منجمین عرب: شنبه آخر شعبان است
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»منجمین عرب: شنبه آخر شعبان است

منجمین عرب: شنبه آخر شعبان است

يكشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۳۳
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

جمعی از منجمین و رصدگران هلال کشورهای اسلامی طی بیانیه‌ای تصریح کردند هلال رمضان 1435 به هیچ عنوان در غروب جمعه (6 تیر) قابل رویت نیست و شنبه روز آخر ماه شعبان است.

 

 

33 نفر از منجمین و رصدگران هلال کشورهای اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کردند هلال ماه رمضان امسال قابل روئیت نیست و حتی با تلسکوب‌های فلکی هم دیده نمی‌شود و روز شنبه 29 ژوئن (7 تیر) را روز آخر شعبان اعلام نمودند.

در متن این بیانیه آمده است: اکثر کشورهای اسلامی در روز 27 ژوئن (29 شعبان) در جستجوی ماه مبارک رمضان هستند. ماه رمضان در بیشتر کشورهای اسلامی در آن روز پیش از خورشید و یا همراه خورشید پنهان خواهد شد به گونه‌ای که روئیت هلال ماه در بیشتر مناطق اسلامی محال خواهد بود. بر این اساس کشورهایی که رؤیت هلال را شرط آغاز ماه می‌دانند باید روز 28 ژوئن را روز آخر ماه شعبان المعظم قرار داده و روز 29 ژوئن را اول ماه مبارک رمضان قرار دهند.

این گزارش تاکید می کند رؤیت هلال در روز 27 ژوئن، در تمامی مناطق شمالی و برخی از مناطق مرکزی که شامل عراق و بلاد شام و جزیرة العرب و شمال آفریقا می‌شود، محال خواهد بود. همچنین در دیگر مناطق اسلامی، رؤیت هلال با به کار گیری بزرگترین تلسکوپ‌های فلکی، امکان پذیر نیست و به نظر ما روئیت هلال ماه رمضان مطلقا غیر ممکن خواهد بود.

اما نسبت به آن دسته از کشورها و گروه‌های اسلامی که رؤیت هلال را شرط نمی‌دانند و به محاسبات فلکی و یا به وجود ماه اگرچه هلال هم رؤیت نشود، بسنده می‌کنند؛ ماه برای دقایق محدودی در روز 27 ژوئن پس از غروب خورشید در مناطق جنوبی جهان اسلام، از دیده‌ها پنهان می‌شود؛ و نیز امکان رؤیت هلال با تلسکوپ، در روز 27 ژوئن از جنوب آمریکای جنوبی [امکان پذیر است]. پس شاید برخی از کشورهای اسلامی، روز 28 ژوئن را آغاز ماه مبارک رمضان بدانند.

در ادامه بیانیه آمده: اما در این باره باید گفت از آنجایی که زمان‌های غروب ماه و خورشید در روز 27 ژون نزدیک به هم خواهد و با آگاهی از این مسأله که زمان غروب کامل ماه در لبه تحتانی آن است نه لبه فوقانی آن، پس ماه در آن روز 7 دقیقه پیش از غروب خورشید در بغداد و 6 دقیقه قبل از از غروب خورشید در دمشق و بیروت و 5 دقیقه قبل از غروب خورشید در سراسر کویت و عمان و قدس و تونس و 4 دقیقه قبل از غروب آفتاب در سراسر منامه و الجزایر و 3 دقیقه قبل از غروب آفتاب در سراسر دوحه و مسقط و ابوظبی و قاهره و طرابلس و 2 دقیقه پیش از غروب آفتاب در ریاض و 1 دقیقه قبل از غروب خورشید در رباط و همزمان با غروب آفتاب، از دیده‌ها پنهان خواهد بود. همچنین ماه پس از 2 دقیقه در صنعاء، بعد از آفتاب، غروب خواهد کرد و غروب ماه در خرطوم (خارطوم) پس از 4 دقیقه خواهد بود و بیشترین زمان توقف ماه در منطقه عربی، در نواکشوط خواهد بود به گونه‌ای که ماه 9 دقیقه پس از غروب آفتاب، پنهان خواهد شد و رؤیت هلال در تمامی مناطقی که بیان شد حتی با به کارگیری تلسکوپ فلکی، غیر ممکن خواهد بود.

بر اساس  اعلام شبکه اجتهاد  در این بیانیه تاکید شده است: زمان‌های غروب ماه، لبه پایینی [قرص] ماه است و نه لبه بالایی آن؛ به جهت اینکه در رصد هلال، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که تمامی لبه تحتانی هلال یا بیشترین قسمت آن، زمانی ظاهر می‌شود که لبه فوقانی آن، تاریک است.

، امضاء کنندگان این بیانیهاز منجمین و رصدگران کشورهای فلسطین، عمان، عربستان سعودی، مصر، مغرب، عراق، امارات، اردن، سودان و سوریه بوده‌اند.

هر چند در تقویم رسمی عربستان سعودی، موسوم به ام القری، ماه شعبان براساس تقویم رسمی ایران آغاز شده است؛ و علیرغم تاکید بیانیه شخصیت‌های نجومی و رصدی کشورهای اسلامی از جمله عربستان، مبنی برعدم امکان رویت هلال حتی با تلسکوپ، احتمالا از سوی دیوان عالی عربستان در هفته آینده برای استهلال عمومی در غروب جمعه فراخوان داده خواهد شد! و بدتر از آن این خواهد بود که ممکن است طبق گزارش‌های رویت افراد موثق در غروب جمعه با چشم غیر مسلح! شنبه را اول ماه رمضان اعلام نمایند.

یادآور می‌شود، ماه شعبان در کشورهای 1. امارات 2. بحرین 3. ا الجزایر 4. مصر 5. كويت 6. مغرب 7. عربستان 8. یمن 9. اندونزی 10. تونس 11. عُمان 12. فرانسه 13. قطر 14. لیبی مطابق با ایران است.

براساس اطلاعات واصله، گزارش‌های رویت هلال شعبان، از نظر رهبر معظم انقلاب، کافی نیوده و لذا شنبه 10 خرداد ماه، مصادف با اول شعبان بوده است.

____

حوزه

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی