فتنه جدید برای تفرقه بین شیعیان عراق
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»فتنه جدید برای تفرقه بین شیعیان عراق

فتنه جدید برای تفرقه بین شیعیان عراق

يكشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۰۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)
در پی فعالیت‏های تفرقه آمیز شخصی موسوم به «حسنی صرخی» ، منطقه "الرفاعی" واقع در استان ذی قار عراق دیروز جمعه 28 بهمن 1390 شاهد ناآرامی بود و صدها نفر از اهالی این منطقه خواستار تعطیلی کامل دفتر وی شدند.


فتنه جدید برای تفرقه بین شیعیان عراق

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ پس از آنکه دیروز جمعه اهالی منطقه "الرفاعی" واقع در شهر "ناصریه" (مرکز استان ذی قار) در تظاهراتی اعتراض آمیز خواستار تعطیلی دفتر «سید محمود حسنی صرخی» شدند و وسایل دفتر وی را آتش زدند، امروز به منازل دو وکیل آیت الله العظمی سیستانی حمله شد.

آنچه در پی می‏آید گزارشی از این فتنه جدید در عراق است:

سید حسنی صرخی کیست؟

«سید محمود بن عبدالرضا بن محمد صرخی حسنی» 49 ساله، متولد کاظمین، از طلاب دینی شیعه و ملبس به لباس روحانیت است.

صرخی به رغم نداشتن وزن علمی، خود را از شاگردان «آیت‌الله شهید محمدباقر صدر» و «آیت الله العظمی سیستانی» معرفی کرد و از سال 2003 میلادی (در 40 سالگی) با ادعای "مرجعیت" در عراق فعالیت شدید خود را آغاز نمود.

سپس مسایلی همچون "حسنی بودن" و "ارتباط با امام زمان(عج)" درباره وی شایع گردید؛ اگرچه خود وی صریحاً ارتباط با امام زمان(عج) را ادعا نکرده است.

پس از ظهور وی، طرفداران پرشماری از شیعیان جنوب عراق به دور وی جمع شدند و انحراف جدیدی شکل گرفت که نارضایتی و اعتراض مراجع عظام تقلید را در پی داشت. با ادعای وی مبنی بر اینکه ادامه دهنده راه آیت الله شهید محمدباقر صدر است «آیت الله العظمی سید کاظم حائری» در پاسخ یک استفتاء در مورد او اعلام کرد: "سید محمود حسنی صرخی مجتهد نیست و ما به وی اعتمادی نداریم".

فعالیت‏های افراطی و انحرافی صرخی

طرفداران صرخی علاوه بر اهانت به ساحت مرجعیت دینی و نمایندگان آنان در عراق، شعارها و حرکات نامتعادل سیاسی نیز انجام دادند که در نتیجه آن نیروهای آمریکایی برای دستگیری صرخی به اتهام  کشتن تعدادی از نظامیان آمریکایی اقدام نمودند، ولی این کار صورت نگرفت و گفته می‏شود که وی از سال 2004 میلادی به صورت مخفیانه زندگی می‎کند.

در چند سال گذشته شایعات مبنی بر حسنی بودن یا ارتباط وی با امام زمان(عج) و نیز مخالفتش با مراجع عظام تقلید، منجر به درگیری‏هایی میان حامیان صرخی و مردم و نیز دستگاه‎های امنیتی در استان‏های جنوبی عراق شده است.

در خرداد 1385 نیز هواداران صرخی در بصره به کنسولگری ایران در این شهر حمله کرده و بخشی از ساختمان آن را به آتش کشیدند و به اموال آن خسارت شدید زدند. یکی از حمله کنندگان هم پرچم ایران را از بالای کنسولگری به زیر ‏کشید و به جای آن پرچم عراق را قرار داد! علت آن اقدام، پخش برنامه‏ای از شبکه تلویزیونی الکوثر بود که در آن «شیخ علی کورانی» به انتقاد از حسنی صرخی پرداخته و گفته بود که وی مدعی ارتباط با امام زمان(عج) است. پیروان حسنی صرخی می‏گفتند او هیچگاه مدعی ارتباط با امام زمان(عج) نشده و خواهان عذرخواهی شبکه ایرانی الکوثر شده بودند. آن حمله نخستین هجوم یک گروه شیعه در دومین شهر بزرگ عراق به نمایندگی ایران بود.

همچنین گروهک افراطی "جند السماء" به رهبری شخصی موسوم به «ضیاء عبدالزهراء الکرعاوی» بعد از سقوط رژیم صدام در مارس 2003 ، هوادارانی از بین افراد ساده‏لوح جامعه جمع کرد و فعالیت‏های مشکوکی را آغاز نمود. این گروه در سال 1385 و در جریان عاشورای حسینی آماده تصرف شهر نجف اشرف شده بود که شناسایی و سرکوب شد. بر اساس اعلام نهادهای امنیتی عراق، اعضای این گروه درصدد بودند بعد از تصرف نجف اشرف، مراجع عظام این شهر را به قتل رسانده و ضیاء الکرعاوی را به عنوان مهدی موعود معرفی کنند. اعضای جند السماء پس از دستگیری به داشتن ارتباط با گروه صرخی اعتراف کردند ؛ اما سید محمود حسنی صرخی با صدور بیانیه‏ای این اعترافات را تکذیب کرد و خواستار عذرخواهی وزارت کشور عراق به دلیل پخش این اعترافات شد.

در همان سال 1385 ، «آیۀ الله سید مرتضی قزوینی» از خطبای مشهور کربلا بعد از خارج شدن از حرم امام حسین(ع) مورد سوء قصد افراد مسلح قرار گرفت اما علیرغم مصدومیت، جان سالم به در برد. در این حمله نیز طرفداران صرخی متهم به ترور شدند.

حسنی صرخی طرفداران زیادی در عراق جمع کرده است و دفاتر، نماز جمعه و مراسم دیگر به وسیله وکلای وی در بغداد، نجف، کربلا، بصره، حله، کرکوک، دیوانیه، ناصریه، المجر الکبیر، سماوه، کوت، کمیت، عماره و حتی دمشق برپاست.

صرخی بر فعالیت‏های اینترنتی نیز تأکید فراوان دارد و طرفداران وی تلاش شدیدی برای تبلیغ وی از این راه و نیز از راه انتشار تصاویر وی انجام می‏دهند.

جدیدترین فعالیت طرفداران صرخی، مراسم موسوم به "جمعۀ نعم لنبی الهدى قدوتنا.. کلا لساسۀ و قادۀ تضلنا" بود که دیروز به شکل وسیعی در شهرهای مختلف عراق، علیه دولت شیعه این کشور برگزار شد.

حمله مردم به دفتر حسنی صرخی

منطقه "رفاعی" واقع در شمال شرقی شهر ناصریه (مرکز استان ذی قار) دیروز جمعه 28 بهمن 1390 شاهد ناآرامی بود. صدها نفر از اهالی این منطقه در تظاهراتی اعتراض آمیز خواستار تعطیلی کامل دفتر سید حسنی صرخی در این منطقه شدند.

آنان بعد از آنکه از صبح زود در مقابل دفتر صرخی تجمع کرده و خواستار صحبت با مسؤولان دفتر شدند، ناگهان وارد دفتر وی شده و برخی از وسایل و کتب ضاله منسوب به صرخی را خارج نموده و در بیرون از دفتر آتش زدند.

دلیل مردم برای این کار، تحرکات تفرقه‏انگیزانه دفتر صرخی در ناصریه است. معترضان درخواست داشتند که با بستن دفتر صرخی، شهر ناصریه از مسایل فرقه‏ای و طایفه‏ای دور شود.

دفتر صرخی در رفاعی، شش روز پیش با حضور یک روحانی موسوم به «شیخ عبد الرحمن طوکی» و جمعی از مریدان صرخی که از مناطق مختلف ناصریه جمع شده بودند افتتاح شد؛ ولی مردم این منطقه این اتفاق را برنتافتند. سه روز پیش نیز پلیس ناصریه اقدام به دستگیری شیخ طوکی و بستن دفتر نموده بود. شیخ طوکی همان روز آزاد شد اما در اعتراض به بسته شدن دفتر به همراه تعداد معدودی دیگر در بیرون آن تحصن کرد.

تجمع هواداران حسنی صرخی در ناصریه

حامیان سید صرخی با شنیدن خبر ورود معترضین به دفتر صرخی، از مناطق مختلف استان ذی قار خود را به محل رساندند و در اعتراض به اقدام اهالی رفاعی در محل دفتر صرخی تحصن کردند. رییس دفتر صرخی نیز نیروهای امنیتی عراق را به چراغ سبز نشان دادن به تظاهرات‏کنندگان برای حمله به دفتر وی متهم کرد.

پلیس ناصریه نیز بعد از تحصن حامیان صرخی (که تعدادی معمم نیز در بین آنان به چشم می‏خورد) برای پیشگیری از درگیری بین طرفداران صرخی و اهالی منطقه، «شیخ علی السرای» نماینده صرخی در استان ذی‏قار و 50 نفر از تحصن کنندگان را بازداشت کرد.

پلیس ناصریه همچنین ظهر امروز شنبه 29 بهمن 1390 دفتر سید محمود حسنی صرخی در رفاعی را کاملاً پلمب کرد.

حمله به نمایندگان آیت الله سیستانی

در پی حوادث دیروز جمعه، صبح امروز شنبه گروههای تروریستی مسلح به منزل «شیخ علی الغرابی» نماینده آیت الله العظمی سیستانی در منطقه "رفاعی" شهر ناصریه حمله کردند. این گروها با پرتاب بمب دست ساز به منزل نماینده آیت الله سیستانی، قصد ترور وی را داشتند که تلاش آنان ناکام ماند اما خساراتی به منزل وی وارد آمد.

همچنین پلیس استان قادسیه از حمله مسلحانه گروه‏های تروریستی به منزل «شیخ باسم الوائلی» وکیل آیت الله العظمی سیستانی در محله "عروبه" شهر "دیوانیه" (مرکز استان قادسیه) عراق خبر دادند.

گروه‏های مسلح همچنین منزل 3 نفر از مقلدین آیت الله سیستانی در منطقه "عفک" در شهر "دیوانیه" را با بمب‏های دست ساز هدف حمله خود قرار دادند که در پی آن تعدادی مجروح گردیدند.

احتمال دست داشتن حامیان صرخی در این حوادث تروریستی وجود دارد و این حملات، حرکتی تلافی‏جویانه تلقی می‏شود. همچنین این احتمال وجود دارد که دشمنان، با سوءاستفاده از شرایط موجود در پی ایجاد فتنه جدیدی در بین شیعیان عراق باشند.

تحقیقات پلیس عراق در مورد حمله به منازل نمایندگان آیت الله سیستانی در دو شهر ناصریه و دیوانیه ادامه دارد.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی