در امتداد امامت

در امتداد امامت

پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

این اندیشه كه پس از حضرت امام حسن عسكری، علیه‏ السلام، چه كسی زمان امور شیعیان را بر عهده خواهد گرفت، ذهن و دل بسیاری از یاران آن حضرت را به خود مشغول داشته بود و از این رو آنها تلاش می‏ كردند در فرصت‏های نادری كه توفیق زیارت حضرتش را می‏ یافتند به نوعی پرسش درونی خود را با امامشان مطرح كنند.از جمله در یكی از روزها كه  عثمان‏ بن‏ سعیدعمری یار و یاور باوفای حضرت عسكری نیز در مجلس آن حضرت حضور داشت، یكی از یاران ایشان پرسید:

- شما درباره این حدیث كه از  پدران بزرگوارتان، كه بر آنها سلام باد، نقل شده چه می‏ گوید:

«زمین تا روز قیامت از حجت خدا بر بندگان تهی نمی‏ ماند. و هر كس كه بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلی از دنیا رفته است»؟

آن حضرت در پاسخ فرمود:

آری این سخن همانند روز حق است.

- ای پسر رسول خدا، پس چه كسی پس از شما امام و حجت خواهد بود؟

- پس از من، پسرم محمد، امام و حجت خواهد بود. هر كس بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلی از دنیا رفته است. آگاه باشید كه او را غیبتی است كه در آن نادانان به گمراهی می ‏افتند و اهل باطل هلاك می ‏گردند. هر كس كه در این دوران (برای ظهور) تعیین وقت كند، دروغ می ‏گوید. سپس (با سپری شدن دوران غیبت) او ظهور می كند. گویا پرچم‏ های سفیدی را كه در نجف كوفه بر بالای سرش در اهتزاز است می‏ بینیم.1

با انتصاب حضرت مهدی، علیه ‏السلام، به عنوان دوازدهمین امام شیعیان، شجره طیبه امامت، برگ و باری تازه یافت. تا امروز كه آغاز امامت آن حضرت را جشن می‏گیریم. بدان امید كه با ظهور حضرتش همه اهل عالم از این شجره طیبه بهره‏مند گردند.

ان‏شأاللهپی‏نوشت‏ها:

1. كمال‏الدین، شیخ صدوق، ج

2، ص 409.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی