وحدت و همدلی در سیره امام رضا(ع)
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امامان و ائمه»وحدت و همدلی در سیره امام رضا(ع)

وحدت و همدلی در سیره امام رضا(ع)

پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

وحدت در سیره امام رضا(علیه السلام) حول محور امامت معصوم تعریف می‌‏شود. امام فرمودند: «امامت، زمام دین و مایه نظام و تشکیلات مسلمانان و صلاح دنیا و عزّت مؤمنان است. رهبری، پایه بالنده اسلام و شاخه بلند آن است.»


وحدت در سیره امام رضا(علیه السلام) حول محور امامت معصوم تعریف می‌‏شود. امام فرمودند: «إِنَّ الإِمَامَةَ زمَامُ الدِّینِ وَ نِظَامُ المُسلِمیِنَ وَ صَلَاحُ الدُّنیا وَ عِزُّ المُؤمِنیِنَ، اِنَّ الإِمَامَةَ أُسُّ الإِسلَامَ النَّامِی وَ فَرعُهُ السَّامِی؛[1] امامت، زمام دین و مایه نظام و تشکیلات مسلمانان و صلاح دنیا و عزّت مؤمنان است. رهبری، پایه بالنده اسلام و شاخه بلند آن است.»

يکي از مؤلفه‌‏هايي که در تدوين و ترسيم مسير اتحاد اسلامي از زندگي حضرت رضا(علیه السلام) مي‌‏توان استخراج کرد، موضوع پذیرش ولايتعهدي از سوي آن حضرت است. گرچه ايشان با اکراه تمام اين سمت را پذيرفتند - که آن هم بي‏‌حکمت نبوده است - اما آنچه پس از پذيرش ولايتعهدي پيش آمد، نشان از درايت و علم لدني حضرت رضا(علیه السلام) دارد که نه تنها نقشه‌‏هاي شوم مأمون را نقش برآب کرد؛ بلکه زمينه امنيت شيعيان و اتحاد مسلمانان را فراهم ساخت.

گرچه حضور امام هشتم(علیه السلام) موجب موضع‏‌گيريِ اشتباهی برخي از شیعيان در ابتداي امر شد؛ اما اين انتخاب هوشمندانه امام(علیه السلام) و نيز شروطي که حضرت برای مأمون در امور حکومتي گذاشتند، موجب شد تا اطمينان خاطري به پیروان امام داده شود و اين خود زمينه اتحاد امت اسلام را فراهم ساخت.

يکي از پيامدهاي ولايتعهدي امام(علیه السلام) اين بود که جامعه اسلامي دريافت چه کساني شايسته هستند و مأمون با عمل خود بر اين حقيقت اعتراف کرد. امام(علیه السلام) از مدينه تا مرو، در شهرهاي مختلف بلاد اسلام با مردم روبرو شدند و آثار مثبت این مسئله بسيار قابل ذکر و بحث است که نمونه مهم این آثار را بايد در نيشابور و هجوم مردم مشتاق برای ديدن امام(علیه السلام)، و در نماز عيد در مرو و... دید. آشنايي بسياري از متفکران و دانشمندان در مرو با امام(علیه السلام)، مناظرات حضرت و اثبات عظمت علمي ایشان و شکست و خنثي شدن توطئه‌‏هاي مأمون علیه امام(علیه السلام) را بايد از آثار مثبت سياست امام رضا(علیه السلام) برشمرد.

تمام آنچه به عنوان آثار مثبت اين سياست‏‌ورزي امام(علیه السلام) نام برده شد، در يک اصل مهم - که تمام اهل‏بيت(علیهم السلام) آن را مورد توجه داشتند - خلاصه مي‌‏شود و آن، حفظ اتحاد جامعه اسلامي بر محور حقانيت اسلام در برابر هجمه‌‏هاي گسترده فکري و اعتقادي دشمنان و گمراهان بود.

پی‌نوشت :

[1]. کافی، ج 1، ص 200.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی