این بود که هر کسی، در هر جایی و با هر کسی می‌تواند عمل جنسی داشته باشد، شاید هم بتوان گفت تا به الآن نیز ادامه دارد؛ ولی امروز فیزیولورژی خاص جنسی در هر دو جنس نیز بیشتر از دیروز تبلیغ می‌شود که سرخوردگی جنسی برای شخص و پرداخت هزینه درمانی برای رسیدن به آن ایده‌آل فیزیولوژیکی بشود و همچنین داشتن توقّع بی‌جا از شریک جنسی را به همراه دارد. خدا به داد ما برسد از دست قوم شیاطین.

نظر حسین شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۱ نوشته شده توسط حسین
خیلی از خودم بدم آمد.
كاش همیشه همین حال را داشتم ...

نظر m سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۲؛ نوشته شده توسط m:
واقعاً سخت است. زمانی به این کار اعتیاد داشتم. سعی کردم ترکش کنم؛ اگرچه بعضی اوقات باز دچارش می‌شوم؛ ولی خیلی کمتر از گذشته است.
بی‌توجّهی، تنهایی، اینها همه آن چیزهایی هستند که باعث می‌شود از راه دیگری خودمان را تخلیه کنیم.
خدایا! به تو اعتقاد و ایمان دارم. به ما کمک کن....

نظر پسر دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۵۰؛ نوشته شده توسط پسر:
به عنوان یک برادر به عزیزانی که مبتلا به این عادت زشت هستند:
من هم روزگاری مبتلا به این معضل بودم، شاید مهم‌ترین عامل این باشد که چون این موارد دور و اطراف ما فراوان هستند (از اینترنت و تلویزیون‌ها بگیرید تا وضعیّت پوشش افراد جامعه و حتّی بستگان!)، فراوانی آن باعث می‌شود، آدمی ناخودآگاه باور کند که مدل صحیح پوشش همین هست. یعنی چه؟ یعنی انسان موجودی بدن نماست و همین کافی است تا ناخودآگاه باور کند که دلیلی برای نگاه نکردن و دید نزدن نداشته باشد و فکر کند که همان‌طور که بینی هوا را تنفّس می‌کند، چشم هم بایستی در طول شبانه‌روز هر بدنی را ـ ولو پوشیده ـ دید بزند و این کاملاً یک عادت می‌شود.
عزیزان! بایستی ابتدا به آن باور صحیح رسید. خواهش می‌کنم اکثریّت مردم را در نظر نگیرید. اگر بدحجابی می‌کنند و اگر دید زدن عادتان شده است، باور بفرمایید که نگاه نکردن به هر بدن عریان یک امتیاز مثبت برای شما خواهد بود که هم در دنیا و هم در آخرت نتیجه‌اش را می‌بینید. باور کنیم هر نگاه هوس‌آلود به غیر همسر، ما را مریض می‌کند. لزومی ندارد هم‌رنگ جماعت بیمار بشویم.

نظر نگار شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۵۹؛ نوشته شده توسط نگار:
بسیار جالب بود. ممنون از اطّلاع‌رسانی خوبتان؛ ولی کاش این مطالب از رسانه‌های داخلی خودمان هم پخش شود.
متأسّفانه جوانان جامعه ما خیلی دچار این بیماری و هوس‌بازی‌ها شده‌اند. ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم از تکنولوژی خوب استفاده کنیم. مثلاً همین اینترنت که وسیله‌ای برای چت، دیدن عکس، فیلم و گاهی بازی با آبروی ملّت شده است.
من خودم در دوران مجرّدی حدود یک سال دچارش بودم. گاهی پیش می‌آمد که دوستان فیلم‌هایی را به من می‌دادند و ...
توبه کردم و دو سال نگاه نکردم. الآن دو سال است که ازدواج کرده‌ام. با اینکه ماهواره نداریم ولی از این فیلم‌ها مثل نقل و نبات دست به دست می‌چرخد. دوباره دارم مبتلایش می‌شوم. خیلی خودم را نگه می‌دارم و ترجیح می‌دهم سرم را گرم کنم و گاهی اوقات هم خدا کمکم کرده است تا از وسوسه شیطان نجات پیداکنم؛ امّا همین‌قدر بگویم که از موقعی که اینها را نگاه می‌کنم، با داشتن همسر پاک، زیبا و خوبم، گاهی از او دور و گاهی از بودن در کنارش، احساس افسردگی و کمبود دارم و فقط و فقط به خاطر فیلم‌هاست.
امیدوارم خدا سازنده‌اش را لعنت کند و ما را ببخشد. خواهش می‌کنم، بیاییم و این معضل بزرگ اجتماعی که دارد ما جوان‌های ایرانیِ مثلاً مسلمان را غرق خودش می‌کند، حل کنیم. با گفتمان سالم و سهولت در ازدواج، تا دختران و پسران ما بتوانند به نیازهایشان برسند.
دنیا خیلی بی‌ارزش است. قدر لحظه‌ها را بدانیم. آمین. التماس دعا.
نگار24ساله.

نظر ن پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۲:۰۰؛ نوشته شده توسط ن:
فکر کنم امروز این موضوع  از بزرگترین معضلاتی است که جوان‌ها را درگیر کرده (حتّی تعداد متأهل‌ها هم خیلی خیلی زیاد است). امیدوارم اراده‌ها را به کار ببندیم و با درس گرفتن از این مطالب دیگر این اشتباه بزرگ را مرتکب نشویم.

نظر مهشید دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۵۱؛ نوشته شده توسط مهشید:
من دختری 19 ساله هستم و با اینكه تا به حال با جنس مخالف رابطه دوستی نداشتم و خودم را كنترل كردم؛ امّا از راه دیگری كه همین عكس‌های لعنتی بود، تمركزم رو خیلی از دست داده بودم و موقع درس خواندن هم تمركز نداشتم و از نظر تحصیلی افت كرده بودم و زندگی، خیلی خیلی برایم بی‌معنی شده بود و به خاطر خودارضایی زیاد، نمازم را مدّت زیادی بود كه ترك كرده بودم؛ امّا الآن مدّتی هست كه تمام این بدبختی‌ها را كنار گذاشته‌ام و تأثیرات مثبتش را هم احساس می‌كنم. تنها چیزی كه می‌توانم بیان كنم، این است كه همه  چیز را تجربه نكنید و از تجربه‌های بقیه استفاده كنید و بدانید كه با دیدن این مزخرفات به هیج جایی نمی‌رسیم. آن هنرپیشه‌ها هم به هیچ‌جایی نرسیده‌اند غیر از اینكه هر روزشان را مثل حیوان می‌گذرانند و واقعاً با حیوان فرقی ندارند.

نظر پری دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۰۸؛ نوشته شده توسط پری:
دو سال از ازدواجمان گذشته است، با وجود اینکه همسرم می‌گوید مرا خیلی دوست دارد؛ امّا شدیداً به این فیلم‌ها علاقه دارد و هر وقت جای مرا خالی می بیند، نگاه می‌کند و ...
این جور وقت‌ها واقعاً از او سرد و ناامید می‌شوم و از انتخاب او به عنوان همسر پشیمان. خودش می‌گوید ظاهرم را می‌پسندد؛ امّا نمی‌دانم چرا این کارها را انجام می‌دهد؟! الآن راهی جز پناه بردن به خدا ندارم.

پی‌نوشت‌ها:
1. میزان الحکمه، مادّه نظر.
2. سوره نور، آیه 30.

3 نظر

 • لینک نظر سعید سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۹ نوشته شده توسط سعید

  ورود به دیدن این فیلمهای کثیف مانند سرابی هست بی سرانجام و بی بازگشت.

  عوامل اصلی در وسوسه افراد به دیدن این تصاویر مخرب :
  1- دوست ناباب
  2- اعتماد بنفس پایین
  3- وسوسه ذهنی
  این فرمول رو یادتون باشه

  ایمان به خدا + اخلاق و حیا = آرامش باطن

 • لینک نظر علیرضا جمعه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۰ نوشته شده توسط علیرضا

  من هم از اول بلوغ تا دو سال قبل که برای ازدواج تلاش کردم تا از شر این مشکل خلاص بشم، مبتلا بودم. اما به دلیل عدم درک پدر و مادر از موقعیتی که بهش گرفتارم و اینکه اصلا نمیتوانستم این مشکل را با والدینم در میان بگذارم، تمام مسائل مربوط به ازدواج من بهم خورد(دلیل اصلی آن باور نداشتن پدر و مادرم به ازدواج در سن 23 سالگی بود)با اینکه پدرم معلم دینی بوده و مادرم هم مذهبی است هرچی تلاش کردم که به نوعی منظورم رو برسونم بیشتر با مسخره کردن اونها مواجه شدم. طوری که هرچی آیه و حدیث برای پدرم آوردم که باید ازدواج کنم و خدا کمک میکنه با اینکه از وضع مالی نسبتا خوبی برخورداریم اما پدرم بهم گفت که تو نمی تونی حتی پول یک بستنی رو بدی چه برسه به ازدواج. حتی ساده ترین کمکها رو از من دریغ کردن.
  الان هم ازدواج دیگه برای من واجب نیست. به نظر خودم مستحب شده
  تمام این حرفها رو زدم که بعضی وقتها مثل من تمام تلاش رو انجام میدی تا ازدواج کنی و دینت رو نجات بدی اما خداوند کسانی رو سر راهت قرار میده که بیشتر حالت رو میگیرن

 • لینک نظر ایلیا چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۳ نوشته شده توسط ایلیا

  به نام خدا
  سلام
  واقعآمقاله هاتون عالیه خدا بهتون عزت بده
  من مقالتون رو به فایل پی دی اف تبدیل کردم
  وهرجا بتونم انتشار میدم.خدا کمکمون کنه که بتونیم در برابر وسوسه های شیطان ایستادگی کنیم.
  به امید ظهور

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی