وقوع ۸ نشانه آخرالزمانی پیش از ظهور عیسی مسیح (ع)
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار آخرالزمان»وقوع ۸ نشانه آخرالزمانی پیش از ظهور عیسی مسیح (ع)

وقوع ۸ نشانه آخرالزمانی پیش از ظهور عیسی مسیح (ع)

يكشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۹
امتیاز این گزینه
(6 آرا)

"شاهدان آخرالزمان" فیلم مستندی است که ریچاردسون در اکتبر 2014 (مهرماه 1393) روانه بازار نمود. ریچاردسون که با نوشتن کتاب های بسیار پرفروشی همچون "ضدمسیح اسلامی" و "هیولای خاورمیانه"، یکی از بنیانگذاران نظریه تطبیق ضدمسیح بر منجی اسلامی به حساب می آید، در این مستند نیز در پی تصویرسازی گفته های خویش برآمده است.

"شاهدان آخرالزمان: اسرائیل، اسلام و حقایقی آشکارشده از بازگشت مسیحا"[1] عنوان یکی از آخرین تولیدات جوئل ریچاردسون با همکاری موسسه WND است. وی که ماه ها در سایت خود به تبلیغ و جمع آوری اعانه برای ساخت این مستند اقدام می کرد، بالاخره از آن رونمایی نمود و جالب آنکه فروش این مستند همزمان و همگام با چاپ آخرین کتاب وی یعنی "وقتی یک یهودی بر جهان حکمرانی می کند: کتاب مقدس در مورد نقش واقعی اسرائیل در برنامه نهایی خداوند چه می گوید؟"[2] بود[3] و عملا محتوای نهایی هردو محصول، لزوم حمایت از اسرائیل جهت تسهیل و تعجیل (!) در بازگشت حضرت مسیح بر جهان بوده است.

جوئل ریچاردسون خود این مستند 70 دقیقه ای را نویسندگی و کارگردانی کرده است. وی برای تهیه این مستند حداقل به سه کشور فلسطین اشغالی (اسرائیل)، ترکیه و نیز مصر سفر کرده و با چند کشیش و یا مفسر کتاب مقدس و نیز چند کاهن یهودی –برای تایید نظرات خود- مصاحبه نموده است. نکته جالب آنکه وی در این مستند بخشی از مصاحبه خود در چندسال گذشته با عدنان اکتار[4] استفاده نموده است تا برخی صاحب نظران مسلمان (!) را نیز هم نظر با خود نشان دهد.

در بخشی از نوشته پشت جلد این مستند چنین می خوانیم:

"آیا بازگشت عیسی مسیح زودتر از آن چیزی است که شما تصور می کنید؟ مهمترین نشانه های پیشگویی شده که اکنون در زمین در حال رخ دادن است، چیست؟ بنابر مستندات و پیشگویی های کتاب مقدس، چه اتفاقاتی پس از انقلاب عربی در خاورمیانه رخ خواهد داد؟ چه وقایع دیگری در کتاب مقدس در مورد این دوران پیشگویی شده و کمتر کسی از آن مطلع است؟

مستند "شاهدان آخرالزمان" شما را به سفری عالی به قلب جهان کتاب مقدس می برد و با شما تا خط اول انقلاب های خاورمیانه همراه می شود تا پاسخ هایی تکان دهنده را برای سوالات بالا کشف کند. با فیلمبرداری از چندین کشور و استناداتی متعدد از رهبران جهانی مسیحی، کشیشان، الهی دانان و مبلغان مذهبی، "شاهدان آخرالزمان" اثبات می کند که کدامیک از پیشگویی های کتاب مقدس در مورد آخرالزمان هم اکنون در زمین در حال رخ دادن است و باید در انتظار چه وقایع دیگری در آینده باشیم.

ریچاردسون در این مستند به 8 نشانه آخرالزمانی اشاره می کند که به زعم وی کتاب مقدس به عنوان نشانه های پیش از آمدن عیسی مسیح در آخرالزمان مطرح نموده و اکنون محقق شده و یا در حال تحقق هستند. این 8 نشانه عبارتند از:

- تشکیل دوباره دولت اسرائیل در سال 1948: ریچاردسون همچون بسیاری کشیشان صهیونیست مسیحی، اشغال فلسطین توسط صهیونیست ها در سال 1948 و تشکیل دولت غاصب اسرائیل را نشانه ای خدادادی از آخرالزمان و بازگشت مسیح قلمداد می کند.

- تمایلات همگانی (!) به بازسازی معبد سلیمان: جالب آنکه وی حتی معتقد است بسیاری مسلمانان نیز خواهان ساختن این معبد هستند و در این راه از کلام عدنان اکتار شاهد می آورد!

- ظهور پیامبران دروغین و منجی مسلمانان (مهدی): ریچاردسون در دو کتاب پیشین خود درصدد اثبات این ادعا بوده که منجی مسلمانان (مهدی) همان ضدمسیح کتاب مقدس است و پیامبری که همراه مهدی می آید، پیامبری دروغین است. وی در این مستند عینا همان مطالب را تکرار می کند.

- باب 11 کتاب دانیال نبی و بهار عربی: وی مدعی است ظهور شورش هایی در کشورهای اطراف فلسطین (اسرائیل) در باب 11 کتاب دانیال از جمله کتب عهد عتیق پیشگویی شده است.

- باب 19 کتاب حزقیال نبی و مصر: او وقایع چندسال اخیر در مصر (ظهور و سقوط اخوان المسلمین و مرسی) را نیز به پیشگویی های باب 19 حزقیال مرتبط می داند.

- ظهور ترکیه قدرتمند: ریچاردسون تشکیل کشوری در شمال فلسطین (اسرائیل) در آخرالزمان را از جمله پیشگویی های کتاب مقدس می شمارد و آنرا بر قدرت گرفتن اردوغان و حزب وی و آرزوی او برای خلافت و تشکیل مجدد امپراطوری عثمانی تطبیق می دهد.

- ظهور داعش در عراق و سوریه: ریچاردسون ظهور داعش را نیز از پیشگویی ها می شمارد.

- ظهور یهودی ستیزی و ضدیت با یهودیان در سراسر جهان: ریچاردسون با اذعان به مخالفت جهانی با اقدامات ضدانسانی صهیونیست ها در سراسر جهان، در مقام دفاع از اسرائیل و صیهونیسم برآمده و اینگونه مخالفت ها را در تناقض با حمایت خدا از یهود (!) دانسته ولی در عین حال ظهور این مخالفت ها را نیز از پیشگویی های کتاب مقدس می داند که در حال وقوع است.

نقد و بررسی

این مستند –به خلاف تبلیغات پررنگ خود- از ساختار، سناریو و تصویری جذاب برخوردار نیست و روالی کند و خسته کننده دارد. شاید اشکال بزرگ کار ریچاردسون، اعتماد به نفس بالای وی در کارگردانی و نویسندگی بوده است که از تحسین های متعدد هم مسلکانش به او تلقین شده است!

تمایلات صهیونیستی ریچاردسون در این مستند کاملا آشکار است اگرچه او سعی نموده گفته های موردنظر خود را در مصاحبه با برخی شخصیت های یهودی و مسیحی موجه جلوه دهد.

از آنجا که تفسیرها و ایده های ریچاردسون حتی در میان اوانجلیست ها مخالفان و منتقدانی دارد، وی نتوانسته از شخصیت های شناخته شده تر در این حوزه برای اثبات ادعاهایش در این مستند بهره بگیرد.

و نکته آخر آنکه نویسنده این سطور از ابتدای مسافرت و تبلیغات ریچاردسون برای ساخت این مستند، نوشته های وی را دنبال می نمود و جالب آن بود که او در جریانات مختلفی همچون پیروزی اخوان المسلمین در مصر و یا شورش های دو سال قبل در ترکیه، پیشگویی هایی کرده بود که هیچ یک محقق نشد و بلکه عکس آنها نیز اتفاق افتاد. (مانند سقوط مرسی و یا تضعیف شدید جایگاه حزب اردوغان در ترکیه) ولی ریچاردسون با تغییر سناریوی خود از این موارد به راحتی گذشته و حتی متعرض اشتباهات خود در برداشت از کتاب مقدس نشده است!

بررسی و نقد: زهیر دهقانی آرانی

[1] - Richardson, Joel, "End times eyewitness: Israel, Islam and the unfolding signs of messiah's return", WND Films, 2014.

[2] - Richardson, Joel, " When a Jew Rules the World: What the Bible Really Says about Israel in the Plan of God", WND Books (March 17, 2015)

[3] - http://www.amazon.com/Joel-Richardson-Endtimes-Set-Book/dp/B00VQR7BBW/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439876953&sr=1-1&keywords=endtimes+eyewitness

[4] - معروف به هارون یحیی نویسنده و شخصیت معروف ترکیه ای و صاحب شبکه تلویزیونی A9. در مورد عقاید و سوابق این شخص سخن بسیار است که مجالی در این نوشتار بر آن نیست.

1 نظر

 • لینک نظر رضا پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۳ نوشته شده توسط رضا

  آشکار شدن نشانه های آخرالزمان

  ۱۴- امروزه شاهدیم که هرروزه نشانه جدیدی از قیامت و آخرالزمان در سراسر جهان از عالم طبیعت وبشریت آشکار می شود و اتفاقاً منکرترین افراد و گروهها، علمای رسمی مذاهب می باشند که این نشانه ها را تعبیر به هرامری می کنند الا آخرالزمان و ظهور و قیامت!

  ۱۵- بزرگترین رسالت مؤمنان در این عصر. معرفی و آشکار سازی آیات قیامت وآخرالزمان است که در محور امر به معروف و نهی از منکر قرار دارد.  استاد علی اکبرخانجانی

  کتاب خداشناسی امامیه جلد سوم ص ۵۳۵

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی