حکومت امام حسین(ع) در زمان رجعت آخرین حکومت است؟
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امام مهدی (ع)»رجعت»حکومت امام حسین(ع) در زمان رجعت آخرین حکومت است؟

حکومت امام حسین(ع) در زمان رجعت آخرین حکومت است؟

سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۰۸
امتیاز این گزینه
(5 آرا)

یکی از اعتقادات شیعیان این است که در زمان ظهور در اواخر حکومت امام عصر(علیه السلام) ائمه رجعت می کنند، بر این اساس امامان زنده می شوند، به دنیا برمی گردند و حکومت امام را ادامه می دهند.


در جلد 53 کتاب بحارالانوار روایتی در این خصوص بیان شده است مبنی بر اینکه امام حسین(علیه السلام) با یاران خود زنده می شوند و به دنیا برمی گردند و امام زمان(عج) انگشتر نگین خلافت را به امام حسین(علیه السلام) می دهند و کسی که قرار است امام زمان(علیه السلام) را غسل و کفن کند و وارد خانه قبر نماید امام حسین(علیه السلام) است و نگین خاتم حکومت دنیا به دست امام زمان(علیه السلام) به امام حسین(علیه السلام) می رسد و امام حسین(علیه السلام) حکومت را ادامه می دهند.

حجت الاسلام دکتر جواد جعفری، مدرس مرکز تخصصی مهدویت در این باره پاسخ می دهد؛

حکومت امام حسین(ع) بعد از حکومت امام زمان آخرین حکومت است؟

اصل رجعت ائمه یعنی اینکه امامان بعد از ظهور امام زمان برخواهند گشت. امری است که در بسیاری از روایات و دعاهای ما وارد شده. به طوری که ما در زیارات اهل بیت می گوییم ایمان داریم به رجعت شما و اینکه امامان برخواهند گشت واقعیتی است که از سوی ما پذیرفته شده است.

طبیعی است که وقیت امام به دنیا برگردد، باید حکومت از آن امام باشد، در بعضی از بحث ها افراد می گویند که در روایات به حکومت امامان اشاره نشده اما این از واضحات است یعنی وقتی امام به دنیا برگردند معنای اینکه حکومت نکند چه خواهد بود یعنی اینکه امام در یک جهان متعالی بعد از ظهور که کاملا دینی و اسلامی است، زندگی کند ولی حکومت از آن دیگری باشد.

عملا چنین چیزی امکان ندارد. یعنی کسی که دارد حکومت می کند، از تقوا و علم و توانایی از امام پایین تر است، بنابراین هر جایی که می گوید ائمه برمی گردند قطعا بر می گردند که حکومت کنند وگرنه در جامعه ای با حضور امام اگر شخصی غیر امام حکومت کند، معلوم می شود که آن جامعه ایده آل نیست.

در رابطه با امام حسین (ع) در کتاب کافی که معتبر ترین کتاب حدیثی شیعه است در جلد 8 امام صادق (ع) در تفسیر آیه 4 سوره اسرا می فرمایند: منظور از "و کان وعد مفعولا" خروج و قیام امام زمان است و بعد از آن منظور خروج امام حسین (ع) است.

بعد ادامه می دهند که امام حسین با 70 تن از یاران خود به دنیا برمی گردند و این یاران مردم را به امام حسین (ع) دعوت می کنند و این در زمانی است که امام زمان زنده هستند و در جامعه حضور دارد.

وقتی در قلب همه مومنان مسلم شد که این شخص که به دنیا برگشته امام حسین(ع) و حجت خداست. مرگ به سراغ امام زمان می آید، امام زمان وفات می کنند و امام حسین(ع) ایشان را غسل و کفن می کنند و در قبر وارد می نمایند.

از این روایت معلوم می شود، بعد از حکومت امام زمان کسی که عهده دار حکومت می شود امام حسین (ع) است. اما اینکه این آخرین حکومت باشد نمی توان گفت زیرا بعد از امام حسین (ع) امامان دیگر رجعت می کنند و حکومتی که امام زمان با ظهورشان تاسیس کردند. توسط امامان دیگر ادامه پیدا می کند.

از ظاهر روایات معلوم می شود که آخرین امامی که حکومت می کنند امام علی(ع) است و با از دنیا رفتن امام علی(ع) آثار قیامت پیدا می شود و بساط حیات از روی زمین برچیده می شود و قیامت رخ می دهد.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی