دجّال
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار آخرالزمان»دجّال

دجّال

شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دجال بی شک از بحث انگیزترین چهره های آخرالزمان است. حتی برخی به چهره بودن او نیز شک دارند!


دجال معانی متفاوتی دارد اما به نظر می رسد دقیقترین ترجمه ی آن اصطلاح «دروغگوی فریبکار» باشد. (1) بیشترین روایات درباره ی دجال، در کتابهای سنی و در کتب مسیحیان است. درباره ی دجال احادیث کمی در روایات شیعه موجود است و چیزی که به قطع می توان در آن نظر داد این است که ظهور او پیش از ظهور حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه) می باشد.

علاوه بر آن خروج دجال از علائم حتمی نیست بلکه از علائم غیر حتمی ظهور است. بنابراین برشمردن آن ذیل نشانه های قطعی ظلمی است به چشم انتظاران!

درباره ی دجال چند نظر وجود دارد:

1.برخی روایات بیان می کنند که دجال شخص واحدی است. انسانی است با نام دجال و ویژگی هایی دارد.

از نظر این روایات، دجال یک چشم بیشتر ندارد و آن چشم چپ است و این چشم همچون ستاره در پیشانی او می درخشد. چشم او انگار آمیخته به خون است و بر الاغی سوار می شود. احتمالاً ماجرای خر دجال از همین حدیث امیرالمؤمنین (ع) نشأت گرفته است. (2)

2.برخی بر این عقیده اند که دجال معرف شخص خاصی نیست بلکه معرف شخصیتهای متعدد است. یعنی وقتی حرفی از دجال می زنیم مقصودمان شخصیتهایی است که در مقاطع مختلف تاریخی خروج می کنند و گاهی ادعای خدایی می کنند و گاهی مردم را به دروغ فریب می دهند و ادعا می کنند منجی آنانند. این تعدد در دجال تا جایی است که در حدیث می خوانیم:
«قيامت ‏برپا نمى‏شود، تا وقتى كه مهدى (عليه السلام) از فرزندانم قيام كند و مهدى (عج) قيام نمى‏كند، تا وقتى كه شصت دروغگو خروج كنند» (پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله) (3)

3.برخی معتقدند دجال نه تنها به افراد و اشخاص برنمی گردد بلکه معرف جریانی است که در جوامع ایجاد می شود. مثلاً وهّابی‌ها، فراماسونر‌ها و...

آنچه اهمیت دارد شناخت نشانه های دجال و فاصله گرفتن از آن است. مهم آن است که هشیاری خود را در زمان حفظ کنیم تا جایی که جهان قادر به غافلگیر کردن ما نباشد.

کاملترین کتاب در این زمینه کتاب «دجال آخرالزّمان» است.
http://www.yaranshop.ir/book/last?product_id=257

پی نوشت:
1.رساله یوحنا، بابا 2، آیه 18و22 .
2.اثباة الهدا عاملی، ج 7، ص 405
3.ارشاد، ج‏2، ص‏371

1 نظر

  • لینک نظر یبلیبلیبل شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۳ نوشته شده توسط یبلیبلیبل

    رخی معتقدند دجال نه تنها به افراد و اشخاص برنمی گردد بلکه معرف جریانی است که در جوامع ایجاد می شود. مثلاً وهّابی‌ها، فراماسونر‌ها و...
    و البته آخوندهای نفتخوار شکم گنده ی دوروی دروغگوی مزور و لشکر کت و شلواری های مفسدشون

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی